Ustawa hazardowa 2024 – polskie prawo bukmacherskie

Opublikowano dnia 7 maja 2021 
Zaktualizowany 19 lipca 2024

Czy bukmacherzy i kasyna są legalne?

Nowa ustawa hazardowa to coś, o czym gracze hazardowi w całej Polsce rozmawiali na długo przed jej uchwaleniem. Jakie przyniosła zmiany? Jak się to odbija na branży w Polsce i graczach? Czy bukmacherzy i kasyna online są legalne? Co teraz będzie z hazardem w Polsce?

Wszystko o nowej ustawie hazardowej

O tym, że powstaje ustawa hazardowa (nowelizacja, mówiąc ściślej) mająca poprawić zapisy z ustawy hazardowej 2009 było wiadomo na długo przed tym, jak została przedstawiona w sejmie. Słyszeliśmy wiele pomysłów na to, jak ustalić zasady grania w kasynach, na automatach i w internecie, a także na zakłady bukmacherskie naziemne i online w Polsce. Na czym stanęło? Przeczytaliśmy to, co proponuje nowa ustawa hazardowa od deski do deski (no, od piksela do piksela) i wyciągnęliśmy z niej to, co najbardziej interesuje graczy internetowych

Wszystko opiera się na treści ustawy z 2009 roku oraz jej nowelizacji podpisanej przez prezydenta 28.12.2016r. Skupiamy się głównie na aspektach gry w internecie i zakładów bukmacherskich online, ale przy okazji zaczepimy także o kilka innych istotnych z punktu widzenia gracza kwestii.

Zmiany w prawie bukmacherskim

Ustawa hazardowa – o co chodzi?

Na pewno wielu graczy, szczególnie tych niedzielnych, nie wiedziało nawet, co jest prawnie zakazane w Polsce, a co nie. Zakłady bukmacherskie, gry hazardowe – przecież są na mieście punkty do wnoszenia zakładów, a od neonów z 77777 można dostać ataku epilepsji; dlaczego więc miałoby to być nielegalne w internecie?

Sprawy pokomplikowały się przez te lata, bo chociaż grać hazardowo przez internet w kasynach nie było można, to jednak wiele z nich przyjmowało graczy z Polski i pozwalało na grę. Po niemal 8 latach ktoś postanowił zabrać się za ten temat i naprostować to i owo. Czy się udało? Zobacz, jak funkcjonuje ustawa hazardowa w 2018 roku!

Zakłady na esport

Legalni bukmacherzy

Sporty wirtualne

Ustawa o grach hazardowych

Ustawa hazardowa 2009 jasno określała miejsce gier hazardowych online takich jak gry karciane, automaty do gry, czy ruletka: nie tutaj. Spowodowało to nie lada problemy dla graczy, którzy pozakładali konta i aktywnie grali w kasynach internetowych – nagle okazało się, że jest to nielegalne i koniec. Teraz ustawa hazardowa 2016 – a jeśli chodzi o wejście zapisów w życie, to ustawa hazardowa 2017 – ma pozwalać wyłącznie na grę online w kasynie internetowym państwowego monopolisty. W takim razie co z kasynami online, które przedtem działały?

Co się zmieniło?

Monopol państwa. To jedna z dwóch najczęściej wskazywanych i komentowanych w środowiskach graczy zmian. Druga rzecz to Rejestr nielegalnych stron internetowych (tak, przez duże “R”), które mają być blokowane przez dostawców internetu – równie intensywnie dyskutowana zmiana. I trzecia rzecz, która graczy interesuje najbardziej: powrót turniejów pokera.

A konkrety to:

 1. Bukmacherzy online i naziemni są legalni o ile uzyskają licencję. Bukmacher online bez licencji zostanie wpisany do Rejestru i zablokowany.
 2. Kasyna online są nielegalne, zostaną wpisane do Rejestru i będą blokowane. Wyjątkiem będzie jedno, kontrolowane przez państwo kasyno online.
 3. Rejestr domen blokowanych obowiązuje od 1 lipca 2017r. i egzekwowanie jego zapisów nakłada się na dostawców internetu oraz operatorów płatności.
 4. Kasyna naziemne są legalne o ile otrzymają koncesję. Zapisy dotyczące ich lokalizacji nie ulegają zmianie.
 5. Automaty do gry w salonach naziemnych (tzw. hotspotach) są nielegalne, jeśli nie są kontrolowane przez państwo (monopol).
 6. Poker online jest legalny wyłącznie w kontrolowanym przez państwo kasynie online.
 7. Poker jest legalny w kasynach i poza kasynami o ile zostało wydane pozwolenie z Ministerstwa na organizowanie gry w pokera (turnieje) poza kasynem. Poker na pieniądze z kolegami nadal jest traktowany jako nielegalny turniej.
 8. Kary za nielegalną grę zostały złagodzone.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej lub po prostu skocz do któregoś z interesujących Cię wątków:

Bukmacherzy online a ustawa hazardowa

Dla zakładów wzajemnych w internecie nie zmienia się wiele. Jedyne, na co obecnie leganie funkcjonujący na polskim rynku bukmacherzy muszą zwrócić uwagę, to Art. 8 ust. 1, w którym nakłada się na nich obowiązek przedstawienia regulaminu odpowiedzialnej gry ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych w ciągu 3 miesięcy od momentu wejścia w życie nowej ustawy.

Reklama bukmachera – legalna, czy nie?

Ustawa precyzuje także kwestie reklamowania się bukmacherów w internecie i poza nim. Zasady określa cały Artykuł 29, który nowelizacja ustawy hazardowej złagodziła w stosunku do zapisów z 2009 roku, chociaż wciąż jest bardzo dużo obostrzeń.

Bukmacher może się reklamowaćBukmacher nie może się reklamować
✔ w ośrodku gier i w punkcie przyjmowania zakładów,
✔ na budynku, w którym prowadzony jest punkt przyjmowania zakładów,
✔ na własnej stronie internetowej,
✔ podczas transmisji z imprez sportowych, których bukmacher jest sponsorem lub jest sponsorem drużyny/ zawodników biorących czynny udział w imprezie/ związku sportowego, który ma związek z organizowaną imprezą,
✔ jeśli umieści komunikat o konsekwencjach udziału w nielegalnych grach hazardowych, ryzyku związanym z hazardem oraz posiadaniu zezwolenia na urządzanie zakładów.
✘ jeśli nie ma zezwolenia na prowadzenie działalności w Polsce,jeśli kieruje ofertę do małoletnich, przedstawia osoby małoletnie i odbywa się przy udziale małoletnich,
✘ jeśli łączy robienie zakładów ze sprawnością fizyczną, intelektualną albo szansą na uzyskanie łatwej wygranej,
✘ jeśli mówi w reklamie, że udział w grach hazardowych ma relaksujący, uspokajający skutek lub jest sposobem rozwiązywania konfliktów osobistych i problemów finansowych,
✘ jeśli przedstawia powstrzymywanie się lub umiarkowane uczestniczenie w grach w negatywny sposób,
✘ jeśli zachęca do uiszczania wyższych stawek jako czynnika zwiększającego szansę na wygraną,
✘ jeśli chce emitować reklamę w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6:00 a 22:00,
✘ jeśli reklama wywołuje skojarzenia z atrakcyjnością seksualną, relaksem/ wypoczynkiem, nauką/ pracą, sukcesem zawodowym/ życiowym/ finansowym.

Który z obecnie działających w Polsce bukmacherów musiałby uważać, gdyby pozostawił swoje grafiki promocyjne takimi, jakie były przed wejściem ustawy? Prawdopodobnie LV BET musiałby mocno zastanowić się ponownie nad np. taką promocją:

LVbet - ustawa hazardowa zabroni takiej reklamy?

Owszem, reklama kalendarza widnieje tylko na stronie bukmachera, ale:

 • kalendarz zawiśnie potem w domach, mieszkaniach, może nawet biurach niezwiązanych z przyjmowaniem zakładów,
 • wyraźnie wywołuje skojarzenia z atrakcyjnością seksualną.

A jakby się uprzeć – a nie wiadomo, jak bardzo upierać się mają osoby sprawujące audyt nad kwestiami przestrzegania zasad reklam – to także STS mógłby mieć problem z jedną ze swoich plansz:

STS - ustawa hazardowa zabroni takiej reklamy?

Co tu mamy?

 • Łączenie zakładów z szansą na łatwą wygraną (“Zostań milionerem! 100 000 PLN wygrywa co miesiąc najlepszy Gracz.”).
 • Reklama wywołuje skojarzenia z sukcesem zawodowym i finansowym (elegancki garnitur, samolot czekający na start w tle), życiowym (piękna kobieta, elegancki garnitur, samolot czekający na start w tle), a także z atrakcyjnością seksualną (to udo!).

I kto wie, być może my też będziemy musieli usunąć oba obrazki, jeśli ktoś zgłosi się do nas z pretensjami.

Ale bardziej poważnie: nie wiadomo, jak do przepisów przedstawionych w ustawie podchodzi władza i jak bardzo będzie czepiała się szczegółów (jak my przed chwilą), kiedy przyjdzie jej do głowy przeskanować strony bukmacherskie. Z pewnością natomiast operatorzy zakładów sami postanowili zastosować się do przepisów i w tej chwili trudno znaleźć u nich podobne zdjęcia promocyjne – chociaż STS postanowił zaryzykować i panią z nogą zostawić na miejscu.

Podatek od gry u bukmachera

Powiedzmy o tym najprościej, jak się da. Przede wszystkim, na gracza nałożone są de facto 2 podatki, które odciąga bukmacher:

 • podatek od postawionej stawki: 12%,
 • podatek od wygranej: 10%

Pierwszy z nich dotyczy wszystkich graczy – zawsze, kiedy stawiasz zakład, to stawka, która ostatecznie będzie mnożona przez kurs, pomniejszona jest o 12%, czyli podatek, który bukmacher wpłaca do Skarbu Państwa (stąd też hucznie promowane akcje zakładów bez podatku u bukmacherów). Drugi z podatków opłacany jest od wygranych przekraczających jednorazowo 2280 zł – a więc jeśli Twój kupon przyniesie Ci wygraną powyżej 2280 zł, bukmacher wypłaci Ci o 10% mniej, ponieważ ma obowiązek przekazania podatku do skarbówki. Ty nie musisz się martwić i zastanawiać, jaką deklarację, gdzie i kiedy złożyć do swojego Urzędu skarbowego. Zmartwisz się za to, kiedy zamiast pięknej wygranej w wysokości np. 5000 zł, dostaniesz 4500 zł, bo 500 zł poszło na podatek…

Zapis o całej tej sprawie nie pojawia się co prawda w nowej Ustawie hazardowej, ale widnieje w Ustawie o podatku PIT.

Kasyna online a ustawa hazardowa – zmiany

Omówmy teraz kwestię kasyn online, które były jednymi z najbardziej pokrzywdzonych po wejściu w życie ustawy z 2009 roku. Czy wróciły do łask?

Przytoczmy może fragment, od którego warto zacząć, a żebyś i Ty wiedział, o czym mowa. Chodzi o Artykuł 5 ustawy, który otrzymał nowe zapisy, w których mowa m.in. o wspomnianym monopolu:

“Art. 1b. Urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa.”

A także o Artykuł 15, który także wzbogacił się o nowe brzmienia:

„Art. 15d. 1. W przypadku urządzania gier hazardowych przez sieć Internet, urządzenia przetwarzające i archiwizujące dane dotyczące tych gier hazardowych, a także ich uczestników, powinny być zainstalowane i przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. 2. Podmiot urządzający gry hazardowe przez sieć Internet może wykorzystywać do ich urządzania wyłącznie stronę internetową, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych”

Monopol na gry hazardowe online

Ustęp 1b. mówi nam więc wszystko jeśli chodzi o legalizację zagranicznych kasyn online: NIE. Jedyne kasyno online, do jakiego będą mieli dostęp Polacy będzie kasynem kontrolowanym przez państwo i spełniającym wymogi przedstawione w Artykule 15. Wszyscy operatorzy gier hazardowych, do których miałeś do tej pory dostęp (np. Energy Casino) są zablokowani na mocy dalszych zapisów. Oznacza to, że będziesz grać legalnie tylko w jednym kasynie, a do swoich starych kont u innych nie możesz dotrzeć z Polski. Wiele popularnych kasyn nie czekało, aż odetnie je Rejestr i same zablokowały wejścia do ich serwisów z Polski. A monopolista? Wiadomo już, że to Totalizator Sportowy, który świadczy usługi polskim graczom jako Total Casino.

Co więc się zmieniło w kwestii kasyn online z nową ustawą hazardową? Tyle, że teraz nie tylko kasyna online są nielegalne, ale jeszcze adresy www tych kasyn trafiają do Rejestru domen blokowanych i nie ma do tych nich dostępu, a my grać będziemy wyłącznie w jednym, państwowym kasynie online.

Rejestr domen blokowanych

Rejestr domen blokowanych
Zdjęcie: Alan Ravenhurst / CC BY

Pozostając w takim razie wciąż przy Artykule 15 i temacie stron kasynowych, trzeba powiedzieć więcej o (nie)sławnym Rejestrze domen, który jest prowadzony przez “ministra właściwego do spraw finansów publicznych”. Rejestr ten zawiera w sobie spis stron oferujących gry hazardowe niezgodnie z ustawą.

„Art. 15f. 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych prowadzi Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą, zwany dalej „Rejestrem”.
2. Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze.
3. Rejestr jest prowadzony w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym automatyczne przekazywanie informacji do systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych.”

Na razie zakończmy na tym. Wiadomo już, kto zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem aktualnego Rejestru (w dalszych zapisach daje się możliwość wydania rozporządzenia przez właściwego ministra wyznaczającego do tych prac dyrektora izby administracji skarbowej), co ważne: jawnego dla wszystkich. Ustęp 3. precyzuje jednak, dla kogo przede wszystkim został on stworzony:

 • dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
 • dla dostawców usług płatniczych.

Dlaczego? Ponieważ od teraz wymaga się od nich najważniejszego: zablokowania dostępu i możliwości korzystania z niezgodnych z ustawą stron kasynowych za ich pośrednictwem. Jeżeli więc kasyno XYZ znajdzie się w Rejestrze, Twój dostawca internetu ma obowiązek zablokowania Tobie możliwości wejścia do kasyna w ciągu 48 godzin od momentu pojawienia się go w Rejestrze, a dostawcy usług płatniczych takich jak np. Przelewy24 mają obowiązek… zaprzestania współpracy z kasynem w ciągu 30 dni od momentu pojawienia się go w Rejestrze. Wszystko to zgodnie z Art 5g. ust. 1 oraz Art.15f. ust.5.1).

Kto może znaleźć się w Rejestrze?

“4. Wpisowi do Rejestru podlega:
1) nazwa domeny internetowej wykorzystywana do urządzania gier hazardowych bez koncesji, zezwolenia lub dokonania zgłoszenia wymaganego przez ustawę, kierowanych do usługobiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności gdy strony internetowe wykorzystujące nazwy takich domen są:
a) dostępne w języku polskim,
b) reklamowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;”

W tej chwili każda strona oferująca gry hazardowe online bez licencji znajduje się w Rejestrze. Mieliśmy w ostatnim czasie wysyp nowych bukmacherów, którzy postanowili otworzyć się na polskich łączach, a w obliczu wizji blokad jeszcze kilku zgłosiło się o licencje w Polsce. Co bardziej przyzwoici bukmacherzy pozamykali konta polskich graczy i zablokowało dostęp do swoich stron z polskich IP samodzielnie – nie czekając, aż zrobi to za nich wpis w Rejestrze.

Wracając jednak do zapisów z Art. 15f. ust. 4 (czyli cytowanego wyżej), to podaje się w nich powody, z jakich strona znajduje się w Rejestrze:

 • urządza gry hazardowe bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia działalności,
 • jest dostępna w języku polskim,
 • reklamuje się na terytorium Polski.

Facebook na cenzurowanym?

Ciekawą sprawą okazał się w pewnym momencie z punktu widzenia nowego prawa… Facebook! Otóż poseł Jacek Wilk wystosował do Ministra Finansów pismo z informacją, że portal Facebook udostępnia – wbrew polskiemu prawu – gry hazardowe i zapytał, co na to resort. Wśród wątpliwości posła znalazło się pytanie o możliwość wpisania domeny facebook.com i/lub apps.facebook.com do Rejestru. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Wiesław Janczyk, odpisał: badamy sprawę, sprawdzamy zasadność podejrzeń o łamanie prawa, w razie potrzeby wdrożymy działania. Na ile realna jest szansa, że Facebook zostałby kiedykolwiek z tego powodu zablokowany? Chyba nie za bardzo – w końcu ten portal to potężne narzędzie komunikacji, a lubi z niego korzystać wiele znaczących w polskiej polityce figur.

Jak dotąd jednak sprawa nie doczekała się ciągu dalszego, a Facebook działa. Więcej o tym wątku znajdziesz na portalu e-play.pl (link do strony znajdziesz na dole tego artykułu).

Ustawa hazardowa a gry komputerowe – i nie tylko!

Dawno minęły czasy, w których gry komputerowe i video polegały na włączeniu sprzętu i przesuwaniu ludzika w lewo lub w prawo. Możliwość grania sieciowego, DLC, skiny – to wszystko wyniosło możliwości przyciągania, a przede wszystkim utrzymywania graczy przy ekranach na kosmiczny poziom. W momencie wejścia nowelizacji ustawy hazadrowej, zarówno gracze, jak i twórcy gier zaczęli się jednak zastanawiać, co z elementami zahaczającymi o hazard? Jeśli gracz ma zapłacić realny pieniądz w zamian za wylosowanie wirtualnej skrzynki, w której znajdzie albo dodatkowy przedmiot w grze, albo puste piksele – to czy można mówić o hazardzie i ewentualnym podpadaniu pod nowe przepisy?

Całe szczęście kwestia tego, czy ustawa hazardowa reguluje gry video, czy nie, została rozstrzygnięta z korzyścią dla ich twórców i graczy. Nie musisz więc martwić się o to, że wejdzie Ci do mieszkania razem z drzwiami CBA, bo dokupiłeś sobie skrzynkę-niespodziankę w Mario.

Kto jest odpowiedzialny za blokowanie stron z Rejestru?

Twój dostawca internetu. Bez względu na to, czy to lokalna firma, czy ogólnopolski gigant, ma obowiązek pilnowania Rejestru i uniemożliwiania swoim klientom wejścia na wyszczególnione strony i przekierowanie na ogłoszenie Ministerstwa informujące o tym, że serwis jest w Polsce nielegalny. Jak pokazuje życie i doniesienia graczy korzystajacych z usług różnych dostawców internetu, przy próbie wejścia na stronę z Rejestru po prostu wyskakuje komunikat, że witryna jest nieosiągalna i przeglądarka proponuje szereg standardowych rozwiązań. Informacji o tym, że strona została zablokowana z urzędu większość użytkowników internetu nie otrzymuje.

Oprócz tego, Rejestr domen blokowanych obowiązuje również dostawców płatności, szczególnie online. Banki i inne instytucje finansowe, a także e-portfele i inne usługi płatnicze od 1 lipca również mają obowiązek kontrolowania Rejestru i blokowania płatności dla wypisanych tam domen.

Nowa ustawa hazardowa a Poker

Ustawa hazardowa - poker

Wielbiciele pokera prawdopodobnie poczują się zawiedzeni. Owszem, nowelizacja ustawy hazardowej zezwala na grę w pokera i turnieje pokera poza murami kasyn, ale zasady, na jakich pozwala na organizację gry sprawiają, że asy znów opadają, a walety idą zachlać.

Chcieliśmy tutaj przytoczyć cytaty z ustawy, ale zajęłoby to niepotrzebnie mnóstwo miejsca, więc podpowiemy tylko, że zapisów dotyczących urządzania turniejów pokera należy szukać przede wszystkim w Artykule 6a.

Turnieje pokera mogą być urządzane zarówno w kasynach, jak i poza nimi. Po każdym turnieju organizator ma obowiązek przedstawić dyrektorowi izby administracji skarbowej (właściwemu ze względu na miejsce urządzania tego turnieju), któremu dokonano zgłoszenia organizacji takiego turnieju, szczegółową pisemną informację o osobach, które uzyskały wygrane w turnieju oraz o rozliczeniu podatku od gier – tutaj nic nie uległo zmianie od 2009 roku.

Poker w kasynie naziemnym

Może być urządzana gra w pokera w kasynie, ale muszą zostać spełnione postawione w ustawie warunki:

 • “gra jest prowadzona przez uprawnionego pracownika, a gracze grają przeciwko kasynu”

lub:

 • jest to turniej, w którym uczestniczy min. 10 osób grających przeciw sobie, a jego organizacja została zgłoszona “dyrektorowi izby administracyjnej właściwemu ze względu na miejsce urządzania turnieju gry w pokera”.

Kasyno musi więc albo prowadzić grę przeciw sobie albo zebrać odpowiednią liczbę graczy i zgłosić turniej władzom.

Poker poza kasynem naziemnym

Gra w pokera jest w pełni legalna poza murami kasyna pod kilkoma warunkami.

Zacznijmy może od przypadku, w którym cała gra organizowana jest “przez podmioty urządzające gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji”. Lista wytycznych jest znacznie dłuższa, niż w przypadku organizowania turnieju w kasynie:

 • w turnieju bierze udział min. 10 osób, które grają przeciw sobie;
 • turniej został zgłoszony “dyrektorowi izby administracyjnej właściwemu ze względu na miejsce urządzania turnieju gry w pokera”;
 • minister właściwi ds. finansów publicznych zaakceptował wysłany mu regulamin turnieju;
 • cały turniej będzie monitorowany i nagrywany poprzez zainstalowane w miejscu urządzania turnieju systemy audiowizualne.

Innymi słowy, turniej organizowany przez firmy posiadające koncesję na prowadzenie kasyna, muszą oficjalnie zgłosić go do ministerstwa, poddać kontroli regulamin i potem nagrać przebieg gry.

A co jeśli turniej pokera chce urządzić ktoś, kto nie posiada koncesji? Ustawa o grach hazardowych na to pozwala, ale określa przy okazji warunki, pod którymi wolno zorganizować grę:

 • nagrody są rzeczowe, a ich wartość nie przekracza 50% kwoty bazowej określonej przez Artykuł 70: “Kwota bazowa dla danego roku kalendarzowego jest równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.”;
  • Przykładowo, na rok 2019 maksymalna wartość nagród rzeczowych w turniejach pokerowych nieorganizowanych przez jednostki bez koncesji na prowadzenie kasyna wynosi 2405,71 zł
   Dlaczego?
 • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale 2018 r. wyniosło 4811,42 zł.
 • Nagrody rzeczowe w takich turniejach nie mogą przekraczać ½ tej sumy.
 • organizacja turnieju została zgłoszona “dyrektorowi izby administracji skarbowej właściwemu ze względu na miejsce urządzania turnieju gry w pokera”;
 • minister właściwy do spraw finansów publicznych zaakceptował przedstawiony mu regulamin turnieju;
 • miejsce przeznaczone do organizacji turnieju pokera musi być odpowiednio wydzielone i dostępne wyłącznie dla pełnoletnich, zaproszonych przez organizatora osób.

Do tego informuje się, że organizatorem takiego turnieju może być osoba fizyczna (np. Jan Kowalski, czy Wioleta Kowalewska), osoba prawna (np. spółka akcyjna, samorządowe instytucje kultury itd.) lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (czyli np. spółka jawna, czy nawet wspólnota mieszkaniowa). Oczywiście żaden organizator nie może mieć na swoim koncie żadnego prawomocnego wyroku sądu za umyślne przestępstwo skarbowe.

Poker ze znajomymi nielegalny?

A co w przypadku, gdy chcesz po prostu zagrać w pokera na pieniądze z kumplami w domowym zaciszu? O ile nie będzie przynajmniej 10 osób, nie zgłosisz wydarzenia i regulaminu do dyrektora administracji skarbowej i Ministerstwa, i nie zabezpieczysz mieszkania przed nieletnimi, a do wygrania nie będzie nagród rzeczowych, których wartość nie przekroczy 50% kwoty bazowej na bieżący rok – to nie będzie to legalne. Sprawy pozostają więc właściwie po staremu.

Oczywiście zwykły poker ze znajomymi przy piwku na kapsle albo zapałki to nic złego.

Poker w internecie – ustawa hazardowa o pokerze online

O tym piszemy w zasadzie tylko ze względu na formalności – oczywiście o ile monopolista nie udostępni u siebie pokera online, to o żadnym nie będzie mowy. Poker online jest traktowany jak każda inna gra hazardowa prowadzona przez internet.

Nowa ustawa hazardowa a automaty o niskich wygranych

Ustawa hazardowa wzięła się też za automaty o niskich wygranych, które są porozstawiane na niemal każdym rogu w niemal każdym mieście w Polsce: wszystkie tak zwane maszyny do gry, automaty do gry, sloty, czy maszyny wrzutowe, które można spotkać w punktach popularnie nazywanych Hot Spotami, Salonami Gier itd. To znaczy do tej pory były, bo wiele z tych punktów w świetle nowych przepisów ma gwałtownie zniknąć. Władze są co prawda dość opieszałe w egzekwowaniu nowego prawa (pomimo regularnego otrąbiania sukcesów w tym zakresie w takim czy innym zakątku Polski), ale kto wie, kiedy przyjdzie im do głowy zrobić wielką akcję czyszczenia lokali z maszyn.

O automatach stanowi w większości Artykuł 15, ustępy 1a – 1g. Mówiąc o ich treści najprościej:

 • na automat o niskich stawkach (tzw. jednoręki bandyta) stojący w salonach gier zaczyna istnieć monopol państwa,
 • salony gier mogą działać wyłącznie na podstawie wydanej przez odpowiedni organ koncesji.

Zgodnie z Art. 15 ust. 1a. 1) “na terenie powiatu w liczbie nie większej niż wynikająca z proporcji 1 automat na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców powiatu”. Oznacza to duże ograniczenie punktów, w których będzie można wrzucić parę groszy i pokręcić sobie na bębnach. Bez większych zmian pozostają natomiast kwestie kasyn naziemnych, które posiadają w swojej ofercie automaty do gry.

Ile więc zmieniła ustawa hazardowa 2017? Automaty z nielegalnych miejsc mają zniknąć całkowicie, maszynki będą legalne tylko tam, gdzie została wydana koncesja i tylko te, które ma pod skrzydłami monopolista (państwo).

Wygrane na automatach zwolnione z podatku PIT

Nie jest to co prawda zasługa ustawy hazardowej 2017, a nowelizacji ustawy podatkowej 2018, ale jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich fanów gry na automatach w salonach i kasynach. Nie trzeba więc już wykazywać na formularzu PIT dochodu uzyskanego z wygranych na automatach typu jednoręki bandyta (a także! : w gry w karty, w kości, czy gry cylindryczne, np. ruletka).

Niezmienny pozostaje jednak podatek od wygranych wyższych, niż 2280 zł. Bez względu na to, czy jest to wygrana z Lotto, na automatach, u bukmachera, czy w turnieju pokerowym, każdy szczęśliwiec ma obowiązek odprowadzić od otrzymanej kwoty 10% podatku.

Kto wstawia i kontroluje automaty do gry?

Początkowo mówiło się o tym, że nowe automaty do gier dostarczy koncern IGT, a wokół tej informacji pojawiało się także wiele znaków zapytania – również takich, które dotyczyły samego przetargu. Ostatecznie jednak polski rząd postanowił produkcją i dostarczaniem automatów do gry zająć się… no, w pewnym sensie sam. To Polska Grupa Zbrojeniowa (Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 w Zegrzu) zaprojektuje, zbuduje i dostarczy do kontrolowanych przez państwo punktów gry automaty. Pierwsze maszyny miały pojawić się pod koniec 2017 roku. Przypominamy, że dotychczas działające automaty zaczęły zanikać z początkiem kwietnia 2017 (zgodnie z zapisami nowej ustawy), a do tej pory nie pojawił się ani jeden automat od PGZ…
Czy to dobrze? Cóż, niewątpliwie produkcja automatów będzie się wiązała ze stworzeniem miejsc pracy i wykorzystaniem talentów polskich zdolnych programistów i grafików, którzy w branży IT oraz produkcji gier wszelakich są doceniani na całym świecie. Z drugiej strony, określenie “monopol państwa” źle kojarzy się Polakom i istnieją spore obawy co do jakości automatów – bo wiadomo, że to konkurencja najlepiej wpływa na rozwój rynku. Jak będzie i do kiedy automaty do gier od innych producentów będą dostępne w polskich miastach? Czas pokaże.

Nowa ustawa hazardowa a kasyna naziemne

Co z kasynami? Nowa ustawa hazardowa nie zmieniła wiele dla kasyn naziemnych. Nadal muszą być one zlokalizowane w odpowiednich miejscach i obszarach. Zapis z roku 2009 nie został uchylony i pozostaje taki sam:

“Art. 15. 1. Kasyna gry mogą być lokalizowane w miejscowościach liczących do 250 tys. mieszkańców – 1 kasyno. Na każde kolejne rozpoczęte 250 tys. mieszkańców liczbę dozwolonych kasyn gry zwiększa się o 1. Łączna liczba kasyn gry w województwie nie może być jednak wyższa niż 1 kasyno na każde pełne 650 tys. mieszkańców województwa“

Innymi słowy: kasyna naziemne mogą znajdować się tylko w dużych aglomeracjach i nie więcej, niż w liczbie jednego na każde 650 tys. mieszkańców województwa. Np. na 2020 rok na województwo mazowieckie przypadło 5 425 000 mieszkańców. Oznacza to, że przy zachowaniu tej liczebności na obszarze tego województwa może się znaleźć maksymalnie 8 kasyn naziemnych.

Ustawa hazardowa 2024 – kary dla graczy

Ustawa hazardowa - kary dla graczy
Zdjęcie: Daniel Novta / Flickr

Naturalnie, znowelizowana ustawa hazardowa 2017 przewiduje kary za niezastowowanie się do przepisów – w tym także kary dla graczy. Trochę się nagimnastykowaliśmy, żeby zrozumieć te zapisy w ustawie, ale mamy wnioski. Jeśli gra na nielegalnych automatach, w nielegalnym kasynie lub u bukmachera bez licencji zostanie udowodniona:

1) wysokość kary dla uczestnika nielegalnej gry wynosi 100% jego wygranych niepomniejszonych o kwoty wpłaconych stawek,
2) kara grzywny wynosi do 120 SD (stawek dziennych).

Jaka jest kara za nielegane zakłady i gry w kasynie dla gracza?

A po ludzku?  Jeśli Urząd Celny udowodni Ci winę? Co grozi za granie u nielegalnych bukmacherów?

Kara to suma wszystkich postawionych wygranych niepomniejszonych o wysokości stawek z tych zakładów (zakręceń) oraz opłata grzywny, która w skrajnych przypadkach (naprawdę skrajnych) może sięgać nawet do 3 600 000 zł (maksymalny wymiar kary to 120SD x 30 000 zł – czyli maksymalną SD w 2019 r.). Często wymiar kary bywa znacznie niższy.

Okazuje się więc, że w nowej ustawie konsekwencje zostały złagodzone! W poprzedniej ustawie grzywna mogła wynieść nawet 720 SD (a więc 6 razy więcej, niż obecnie!), w zapisach występowały kary więzienia (nawet 3 lata), a obie sankcje mogły występować równocześnie.

Jak dotąd nie słyszeliśmy o żadnym spektakularnym przyskrzynieniu gracza, który naraził się władzom za granie u nielegalnych bukmacherów lub w kasynach online. Albo więc wszystko odbywa się po cichu i nikt nie robi z takich spraw wielkiego halo, albo nikogo nie przyłapano. Albo, oczywiście, mamy idealnie dostosowane do prawa społeczeństwo, które grzecznie czeka na polskie kasyno online i bez szemrania zdecydowało się porzucić swoje konta u zachodnich operatorów gier i zakładów.

Kiedy nowa ustawa hazardowa?

Nowa ustawa hazardowa wchodziła w życie w dwóch terminach:

 • od 1 kwietnia 2017r. – większa część ustawy
 • od 1 lipca 2017r. – art. 1 pkt 17 w zakresie art. 15f ust. 5, art. 15g, pkt 67 w zakresie art. 89 ust. 1 pkt 5 i 7,

Tak, wiemy, że same numerki nic Ci nie mówią i nam też nie – nie znamy ustawy na pamięć (nawet ministrowie nie znają), dlatego szybko rzucamy okiem na zapisy i wiemy już, że:

Obowiązuje od 1 kwietnia 2017Obowiązuje od 1 lipca 2017
 • Całość z wyjątkiem wyszczególnionych zapisów.
 • Rejestr domen blokowanych.
 • Zakaz udostępniania usług płatniczych na zablokowanych stronach.
 • Kary pieniężne dla dostawców usług telekomunikacyjnych i płatniczych.

Do 1.07.2017r. odpowiednie organy miały czas na stworzenie Rejestru, który został udostępniony wszystkim obywatelom, a potem w ciągu 48h dostawcy internetu musieli ogarnąć całą listę i poblokować strony swoim klientom, zaś operatorzy płatności mieli 30 dni na zablokowanie możliwości przekazywania za ich pośrednictwem pieniędzy do zakazanych prawem stron. Nie słyszeliśmy jeszcze, aby gdziekolwiek pojawiły się problemy z egzekwowaniem nowego prawa – jak dotąd MF nie nałożył na nikogo kar za brak zastosowania blokady.

Ustawa hazardowa w Polsce dla dobra graczy

Wszystko to, jak mówią sami autorzy nowelizacji ustawy, dla dobra graczy. Wszystkie ograniczenia mają na celu zmniejszyć ryzyko nałogów hazardowych u obywateli, szczególnie nieletnich, chronić ich przed zgubnym wpływem brania udziału w grach. Czy faktycznie monopol państwa na kasyna online i automaty naziemne może uleczyć zagubione jednostki i jednocześnie zapewnić napływ środków do budżetu?

Konsekwencje ustawy – zagraniczni bukmacherzy wycofują się z Polski

Jeszcze przed wejściem w życie ustawy można było zaobserwować, jak bardzo wpływa ona na kasyna, bukmacherów i graczy. Jeden po drugim, operatorzy wycofali się w Polskiego rynku zostawiając Polaków “na pastwę” tego, kto zapobiegliwie zawczasu wystąpił o Polską licencję. A póki co nie ma tego dużo, chociaż legalnych bukmacherów robi się coraz więcej. Najbardziej korzystny dla graczy wydaje się w tym momencie bukmacher STS. Wiele marek, na przykład William Hill, już dawno wycofała swoje usługi bukmacherskie dla Polaków. Pozostaje mieć nadzieję, że niektórzy z nich wrócą z oficjalnymi licencjami już niedługo!

Wydaje się, że jedno jest pewne. Operatorzy wreszcie zaczną uznawać polskie prawo za obowiązujące i zaczną się do niego stosować. Obserwujemy to już teraz, a pisze o tym na przykład branżowy portal e-play.pl . Czyli chociaż jedna pozytywna zmiana dla Polski jest – szara strefa, wydaje się, będzie mniejsza.

Co wolno, a czego nie?

Ustawa hazardowa i jej zapisy wciąż budzi wiele pytań – wśród graczy, przedsiębiorców, ale także w środowiskach branżowych i politycznych. Wpomnieliśmy, że padło pytanie o to, czy Facebook zostanie zablokowany ze względu na udostępnianie gier zahaczających charakterem o hazard. Co prawda błękitno – biały serwis społecznościowy chyba może czuć się bezpieczny, ale zaraz pojawiły się kolejne pytania, np. o tzw. pay – to – win, czyli kupowanie umiejętności i przedmiotów w grach komputerowych i video, które pomagają w przejściu trudnego poziomu lub pokonania rywali. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie urozmaicenie, jakie postanowili do usługi wprowadzić twórcy gier, a mianowicie: przedmioty generowane losowo. Gracz płaci więc określoną sumę, a gra losuje mu przedmiot, jaki za to otrzyma. Okazuje się, że takie zjawisko może nosić znamiona hazardu. Więc co teraz? Nie wolno już grać w Counter Strike’a?

Naszym zdaniem całe zamieszanie wokół tego, co wolno, a czego nie w świetle nowych przepisów ustawy hazardowej, to podnoszenie wątpliwości do poziomu absurdu. Niedługo padną pytania o to, czy kupowane w sieci sklepów Smyk torebki niespodzianki, w których nie wiemy, co jest w środku, staną się przedmiotem rozważań o hazardzie. Idźmy więc tokiem rozumowania, które doprowadziło do pytania o gry na Facebooku i dodatki do gier komputerowych. Płacimy? Płacimy. Jest losowość? Jest. Możemy być niezadowoleni? Tak. Możemy trafić na rzadką, kolekcjonerską firugrkę. Tak. I mało tego – kupujemy to dzieciom. Czy więc jest to zachęcanie nieletnich do hazardu? Sam przyznasz, że to kompletna bzdura.

Co więc można robić bezpiecznie, bez obaw o posądzenie o nielegalny hazard? Przede wszystkim graj u bukmacherów z polską licencją, bo mamy ich coraz więcej, a ich oferty są fajne i nie ma co kręcić na nie nosem. Miłośnikom kasyn online pozostaje zaś wybrać Total Casino, które wypuścił państwowy Totalizator Sportowy lub w kasynach naziemnych, które przecież w Polsce zakazane nie są.


Żródła: Ustawa hazardowa z 2009, Nowelizacja Ustawy hazardowej z 2017

FAQ

Kogo obowiązuje ustawa hazardowa?

Ustawa hazardowa obowiązuje wszystkich bukmacherów, którzy operują na terenie Polski, a także wszystkich graczy zamieszkałych w naszym kraju.

Czy można grać u bukmacherów bez licencji?

Niektórzy bukmacherzy bez licencji przyjmują graczy z Polski. Działają jednak nielegalnie, nie informując przy tym graczy o możliwych konsekwencjach prawnych.

Czy w Polsce jest legalne kasyno online?

Jedynym legalnym kasynem online po wejściu w życie ustawy hazardowej jest Total Casino. Ciekawą alternatywą są także Betgames od bukmachera STS.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe