Słownik terminów bukmacherskich

Opublikowano dnia 21 września 2021 
Zaktualizowany 19 lipca 2024

Poniżej znajdziesz prosty w obsłudze słownik terminów bukmacherskich. Chcesz się dowiedzieć, jak działa handicap azjatycki? Czym jest zakład DNB (zakład bez remisu)? Na czym polega podwójna szansa? W nieskomplikowany sposób wyjaśniamy wszystkie istotne terminy bukmacherskie. Słownik pomocny jest początkującym graczom, ale jestesmy przekonani, że niejeden zaawansowany gracz też dowie się czegoś nowego. Hasła uszeregowane są alfabetycznie. Na początku znajdziesz listę – każdy termin jest podlinkowany, więc wystarczy wybrać intereujące Cię hasło, a po kliknięciu zobaczysz jego definicję. Żeby wrócić do listy, wybierz w swojej przeglądarce przycisk “Wstecz”.

Oprócz tego na bonusowykod.com znajdziesz też kilka innych fajnych artykułów. Jest Poradnik obstawiania, z którego poznasz najbardzej skuteczne techniki obstawiania, jest lista najgłupszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas obstawiania, i przede wszystkim recenzje najlepszych bukmacherów. Dzięki którym dowiesz się, którego bukmachera wybrać? Poznaj np. naszą opinię o bukmacherze LV BET.

Hasła

0-9

1X2 (H2H, Head to head)

A

Akumulator (Zakład akumulowany)

Anonimowi hazardziści

Ante post (Zakłady przed czasem)

Arbitraż

B

Back

Bankroll (Finansowanie)

Blokada (Lock)

Bonus

BTTS – Both Teams To Score

Bukmacher

C

Chalk (Kreda)

Czyste konto

D

Do przerwy/Koniec meczu

Dokładny wynik

E

Each way

Edge (Przewaga)

G

Giełda zakładów

H

Handicap Azjatycki (AH, Asian handicap)

Handicap europejski

Hedging (Zabezpieczenie)

J

Juice

K

Kod bonusowy

Kursy (Odds)

L

Lay

Linia (w zakładach typu Spread)

Linia kanadyjska

M

Moneyline

N

Nieparzyste/parzyste

Nieprzekroczenie handicapu (Against the spread)

Non starter (Niewystartowany)

P

Parlay (zakład wielokrotny)

Pewniak (Surebet)

Podwojenie

Podwójna szansa

Point Spread (in. handicap)

Pool Betting

Powyżej/poniżej (Over/Under)

Punktacja za kartki

Punter (typer, gracz)

R

Remis (w wyścigach)

Remis (Tie)

S

Scorecast

Spread (wyrównanie)

Square

Stałe kursy

Stawka

Steam

Strzelec pierwszego gola

T

Trixie

U

Underdog

V

Value (Zakład z value, Wartościowy Zakład)

Vigorish

Void (Zakład unieważniony)

W

Win lub Win/Place

Wise guy (Mądry gracz, Mędrzec)

Wynik zakładu

Z

Zakład bez remisu (DNB, Draw no bet)

Zakład na fragment meczu (Period betting)

Zakład na przyszłość


0-9

1X2 (H2H, Head to head)

Jeden z najprostszych zakładów sportowych. Obejmuje trzy możliwe wyniki i dotyczy zazwyczaj wyniku meczu piłki nożnej, ale odnoszący się także do innych sportów, w których jeden z zespołów może wygrać spotkanie lub może ono zakończyć się remisem. Zakład ten znany jest również jako Head to head, wygrana-remis-wygrana lub gospodarz-remis-gość (Home-Draw-Away). Jak już wspomniano, jest to najprostszy i najbardziej popularny zakład, ponieważ polega na przewidzeniu wyniku meczu. Zakłady meczowe są często łączone jako wielokrotne i systemowe przy akumulowanych kursach, ale wtedy więcej niż jeden zespół musi odnieść zwycięstwo aby zakład był wygrany. Statystycznie, najczęstszym rezultatem meczu jest wygrana drużyny gospodarzy.

A

Akumulator (Zakład akumulowany)

Akumulator to kilka zakładów połączonych, z których każdy musi być wygrany, aby cały zakład był wygrany. Na rynku brytyjskim posiada nie mniej, niż 4 zakłady i to wyróżnia go od zakładów podwójnych (double) bądź potrójnych (treble). Ostateczna wygrana takiego zakładu jest obliczana poprzeż mnożenie wszystkich kursów przez siebie. Jeśli choćby jedna drużyna lub gracz nie odniesie zwycięstwa, zakład jest przegrany. Taki rodzaj zakładu jest atrakcyjny dla obstawiających za mniejsze stawki, ponieważ umożliwia im to dużą wygraną za stosunkowo niewielki wkład. Niestety z punktu widzenia profesjonalnego zakładania (nie dla zabawy) nie ma on większego sensu i zwyczajnie się nie opłaca.

Anonimowi hazardziści

Organizacja zajmująca się pomocą osobom uzależnionym od hazardu. Ich głównymi zadaniami jest udzielanie wsparcia nałogowym hazardzistom, osobom, które podejrzewają się o uzależnienie oraz ich rodzinom i bliskim. Należą do międzynarodowego stowarzyszenia Gamblers Anonymous. Pomagają w organizacji mitingów oraz reprezentują wspólnotę osób uzależnionych od hazardu. Po więcej szczegółów idź na stronę: Anonimowi hazardziści.

Ante post (Zakłady przed czasem)

Rynek zakładów na wydarzenie, które będzie miało miejsce w przyszłości. Termin wywodzi się od linii postu, który wyznacza linię startu w zakładach konnych, lecz obecnie jest on rozszerzony na inne sporty. Tego rodzaju kursy są zwykle atrakcyjne, jednak zakład będzie uważany za przegrany, jeśli dany wybór (koń) nie weźmie udziału w zdarzeniu. Ten rodzaj rynku podlega wahaniom, kiedy nastąpi zmiana okoliczności w nadchodzącym zdarzeniu oraz jeśli znaczna suma postawionych pieniędzy spowoduje zmiany notowań.

Arbitraż

Maksymalizacja zysków wynikająca z braku równowagi w kursach na rynku zakładów bukmacherskich u dwóch lub więcej bukmacherów. Z arbitrażem mamy do czynienia wtedy, kiedy zachodzi realna możliwość powrotu do zdarzenia z wyższym kursem i podjęciu go z kursem niższym. Zakłady muszą być zawarte w tym samym czasie na konkurencyjnych rynkach. Wtedy możliwość arbitrażu zniknie ze względu na zmianę kursów spowodowaną dużą ilością wpłaconych stawek.

B

Back

Zakład, w którym grający (najczęściej na giełdzie zakładów) stawia pieniądze na zdarzenie, które się wydarzy. Zakład typu back to dokładne przeciwieństwo zakładu “lay”, gdzie gracz obstawia, że dane wydarzenie się nie wydarzy. Zwrot z tytułu zakładu ”back” uwarunowany jest zależnością pomiędzy stawką a kursem (np. zakład powrotny za 10 zł po kursie 3.00 zwraca 30 zł (10 zł x 2 + 10 zł). Stawka zostaje zawsze zwrócona po udanym zakładzie powrotnym. Gracz, który obstawia zakład back nazywany jest “backerem”, a ten, który zakład akceptuje – to layer (ponieważ wystawia zakład przeciwny). Bukmacherzy na brytyjskich torach wyścigowych przyjmują wyłącznie zakłady typu back. Tradycyjny model obstawiania zakładów bukmacherskich polega właśnie na tym – na przyjmowaniu zakładów “wsperających” drużynę lub konia.

Bankroll (Finansowanie)

Czyli fundusze przeznaczone na konkretne zakłady lub kwota, którą gracz przeznaczy na zakład. Fundusze takie mogą być zwiększane bądź zmniejszane w zależności od powodzenia gry. Jest to kwota umożliwiająca graczowi inwestycje na rynku sportowym(ale nie tylko). W niektórych przypadkach finansowanie zakładów zapewnia inny podmiot, jednak w takim przypadku zastrzega on sobie zwrot takiej inwestycji w przypadku wygranej.

Blokada (Lock)

Zakład, na którym w opinii gracza nie można przegrać (podobny do pewniaka). Termin powiązany jest przede wszystkim z amerykańskimi zakładami sportowymi. Jest związany z zamknięciem potencjalnych zakładów. W sytuacji, kiedy pewniak może przegrać, następuje zablokowanie zdarzenia. Ma to miejsce często przy małych kursach, co dla bukmacherów jest bardzo wygodne. W sporcie ani w zakładach nie ma na nic gwarancji, ponieważ nawet wybór najniższego kursu może okazać się przegrany. Nie ma czegoś takiego jak pewniak.

Bonus

Oferta bukmacherska skierowana do klientów, oferująca dodatkowe premie i bonusy do istniejących już kursów na dane zdarzenie. Bonusy występują na ogół w postaci darmowych zakładów i są skierowane do nowych klientów, choć niektóre premie stosuje się również wobec stałych graczy. Premia może być przyznana jako bonus depozytowy lub niedepozytowy, w zależności od tego, do którego rodzaju klientów jest kierowana. Bonusy są jedną ze strategii przyciągania nowych klientów wobec konkurencyjnego rynku zakładów bukmacherskich.

Both Teams To Score (BTTS)

Zakład charakterystyczny dla piłki nożnej, którego celem jest okeślenie, czy obie strony strzelą gola. Może on dotyczyć całego meczu (w takim przypadku TAK będzie oznaczało, że wynik końcowy będzie wynosił minimum 1:1, zaś NIE będzie oznaczało brak strzelonej bramki po jednej ze stron) lub jego części. Bukmacherzy oznaczają go często skrótem BTTS od angielskiego Both Teams To Score, czyli “obie drużyny strzelą gola”.

Bukmacher

Osoba lub organizacja przyjmująca zakłady bukmacherskie. Bukmacherzy mogą oferować swoje zakłady poprzez: sprzedaż na torach wyścigów konnych, sprzedaż w punktach naziemnych, poprzez obciążenie rachunków telefonicznych i kont kredytowych oraz online. Celem bukmachera jest zarabianie pieniędzy poprzez ustalenie marży w stosunku do kursu na wybrane zdarzenie. Celem jest równowaga zysków i strat, niezależnie od uzyskanego wyniku. Jest to scenariusz czysto hipotetyczny jak np. gdy dużą ilość stawek na dane zdarzenie będzie trzeba wpisać po stronie strat. Jednak matematyka zawsze będzie sprzymierzeńcem bukmachera, który powinien sobie radzić z presją czasu.

C

Chalk (Kreda)

Inne pojęcie faworyta oznaczonego niskim kursem w danym zdarzeniu. Gracz zawsze będzie stawiał na takiego faworyta, ponieważ będzie to jego ulubiony zakład. Niektórzy gracze będą zawsze na oślep obstawiali takiego faworyta bez względu na wiadomości pochodzące z zewnątrz. W Wielkiej Brytanii tego typu faworyt wygrywa zaledwie 30% wyścigów, więc nie jest to opłacalna polityka.

Czyste konto

Termin piłkarski dotyczący drużyny, która nie straci bramki w meczu. Dotyczy wyniku, kiedy jedna z drużyn wygra mecz do zera bądź w meczu padnie bezbramkowy remis (tzw. zachowanie czystego konta). Bramkarze i obrońcy dążą do takiego celu ograniczając możliwości przeciwnika. Celuje w tym również bramkarz często mający na koncie wiele udanych interwencji.

D

Do przerwy/Koniec meczu

Zakład podwójny w piłce nożnej, polegający na przewidzeniu wyniku zawodów do przerwy i wyniku końcowego meczu. Aby zakład był wygrany, obydwie opcje muszą być trafione. Istnieją trzy potencjalne wyniku na końcu każdej części spotkania, które przekładają się na dziewięć permutacji w całym zakładzie. Faworytem do wygrania spotkania będzie drużyna, która jest na prowadzeniu po pierwszej połowie spotkania. Zmiana sytuacji nastąpi wtedy, gdy drużyna przegrywająca do przerwy wygra cały mecz.

Dokładny wynik

Zakład (najczęściej w piłce nożnej) w którym grający starają się przewidzieć dokładny wynik na koniec spotkania. Zakłady te cieszą się popularnością ze względu na bardzo atrakcyjne kursy. Za stosunkowo niewielką stawkę gracz może uzyskać dużą wygraną. Bukmacherzy lubią tego typu zakłady z powodu szerokiej gamy możliwości roztrzygnięcia końcowego wyniku zawodów. W zakładach bukmacherskich można również obstawiać dokładny wynik 1 połowy.

E

Each way

Zakład na wyścigi konne obejmujące zwycięskiego konia jak również miejsca od drugiego do czwartego. Typ wyścigu i liczba uczestników określa liczbę koni objętych tym zakładem. Kursy od 1/4 do 1/6 wygranego zakładu zależą od zawodników oraz rodzaju wyścigu. Zakład jest popularny u nie faworytów, ponieważ nawet małe kursy mogą generować niezłe zwroty nawet wobec małych stawek. Turnieje piłkarskie również są dostosowane do zakładów each way. Obejmuje kursy na dwa pierwsze miejsca w zawodach.

Edge (Przewaga)

Osiągnięcie przewagi przez grającego lub bukmachera na rynku zakładów. Kursy mają przewagę na papierze w stosunku do cen w postaci marży dla zakładów. Z czasem może oznaczać to hipotetyczną wygraną bukmachera. Klienci zawsze szukają takich krawędzi i są wyczuleni na błędne kursy. Polega to na zdobywaniu informacji i zdobyciu przewagi nad bukmacherami, którzy nie posiadają tego typu wiadomości.

G

Giełda zakładów

Oferta bukmachera pozwalająca zawrzeć zakład między zwolennikami a przeciwnikami danego zdarzenia. Zakłady mogą być dopasowane (matched – obie strony zgadzają się na cenę), częściowo dopasowane (partly matched – jedna strona zakładu jest zarezerwowana) oraz niedopasowane (unmatched – przeciwnicy nie mogą znaleźć wspólnej płaszczyzny). Kursy na giełdzie zakładów mogą się stale zmieniać reagując na podaż i popyt przy danej stawce.

Rynek w bejsbolu ustalany na podstawie we wszystkich meczach rozgrywanych danego dnia. Jeśli gracze uważają, że padnie więcej punktów niż stanowi linia punktowa powinni obstawiać zakład na powyżej linii, jeśli mniej to poniżej. Linia jest wyrażana w połowach punktów, aby uniknąć remisów i zwrotów stawek. Zakład może być trudny do trafienia, zwłaszcza gdy znany jest pełny harmonogram do 15 spotkań. Ułatwieniem może być ich mniejsza liczba.

H

Handicap Azjatycki (AH, Asian handicap)

Jest to rodzaj handicapu dotyczący głównie piłki nożnej. Jak sama nazwa mówi, jego korzenie wywodzą się z kontynentu azjatyckiego. Przeznaczenie handicapu azjatyckiego polega na wyeliminowaniu remisu w danym zdarzeniu oraz unieważnieniu zakładu. Jednakże poziom handicapu jest równoważny z brakiem typów na remis w zakładzie sportowym. Zwykle handicap stosuję się, kiedy faworyt obejmie prowadzenie nad przeciwnikiem. Mamy do czynienia z dwoma możliwościami handicapu azjatyckiego. Jeden jest nakierowany na faworyta, natomiast drugi na potencjalnie słabszego przeciwnika.

Handicap europejski

Zakład obejmujący trzy potencjalne wyniki w piłce nożnej. Końcowy wynik reguluje wraz z zawartym handicapem ostateczny wynik handicapowy. Faworyt wygrywa zakład, jeśli jego zwycięstwo jest wyższe niż liczba goli zawarta w handicapie. Jednak jeśli zwycięstwo jest niższe, wygraną zgarnia outsider (typowany do przegranej). Opcja remisu występuje gdy zespół wygrywa różnicą goli przypisaną dla danego handicapu.

Hedging (Zabezpieczenie)

Metoda, która gwarantuje zwycięstwo w zakładzie poprzez wykupienie zabezpieczenia na zdarzenie, które się nie wydarzy. Ma miejsce wtedy, gdy większość typów w zakładzie wielozdarzeniowym jest trafiona, a gracz potrzebuje wygranej we wszystkich zdarzeniach. Gdy zakład jest zabezpieczony, potencjalna wygrana spadnie. Jednak zysk w tym przypadku jest gwarantowany bez względu na rezultaty dokonane przez gracza w drodze wcześniejszych wyborów – jeśli gracz popełnił błąd w typowaniu, zakład z ubezpieczeniem nie będzie przegrany. Hedging jest zawierany w celu zapewnienia zysku lub minimalizacji straty.

J

Juice

Termin powiązany głównie z zakładami sportowymi w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy zysków dla bukmachera pochodzących z zakładów. Może być również stosowany do rynków zakładów, kiedy gracz uważa, że kursy są zbyt wysokie do gry. Prowizja bukmachera znana jest też jako Vigorish (w skr.vig). Jest to koszt, który trzeba ponieść za możliwość zawierania zakładów.

K

Kod bonusowy

Kod dla klienta bukmachera lub kasyna, zazwyczaj wprowadzany podczas otwierania nowego konta lub pozwalający skorzystać z premii na koncie już istniejącym. Kod bonusowy pozwala bukmacherowi śledzić historię przyznanych premii na nowych jak i już istniejących kontach. Kody bonusowe są opcjonalne, lecz w celu ich przyznania muszą być one sprecyzowane. Są również wymierzone przeciwko przyznawaniu premii więcej niż jeden raz.

Kursy (Odds)

Są to liczby stosowane na określenie prawdopodobieństwa danego zdarzenia przez bukmacherów oraz stawki, za które gracze decydują się postawić zakłady na wynik obstawianego meczu. Zwrot z wygranego zakładu oblicza się przez pomnożenie kursu przez wysokość postawionych pieniędzy (stawki). Wyniki mogą być wyrażone przez niskie kursy, kiedy zdarzenie jest bardziej prawdopodobne lub przez wyższe notowania, kiedy zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia.

Kursy są wyrażane w różny sposób w różnych częściach świata, ale podstawowa zasada mówi, że są one wyrazem prawdopodobieństwa wystąpienia danego zajścia. Gracze szacują szanse, porównują kursy i decydują czy gra jest warta ryzyka. Bukmacherzy rywalizują z kursami na rynku, które zawierają hipotetyczną marżę zysku. W teorii oznacza to, że bukmacher zawsze wygrywa, lecz w praktyce nie zawsze tak jest.

L

Lay

Termin, oznaczający przyjmowanie zakładów na podobnej zasadzie, jak zazwyczaj robi to bukmacher, na giełdzie zakładów. Model takiej wymiany opiera się na licytacji peer to peer, która umożliwia komunikację przeciwnych klientów stawiających na zdarzenie, które się wydarzy bądź się nie wydarzy. Takie wymiany umożliwiają graczom wcielać się w rolę bukmachera, którego zakłady oparte są na kursach zdarzeń, które się nie wydarzą. Zakłady są zredukowane o koszty pobierane przez operatora giełdy. Jedni bukmacherzy rezygnują ze współpracy z innymi bukmacherami w celu zredukowania kosztów dotyczących konkretnego rezultatu.

Linia (w zakładach typu Spread)

Termin na ogół związany z zakładami w sportach amerykańskich, gdzie gracz może obstawić liczbę powyżej lub poniżej linii. Aby wyeliminować remisy i unieważnienia zakładów, linia jest zazwyczaj wyrażona z dokładnością do 0,5. W sportach amerykańskich kursy pozostają bez zmian, natomiast linia pozostaje elastyczna w zależności od sytuacji sportowej. Linia Vegas jest pierwszą na rynku i jest podstawą dla rynku hazardowego zwłaszcza w dni rozgrywania zawodów.

Linia kanadyjska

Punkty handicapu dające przewagę potencjalnie słabszemu przeciwnikowi na starcie zdarzenia. Na ogół stosuje się je w hokeju na lodzie, który jest narodowym sportem Kanady. Inne rozłożenia mogą być zależne od wpłaconych stawek, podczas gdy linia kanadyjska zawsze będzie stosować handicap 1,5 bramki. Oznacza to zmiany kursów w celu zrównoważenia bilansu finansowego na rynkach konkurencyjnych. Gracze mają do wyboru obstawienie faworyta, który ma zwyciężyć więcej niż dwoma bramkami lub drużynę typowaną do przegranej, lecz nie więcej niż jedną bramką. Przy czym linia zawsze będzie wynosić plus/minus 1,5.

M

Moneyline

Zakłady związane ze sportami amerykańskimi mające swój odpowiednik w zakładach europejskich. Polega na przewidywaniu wyniku zdarzenia bez handicapu. Najczęstszym rezultatem tego zakładu jest wygrana potencjalnego faworyta. Termin pochodzi od pieniędzy, które można wygrać obstawiając wygraną danej drużyny w meczu. W sportach amerykańskich dogrywka się wpisuje się w ten zakład. Z kolei graczom ze Stanów Zjednoczonych nie podoba się koncepcja zakładów na remis, ponieważ linia rozkłada się wtedy na zakład dwudrogowy a nie trzydrogowy.

N

Nieparzyste/parzyste

Zakład, w którym gracze próbują przewidzieć, czy liczba zdarzeń w rywalizacji sportowej będzie nieparzysta lub parzysta. Wszystkie sporty (wydarzenia sportowe) posiadają własny system punktacji w którym status zdarzenia jest wyrażony w liczbach, które mogą być nieparzyste albo parzyste. W efekcie jest to ruletka (np. czarne lub czerwone), który nie posiada żadnej formy logicznej przy ostatecznym wyniku. W niektórych przypadkach końcowa punktacja zdarzenia wynosi zero. Uznawany jest wtedy wynik parzysty.

Nieprzekroczenie handicapu (Against the spread)

Rezultat, w którym faworyt zdarzenia nie przekroczy linii handicapu. Kiedy dwa zespoły biorące udział w zdarzeniu są nierównomiernie dopasowane, bukmacherzy proponują przed rozpoczęciem zdarzenia podwójną przewagę na każdy rezultat w celu wyrównania szans. Jest to tzw. Handicap przeciwko faworytowi lub potencjalnemu przegranemu. Więc jeśli potencjalny faworyt rozstrzygnie zdarzenie poniżej linii handicapu, wtedy mamy do czynienia z jego nieprzekroczeniem.

Non starter (Niewystartowany)

Jest to termin związany z wyścigami konnymi, używany w sytuacji, w której koń nie wystartuje w wyścigu, chociaż był obecny na liście startowej. Koń taki określany jest również jako non runner, gdyż nie jest w stanie rozpocząć wyścigu ze względu na uraz lub został wycofany z wyścigu z powodu warunków panujących na torze. Termin pojawia się również w innych dyscyplinach, np. gdy zawodnik nie wystartuje w zawodach lecz jego nazwisko widniało na liście startowej. Określenie to jest też używane w sportach amerykańskich, kiedy zawodnik odniesie kontuzję tuż przed początkiem rywalizacji i nie jest w stanie wziąć w niej udziału.

P

Parlay (zakład wielokrotny)

Jest to równowartość zakładów akumulacyjnych w sportach amerykańskich oraz zakładów wielokrotnych w Wielkiej Brytanii. Zakład polega na wyniku więcej niż jednego zdarzenia, gdzie kursy są akumulowane. Każdy wybór musi być wielokrotny, aby mógł być wygrany. Bukmacherzy preferują zakład na pojedynczą linię (moneyline), ponieważ wtedy są większe szanse na jego niepowodzenie. Atrakcją dla gracza pozostaje możliwość uzyskania zwrotu z takiego zakładu nawet przy małym wkładzie własnym. Ale i tak większość zakładów typu parlay to zakłady przegrane.

Pewniak (Surebet)

Zakład wielokrotny, akumulowany lub systemowy, który wydaje się nie do przegrania. W zakładach na wyścigi konne może być to niski kurs na faworyta natomiast np. w piłce nożnej zespół posiadający zdecydowaną przewagę nad przeciwnikiem (np. ze względu na wartości sportowe). Pewniaki są pewniakami tylko z nazwy, dlatego bukmacherzy chętnie akceptują zawieranie takich zakładów (głównie akumulowanych). Pewniaki są postrzegane przez graczy jako zakłady praktycznie bez ryzyka. Jednak poprzez nieprzewidywalność w dziedzinie, jaką jest sport, one również często okazują się przegrane.

Podwojenie

Kursy na rynku, w których istnieje szansa realna na wygraną lub przegraną. Sukces gracza pozwala mu podwoić swoje pieniądze na takim zakładzie. Stawka £10 przy podwojeniu daje £20, co daje £10 czystego zysku tyle samo zwrotu wpłaconej stawki. W zakładach, gdzie możliwe są dwa tylko wyniki kursy będą nieco mniejsze aby umożliwić pobranie marży bukmacherowi.

Podwójna szansa

Zakład w piłce nożnej łączący dwie z trzech opcji w zakładzie meczowym. Zakład oferuje dwie szanse na wygraną przy kombinacjach 1X, 2X oraz XX. Kursy zależą od indywidualnych ustaleń bukmacherów i zazwyczaj przy dwóch możliwościach trafienia są niskie.

Point Spread (in. handicap)

Jest to różnica punktów dzieląca dwa zespoły, która przewidywana jest przez bukmachera. Odpowiada tzw. handicapowi i uwzględnia zdolność oraz prawdopodobieństwo wygranej w meczu, wyrażonej przez kurs linii pieniędzy. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy linią pieniędzy a handicapem. Linia jest często wyrażana w połowach punktu aby zapobiegać remisowi. Gracze mają możliwość postawienia na różnicę w wyniku, która będzie wyższa lub niższa niż ustalona linia handicapu.

Pool Betting

Rodzaj zakładów, w których suma wygranej nie opiera się na kursie, ale na udziale wygranych zakładów zawartych na wynik zawodów sportowych. Stawki są łączone a następnie dzielone wśród zwycięzców po uwzględnieniu zysku dla operatora. Zysk ten jest gwarantowany. Bukmacher wygrywa niezależnie od wyniku i bierze na siebie oferowane szanse. Zakłady te są często organizowane przez władze państwowe co dostarcza wysokich dochodów w postaci podatków.

Powyżej/poniżej (Over/Under)

Zakład, w którym suma punktów jest wyższa lub niższa od ustalonej linii. Może być wykorzystywany we wszystkich sportach z systemem punktacji. Jest często stosowany w zakładach dwustronnych. W piłce nożnej zakład może być wykorzystany do ustalenia liczby bramek w meczu, która powinna być wyższa lub niższa od ustalonej przez bukmacherów. Linie są zazwyczaj ustawione w połowach numerów w celu wyeliminowania remisu bądź unieważnienia zakładów.

Punktacja za kartki

W zakładach w meczu piłki nożnej 10 punktów przydzielane są za żółtą kartkę, natomiast 25 punktów za kartkę czerwoną. Na koniec meczu te dwie liczby są sumowane i przypisywane do ogólnej punktacji kartkowej. Kiedy mamy trzy żółte kartki w meczu oraz jedną czerwoną, wtedy suma punktów wynosi 55 (3×10 plus 1×25). Gracze mogą zawierać zakłady na sumę kartek powyżej bądź poniżej ustalonej linii. Przed wyborem takiego zakładu często posługują się statystykami danych drużyn oraz wyborem sędziego. Punktacja kartkowa może ulegać zmianie.

Punter (typer, gracz)

Osoba obstawiająca zakład u bukmachera, znana też jako hazardzista lub typer. Typ gracza lubiącego podżegać zakłady z bukmacherem szacując kursy dostępne na rynku. Dokonując zakładu gracz potrafi założyć wynik w ciemno, kiedy wydaje się on nie do przewidzenia i jest nieznany. Potrafi postawić pieniądze w nadziei na otrzymanie zwrotu, który został ustalony na podstawie kursów i stawek. Różni się od innych graczy umiejących oszacować potencjalne zyski i straty przed dokonaniem inwestycji.

R

Remis (w wyścigach)

Dotyczy zakładu, w którym nie jest możliwe ustalenie zwycięzcy. Kiedy dwa konie wpadną na metę łeb w łeb, wtedy jest uznany wynik remisowy. Gdy sędzia zawodów nie może rozstrzygnąć kolejności na mecie zarządza tzw. foto finisz. Można wtedy dokładnie zobaczyć wynik na linii mety, nawet gdy odległość wynosi jeden piksel. Klienci, którzy obstawili remisowego konia otrzymają połowę wygranej według obowiązującego kursu. Bukmacherzy wypłacą wygrane za dwóch zwycięzców, gdy remis będzie zatwierdzony.

Remis

Kiedy wynik meczu jest remisowy i nie zostanie wyłoniony zwycięzca dla zakładów. W niektórych dyscyplinach sportu jak i rynkach możliwy jest zakład na remis, takich jak np. piłka nożna, gdzie mamy do czynienia z trzema możliwymi wynikami. Mecz piłkarski może wygrać drużyna gospodarzy, drużyna gości bądź może zakończyć się remisem. Niektóre rynki wyeliminowały remisy stawiając na kursy pół liczbowe w postaci handicapów oraz sumy. W innych przypadkach może to doprowadzić do podziału stawek na dwa rozstrzygnięcia.

S

Scorecast

Zakład w piłce nożnej łączący zdobywcę pierwszego gola w meczu wraz z dokładnym wynikiem. Ma zastosowanie wyłącznie podczas 90 minut meczu (nie obejmuje dogrywki). W zakładach tych kursy nie są akumulowane ze względu na powiązane ze sobą możliwości wspierania się. Jeśli zawodnik zdobywa pierwszą bramkę w meczu, następuje duże prawdopodobieństwo, że jego drużyna wygra całe spotkanie. Kursy w takim przypadku zostają dostosowane do istniejącej sytuacji.

Spread (wyrównanie)

Jest to skrót od terminu points spread, gdzie następuje wyrównanie szans pomiędzy faworytem a potencjalnym przegranym. Takie wyrównanie stosuje się, gdy zespoły dzieli duża różnica sportowa w celu przyciągnięcia jak największej ilości pieniędzy na zakłady po obydwu stronach rynku. Jest to luka pomiędzy górną a dolną wyceną na prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia. Wybierając ten rodzaj zakładu może zagrać wysoko, a rezygnując z niego – nisko (bezpiecznie). Osoby grające na spread im trafniej typują, tym więcej wygrywają, natomiast im gorzej obstawiają, tym więcej tracą. Takie wyrównanie szans jest średnią potencjalnej liczby zdarzeń, ustaloną przez bukmacherów, ale podlegającą wahaniom w zależności od wagi wpłaconych pieniędzy.

Square

Rodzaj gracza związanego z zakładami na sporty amerykańskie (NBA, NHL, MLB, NFL). Ten gracz naśladuje zawodnika wypu Wise guy, który z kolei często obstawian wczesne zakłady, kiedy dostrzega na danym rynku zakład z value. Wise guys często są monitorowani przez firmy bukmacherskie, ponieważ często zwracają oni uwagę na błędy w kursach, szczególnie, jeśli bukmacher ma słabsze źródła informacji. “Square” zawsze obstawia w relacji do zmian w cenach, wywołanych przez zakłady wniesione przez “Wise guy”. Graczy nazywanych Squareami jest znacznie więcej, niż “mędrców” i przyjmuje się, że zazwyczaj to mędrzec wyznacza trendy, a pozostali go naśladują. “Square” to gracz z reguły przypadkowy, naiwny nie posiadający określonej strategii, ani uzasadnienia obstawiania.

Stałe kursy

Jest to rodzaj rynku zakładów bukmacherskich, w których kursy są stałe i nie podlegają wahaniom. Zazwyczaj kupon dostępny w brytyjskich punktach sprzedaży zakładów bukmacherskich na mecze piłkarskie ma stałe kursy, ponieważ jest wystawiony (drukowany) na kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji. Kursy są wtedy znane, kiedy zakłady są już wystawione i na ich podstawie pozostają stałe. Matematyka zawsze będzie po stronie bukmachera, dlatego stałe kursy często odzwierciedlają prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia.

Stawka

Kwota postawiona na zakład. Bukmacherzy proponują minimalne i maksymalne stawki na zakłady w zależności od dyscypliny oraz znaczenia danej ligi. Mniej znaczące wydarzenia będą miały niskie maksymalne stawki, a co za tym idzie i wygrane. Wygraną z jakiegokolwiek zakładu ustala się mnożąc stawkę przez kurs, przy czym stawka zostaje zawsze zwrócona gdy zakład jest wygrany. Bukmacherzy zatrzymują udziały w przypadku przegranego zakładu. Strategie wytyczania mogą być oparte na poziomie stawek, kiedy jest ona stała lub jest regulowana w zależności od zmian udziałów w wygranych lub przegranych.

Steam

Rozmach zakładów nakierowanych na jeden kierunek i jedną opcję na rynku zakładów. Są gracze, którzy swoimi ruchami powodują niezwykle szybkie zmiany na liniach i kursach zakładów. Inni typerzy, widząc to również umieszczają własne zakłady w celu zwiększenia tempa gry, które to żeruje na samym sobie. Taki ruch może też być spowodowany przez konsorcjum składające te same zakłady w jednym czasie lub poprzez rekomendację tzw. typera (doświadczonego gracza, który podpowiada, co obstawiać). Może to być również spowodowane zmianą pogody lub wiadomościami o kontuzjach zawodników.

Strzelec pierwszego gola

Zakłady dotyczące głównie piłki nożnej lecz spotykane też w innych sportach (np. rugby, futbol amerykański) na zdobywcę pierwszej bramki (punktu). Odmianą tego zakładu jest zakład na strzelca pierwszego gola dla danej drużyny oraz strzelca bramki w drugiej połowie. W czasie trwania zawodów pojawia się opcja wytypowania strzelca następnej bramki w meczu. Gracze mogą również obstawiać, że żaden gracz nie zdobędzie bramki, co de facto oznacza remis 0-0. Bramki samobójcze nie wchodzą w zakres tego zakładu. Istnieje tak wiele zmiennych w tym zakładzie, dlatego bukmacherzy zapewniają dobre kursy dla klientów, co na pierwszy rzut oka wygląda zachęcająco. Jednak często zapewniają im one solidną marżę z potencjalnego zysku.

T

Trixie

Zakład wykorzystywany najczęściej w wyścigach konnych, który zawiera trzy wybory. Jest popularny również w innych sportach, takich jak tenis i piłka nożna. Zakład może być zawarty na zwycięstwo jak i na zakład typu each-way. Składa się z trzech zakładów podwójnych oraz jednego potrójnego. Oznacza to cztery zakłady na wygraną oraz osiem na each-way. Jeden przegrany eliminuje zakład potrójny i dwa podwójne, zostawiając jeden podwójny. Jest to jeden z powodów, dla których bukmacherzy lubią ten zakład.

U

Underdog

Potencjalny przegrany. Zawodnik lubdrużyna typowana do przegranej, przeciwieństwo faworyta. Większość zakładów head to head, gdzie mamy do czynienia z dwoma możliwymi rozstrzygnięciami, jeden z zawodników (lub drużyna) będzie faworytem. Underdog pozostaje rzadkim wyborem i stoi na przeciwnym końcu w stosunku do kursu na faworyta.

V

Value (Zakład z value, Wartościowy Zakład)

Pojęcie określa sytuację, w której bukmacher wystawił kursy, uważane za nieadekwatne do sytuacji, co prowadzi do uzyskania przez graczy przewagi nad bukmacherem. Gracze szacują szanse na to, że coś się wydarzy w oparciu o dostępne informacje. Jeśli udostępnione przez bukmachera kursy są wyższe (a więc wyliczone przez niego prawdopodobieństwo, że dane zdarzenie zajdzie jest niższe), niż wynika to z szacunków danego gracza, jest to zakład z value, który należy obstawić. Jeśli kursy są niższe, obstawiać nie warto. Innymi słowy, zakład z value to taki, kiedy pomiędzy graczem, a bukmacherem (lub innym graczem, o ile mowa o Giełdzie) istnieje różnica zdań, korzystna dla gracza.

Vigorish

Marża zysku określona w cenniku bukmachera albo wysokość zysku na rynku odnotowana przez gracza. Jeśli zdarzenie, które jest typowane na 10/1 może być obstawione jako 12/1, to ta marża będzie wysoka. Inna nazwa – Juice – wywodzi się z porównanie do soku, który można wycisnąć z owocu.

Void (Zakład unieważniony)

Zakład, w którym postawione pieniądze wracają z powodu wyjątkowych okoliczności. Oznacza to, że zakład nie może być ani wygrany ani przegrany. Nieważne zakłady zdarzają się na rynkach handicapowych, kiedy sumy i rozpiętości wyrażone są w pełnych liczbach. Bukmacherzy przyjmują, że mogą unieważnić zakład, kiedy popełnią błąd w stawce. Pieniądze są zwracane nawet jeśli postawiono na niewłaściwego zawodnika czy drużynę. W nieważnych zakładach nie ma dodatku za nieprzewidziane zdarzenie. W niektórych przypadkach zakłady wygrywające mogą zostać zmienione na zakłady nieważne.

W

Win lub Win/Place

Dwa rodzaje zakładów na rynku, zazwyczaj stawiane na wyścigach konnych, ale też w innych dyscyplinach sportu. Typowanie zwycięzcy oznacza, że zakład może być wygrany tylko jeśli koń wygra. Typowanie konia na zwycięzcę lub “z lokacją” (“z pozycją”) oznacza, że zakład uznaje się za wygrany jeśli koń wygra lub zajmie punktowane miejsce. Lokacje (punktowane pozycje) różnią się w zależności od liczby zawodników i typu wyścigu. Obstawianie pozycji (lokaty) jest wybiera się zwykle przy stawianiu na potencjalnych przegranych (underdogs), jako że zakład może być opłacalny, nawet po podzieleniu go miedzy zawodników z punktowanymi pozycjami. Typowanie zwycięzcy (konia na zwycięzcę) liczy się jako jeden zakład, typowanie na zwycięzcę lub “z lokacją” (“z pozycją”) to dwa zakłady, w związku z czym wymagają podwojenia stawki (podwajają stawkę, wymagane jest podwojenie stawki).

Wise guy (Mądry gracz, Mędrzec)

Wyszukany (wyrafinowany) gracz, który wpływa na rynek bukmacherski dzięki lepszym informacjom niż te, które mają bukmacherzy. Mędrzec obstawia wcześnie i korzysta z przewidzianego maksimum. Bukmacherzy wnikliwie obserwują takich obstawiających. Mogą rozpoznawać “wise guys” i wzorować się na nich podczas ustalania kursów (stawek). Dobry gracz podąży za mędrcem i skorzysta ze zmiany stawek przy obstawianiu. “Wide guy” to zazwyczaj profesjonalny gracz.

Wynik zakładu

Zakłady urządzane na wynik wydarzeń sportowych. W każdym sporcie mamy do czynienia z wygranym lub przegranym. Niektóre wydarzenia kończą się remisami. Najbardziej popularne zakłady na rozstrzygnięcie wydarzenia to zakłady określone końcowym wynikiem. W piłce nożnej to opcja na wynik 1X2 lub gospodarz-remis-gość. W niektórych dyscyplinach jak tenis czy snooker mamy do wyboru tylko dwa rezultaty więc gracze stawiają na jednego zawodnika, po którego stronie będzie końcowy wynik.

Z

Zakład bez remisu (DNB, Draw no bet)

Zakład w piłce nożnej, gdzie w przypadku remisu wynik zostaje unieważniony. W tym przypadku następuje zwrot stawki. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, kiedy korzystnego wyniku nie udaje się osiągnąć żadnej ze stron. Kursy są proporcjonalnie mniejsze, niż przy zakładach 1X2 ponieważ remis jest eliminowany a wygraną dają tylko dwa wyniki (zwycięstwo gospodarzy lub gości).

Zakład na fragment meczu (Period betting)

Sporty amerykańskie są podzielone na części (np. tercje w okeju, kwarty w koszykówce), więc bukmacherzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy zapewniają zakłady na każdą część meczu. Ten typ zakładu jest najczęściej związany z hokejem na lodzie, gdzie mecz podzielony jest na trzy tercje (każda po 20 min.), futbol amerykański i koszykówka są z kolei podzielone na cztery kwarty i odpowiednie zakłady są również dostępne. Zakłady na fragment meczu nie są dostępne w bejsbolu, jako że ten sport choć rozgrywany jest w rundach (inningach), nie jest ograniczony wymiarem czasowym.

Zakład na przyszłość

Termin związany głównie z rynkiem sportów amerykańskich, stanowiący odpowiednik zakładu ante post w Europie. Kursy są publikowane przed startem sezonów regularnych zawodowych lig: NFL (futbol amerykański), NHL (hokej), NBA (koszykówka) oraz MLB (baseball). Celem zakładu jest przewidzenie, jak zespoły będą radzić sobie w nadchodzącym sezonie rozgrywek. Zakłady terminowe są aktualizowane po każdej serii meczów. Odzwierciedlają wagę określonych kwot pieniężnych (postawionych na ligę lub konferencję) spośród wszystkich czterech sportów.


FAQ

W jaki sposób można stawiać zakłady bukmacherskie?

Można stawiać zakłady przedmeczowe, a także zakłady na żywo.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich?

Do najpopularniejszych rodzajów zakładów zaliczają się: zakłady na zwycięzcę, liczbę bramek lub punktów, zakłady na strzelców bramek. Jeśli chodzi o dyscypliny to są to piłka nożna, siatkówka, tenis, hokej na lodzie oraz koszykówka.

Czym są akumulatory?

Zakłady akumulowane, akumulatory, czy zakłady wielokrotne to jedno i to samo, a mianowicie kupony posiadające co najmniej dwa zdarzenia (nie ma górnej granicy). Wygrana obliczana jest jako mnożnik wszystkich kursów, pomnożony przez stawkę kuponu. Ich przeciwieństwem są zakłady pojedyncze, zwane też singlami, gdzie obstawia się tylko jedno zdarzenie. Wygrana to mnożnik kursu i stawki.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe