Tekst zawiera treści reklamowe | 18+ | Obowiązuje regulamin

Polska 13-tą drużyną w historii Mistrzostw Świata

Wyniki Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata są co prawda gorsze, niż np. Ukrainy i Danii, ale za to paradoksalnie lepsze, niż np. Anglii lub Włoch!

Polska w fazie grupowej Mistrzostw Świata – statystyki

Najnowsze statystyki plasują Polskę na dość przesądnym, 13. miejscu, za takimi drużynami jak Ukraina, czy Dania w rankingu wszech czasów wyników uzyskanych na etapie grupowym.

Analiza bonusowykod.com, biorąca pod uwagę wyniki wszystkich krajów w meczach grupowych mistrzostw świata od 1930 roku, wykazuje, że reprezentacja Polski zdobywa zazwyczaj 1,72 pkt. na mecz grupowy, podczas gdy w przypadku np. Anglii jest to 1,64 pkt., a Włoch: 1.60 pkt. Ciekawe, prawda?

Historyczne wyniki Anglii lądują więc za Polską (1,72 pkt.), Senegalem (1,67 pkt.) i Rumunią (1,64 pkt.). Są one jednak wystarczające, aby uplasować się przed czterokrotnymi mistrzami świata, Włochami (1,6 pkt.) i zwycięzcami z 1998 roku, Francuzami (1,43 pkt.).

Najlepsze reprezentacje na Mundialu

Pomimo że to Brazylia wygrała rekordowe pięć mistrzostw świata, podczas etapów grupowych historycznie najlepiej radzili sobie Niemcy, zdobywając średnio 2,39 pkt. na mecz.

Najlepsze zespoły w historii MŚ

Z naszej analizy wynika również, że na drugim miejscu (z 2,35 pkt.) plasuje się Brazylia, najlepsza z drużyn w liczbie zdobytych Pucharów Świata.

Jako że Zjednoczone Niemcy nie wkroczyły do gry aż do Mistrzostw Świata 1994 w USA, na podium najlepszych występów w etapach grupowych znajdują się dwie drużyny niemieckie. Trzecie miejsce należy więc do NRD, które wystąpiło w Mistrzostwach Świata 1974. Uzyskali wówczas 7 punktów, co przekłada się na 2,33 pkt. na mecz.

Jeśli przeliczyć punkty uzyskane przed rokiem 1994 na obowiązującą obecnie zasadę “trzech punktów za zwycięstwo “, najlepsze drużyny w etapach grupowych mistrzostw świata to:

 1. Niemcy – 2,39 pkt. na mecz, 18 meczów (od 1994 roku);
 2. Brazylia – 2,35 pkt. na mecz, 52 mecze;
 3. NRD – 2,33 pkt. na mecz, 3 mecze;
 4. Argentyna – 2,09 pkt. na mecz, 45 meczów;
 5. Holandia – 2,08 pkt. na mecz, 24 mecze.

Inne wybrane drużyny o ciekawych statystykach:

 • Anglia – 1.64 pkt. na mecz, 42 mecze;
 • Walia – 1.5 pkt. na mecz, 4 mecze ;
 • Irlandia Północna – 1.3 pkt. na mecz, 10 meczów;
 • Szkocja – 0.83 pkt. na mecz, 23 mecze.

Spośród drużyn, które zakwalifikowały się na tegoroczny turniej najlepsze są:

 • Niemcy – 2.39 pkt. na mecz, 18 meczów (od 1994 roku);
 • Brazylia – 2.35 pkt. na mecz, 52 mecze;
 • Argentyna – 2.09 pkt. na mecz, 45 meczów;
 • Dania – 1.92 pkt. na mecz, 12 meczów;
 • Hiszpania – 1.85 pkt. na mecz, 39 meczów.

W porównaniu z resztą uczestników MŚ w Rosji, Anglia plasuje się na dziewiątej pozycji.

Najsłabsze reprezentacje na Mundialu

Dziewięciu krajom nie udało się zdobyć nawet jednego punktu, ale niechlubny rekord najgorszych wyników w etapach grupowych oficjalnie przyznać trzeba Zairowi (obecnie Demokratyczna Republika Konga).  Nie zdołali strzelić gola w żadnym z trzech meczów w Niemczech w 1974 roku, tracąc jednocześnie 4,67 bramek na grę. Podobnie słaby wynik mają Chiny: zero punktów, zero goli i średnio trzy stracone bramki na mecz.

Najgorsze pięć drużyn Mistrzostw Świata 2018 to:

 • Panama – wcześniej nie brała udziału (traktujemy to więc na razie jako 0);
 • Iran – 0.5 pkt. na mecz, 12 meczów;
 • Tunezja – 0.58 pkt. na mecz, 12 meczów;
 • Egipt – 0.67 pkt. na mecz, 3 mecze;
 • Arabia Saudyjska – 0.67 pkt. na mecz, 12 meczów.

Wielcy nieobecni

Fanów, którzy chcą oglądać jak najwięcej bramek, rozczaruje brak Węgier na turnieju w Rosji. Ta środkowoeuropejska nacja zdobyła najwięcej goli na mecz w etapach grupowych, strzelając rekordowe 2,67 bramki na grę w 30 grupowych starciach. Niemcy to najwięcej strzelająca drużyna z tych, które tego lata pojadą do Rosji, z 2,33 gola na mecz.

Polska – rywale na Mistrzostwach Świata 2018 w Grupie H

Pokusiliśmy się także o porównanie wyników Polski i rywalizujących z nią w Grupie H reprezentacji. Ranking czystej średniej zdobytych punktów na mecz w fazie grupowej prezentuje się więc tak:

 1. Polska: 1.72 pkt.;
 2. Senegal: 1.67 pkt.;
 3. Kolumbia: 1.33 pkt.;
 4. Japonia: 1.00 pkt.

Trzeba przy tym jednakże pamiętać, że każda z reprezentacji ma na liczniku inną liczbę meczów, w których wystąpiła na Mundialach. My, Polacy, zagraliśmy w sumie 18 razy, Senegal 3, a Kolumbia i Japonia po 15. Mamy więc fajny, optymistyczny wynik, prawda?

Tak proste statystyki są niestety bardzo złudne. Bardzo ważny jest kontekst każdego z występów, np. rywale w grupie z poprzednich lat.

Statystyki bramek na Mistrzostwach Świata

Na koniec wyjaśnienie, jak liczyliśmy statystyki wspomnianych reprezentacji na Mistrzostwach Świata. Wyniki pochodzą z archiwum Mistrzostw Świata dla wszystkich meczów etapów grupowych w latach 1930-2014, przy czym turnieje, które nie zawierały etapu grupowego, nie zostały ujęte w analizie. Dodatkowo, jeśli jakiś kraj historycznie występował w kilku formach (np. RFN i NRD), drużyny i ich wyniki były liczone osobno (w końcu im się należy, no nie?).

Wszystkie wyniki z archiwum zostały przystosowane do systemu “trzy punkty za zwycięstwo“ w przypadku turniejów sprzed Mistrzostw Świata 1994, kiedy to za wygraną przyznawało się dwa punkty. Pamiętaj też, że wszystkie statystyki, o jakich tu mówiliśmy, to wyniki z faz grupowych – gole strzelone i stracone na późniejszych etapach nie zostały wzięte pod uwagę. Analiza nie zawiera także wyników z kwalifikacji!