Nie ulega wątpliwości, że pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zainteresowało Cię obstawianie meczy, są płatności w zakładach bukmacherskich. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jak bez problemów wpłacić pieniądze do bukmachera.
Płatności w zakładach bukmacherskich
Żeby obstawiać mecze musisz spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest rejestracja u bukmachera, a drugim, wpłata środków. Oczywiście, część zakładów bukmacherskich oferuje tzw. freebety czyli darmowe zakłady. Niemniej jednak nie jest to kapitał na poważną czy dłuższą grę u bukmachera.
Zanim bardziej szczegółowo zagłębimy się w temat płatności w zakładach bukmacherskich, sprawdź, jakie metody wpłaty dostarczają legalni bukmacherzy w Polsce.
- Przelewy ekspresowe – zlecasz je z własnego konta bankowego na rachunek pośrednika, który natychmiast przekazuje pieniądze bukmacherowi. Cały proces – od złożenia dyspozycji przelewu – do pojawienia się pieniędzy na Twoim koncie gracza zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Bukmacherzy korzystają z takich pośredników, jak Przelewy24, tpay.com, PayU, Blue Media oraz dotpay. Zdarza się też, że zakłady bukmacherskie współpracują bezpośrednio z operatorami bankowymi.
- Karty płatnicze – w tym celu możesz użyć dowolnej karty płatniczej spod szyldu VISA, Mastercard lub Maestro. Nie ma znaczenia czy jest to karta debetowa, kredytowa czy też przedpłacona. Pieniądze księgowane są natychmiastowo.
- BLIK – a więc robiący furorę w ostatnich latach polski system płatności, gdzie przelewasz pieniądze za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu w aplikacji swojego banku. Prosto i wygodnie, a co najważniejsze – natychmiast.
- PayPal – jest to wirtualny portfel, umożliwiający dokonywanie płatności internetowych – także tych w zakładach bukmacherskich.
- Skrill – podobnie, jak PayPal, i w tym przypadku mamy do czynienia z wirtualnym portfelem/portmonetką.
- Neteller – trzeci system płatności ekspresowych, bazujący na mechanizmach wirtualnego portfela.
- Paysafecard – czyli przedpłacone karty pre-paid, które możesz zakupić w sieci lub w naziemnych punktach handlowych. Płacisz za pomocą unikalnego kodu, który znajduje się na karcie lub na paragonie.
- Przelew zwykły – jeżeli Twój bank nie obsługuje płatności natychmiastowych, możesz skorzystać z przelewu zwykłego – z bankowości internetowej, na poczcie lub w placówce banku. Wówczas jednak znacząco – nawet do 2 dni roboczych wydłuży się czas zaksięgowania pieniędzy.
- Wpłata w punkcie – zakłady bukmacherskie dopuszczają także wpłaty w swoich lokalach naziemnych – gotówką lub korzystając z karty.
Za co płacisz u bukmachera?
Choć, jak sam widzisz, płatności u bukmacherów wyglądają dokładnie tak samo, jak przelewy za zakupy internetowe, to w przypadku zakładów bukmacherskich nic nie kupujesz. Wpłacasz jedynie pieniądze na swoje konto gracza i możesz nimi obstawiać mecze. To oczywiście wiążę się z możliwością dużej bądź mniejszej wygranej, ale też z ryzykiem utraty pieniędzy. Wszystko zależne jest nie tylko od Twoich umiejętności typowania, ale też, nie oszukujmy się – od szczęścia.
Możliwe opłaty dodatkowe
Zapewne zastanawiasz się, czy bukmacherzy pobierają prowizje od wpłat pieniędzy? Otóż nie. Zakłady bukmacherskie ze swojej strony nie naliczają jakichkolwiek opłat czy prowizji. Identycznie wyglądają też wypłaty u bukmacherów. Operator przekazuje Tobie całą kwotę. Zanim jednak zdecydujesz się na grę i zdeponujesz pieniądze, musisz wiedzieć o kilku istotnych rzeczach.
Prowizja banku
Choć tak, jak wspomnieliśmy, bukmacherzy nie naliczają opłat, to prowizje od płatności na zakłady bukmacherskie możesz napotkać w swoim banku. Głównie tyczą się one kart płatniczych. Dlatego zawsze przed dokonaniem wpłaty do zakładów bukmacherskich, warto sprawdzić regulamin posiadanej karty na stronie banku lub dopytać o to konsultanta. Banki różnie regulują swoje warunki, zatem w jednym przypadku możesz zetknąć się ze stałą opłatą za każdą płatność u bukmachera (np. 5 zł), a w drugim, z prowizją procentową (np. 3,5%) od kwoty transakcji. Co za tym idzie, w takich przypadkach warto rozejrzeć się za inną, niż karta płatnicza metodą wpłaty.
Podatek od stawki
Jak dobrze wiesz, na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Te drugie nie umknęły też regulatorowi polskiego rynku hazardowego, czyli rządowi RP. Dlatego też bukmacher pobiera od każdego wysłanego zakładu podatek w wysokości 12%.
Kluczowe jest tu słowo “wysłanego”, a więc nie wygranego. Niezależnie od tego, czy przegrałeś czy wygrałeś i tak stawka Twojego kuponu zostanie uszczuplona o 12%. Co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że jeżeli postawisz za 10 złotych, to realna stawka kuponu wynosi 8,80 zł.
Dobre jest tylko to, że sam nie musisz niczego płacić, a wszystkim zajmują się zakłady bukmacherskie, które automatycznie przeliczają wysokość podatku i odciągają go od Twojej stawki, a następnie wpłacają do fiskusa.
Podatek od wygranej
No chyba że…. szczęście bardzo mocno uśmiechnie się do Ciebie i jednorazowo wygrasz powyżej 2280 złotych. Wówczas oprócz 12% podatku od stawki, będziesz musiał uregulować też 10% podatek od wygranej. Chciałoby się rzec, że apetyt fiskusa rośnie w miarę jedzenia, a raczej wygrywania i rzeczywiście tak jest. W przypadku jednorazowej wygranej powyżej 2280 złotych, bukmacher na Twoje żądanie zobligowany jest wystawić zaświadczenie o wygranej, które będzie potwierdzeniem tego faktu na wypadek kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. No i jak nie kochać tutaj podatków?
Jak długo trwają transakcje u bukmacherów?
Wszystkie metody płatności u bukmacherów, za wyjątkiem przelewów zwykłych, księgowane są natychmiast. Oznacza to, że już po kilku, kilkudziesięciu sekundach, a maksymalnie po kilku minutach, Twoja wpłata znajdzie się na koncie gracza u bukmachera. Jeżeli zaś zlecisz zwykły przelew, środki trafią na konto gracza na następny dzień, a maksymalnie po dwóch dniach roboczych.
Wypłaty od bukmachera zależne są od tego, jaką metodą przelewa on wygrane środki. Jeżeli są to szybkie przelewy, to możesz spodziewać się pieniędzy na rachunku bankowym już w ciągu kilkunastu minut, a maksymalnie do kilku godzin. Jeśli jest to jednak przelew zwykły, wówczas czas oczekiwania, podobnie jak w przypadku wpłaty u bukmachera, może wydłużyć się do 2 dni roboczych. Nie bez powodu użyliśmy tutaj stwierdzenia “rachunek bankowy”. Bowiem póki co, tylko taką możliwość wypłaty w zakładach bukmacherskich dopuszcza polskie prawo. Niektórzy liczą, że rychło się to zmieni, ale szczerze i z delikatnym smutkiem na twarzy powiemy, że nie liczylibyśmy na to… Chociaż, kto wie, co przyszykował ustawodawca. Wróbelki ćwierkają, a karawana jedzie dalej.
Którą metodę płatności wybierać u bukmachera?
Unikaj przelewów zwykłych, no chyba, że nie masz wyjścia. Dlaczego? A po co czekać dzień czy dwa, skoro można wpłacić pieniądze w kilka chwil, korzystając z jednej, z szybkich metod płatności w zakładach bukmacherskich?
Z której? Z tej, którą będzie Ci najwygodniej. Ilu ludzi, tyle opinii. Jeden woli karty (uważaj na prowizje banków!), drugi przelewy natychmiastowe a trzeci powie, że nie ma nic fajniejszego, niż portfele wirtualne. Sam zadecyduj i zdecyduj się na to, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Nikt przecież nie zdecyduje za Ciebie, czy masz chodzić w trampkach czy w lakierkach.
FAQ
Jak można wykonać płatność u bukmachera w Polsce?
Podobnie, jak w większości sklepów internetowych czy serwisów aukcyjnych. Skorzystać możesz z przelewów natychmiastowych, zwykłych przelewów, kart płatniczych, BLIKa czy nawet wirtualnych portfeli. Od wyboru, do koloru! Zarejestruj się u buka, przejdź do zakładki “wpłata/wpłaty” i wybierz wygodną dla siebie metodę depozytu. Pamiętaj, że internetowe konto gracza możesz zasilić też w lokalu naziemnym buka - kartą płatniczą lub gotówką.
Na jakie opłaty dodatkowe można trafić u bukmachera?
Na żadne! Zakłady bukmacherskie nie pobierają od wpłaty żadnych prowizji ani też nie naliczają opłat. Te możesz spotkać jedynie u swoich operatorów bankowych. Zwłaszcza, jeżeli do wpłaty u bukmachera używasz karty kredytowej. Dla pewności sprawdź jej regulamin przed dokonaniem depozytu.
Które metody płatności są najszybsze?
Oprócz zwykłych przelewów (czas księgowania do 2 dni roboczych) wszystkie metody płatności są błyskawiczne. Można więc śmiało powiedzieć, że najszybsze będą te, które sam uznasz za najwygodniejsze.
Jak wyglądają wypłaty u bukmacherów?
Wypłacać możesz tylko i wyłącznie za pośrednictwem przelewów bankowych. Podobnie jak w przypadku wpłat, bukmacherzy obsługują przelewy błyskawiczne i zwykłe. I podobnie też, nie są one objęte żadnymi opłatami czy innymi prowizjami.