Zakład arbitrażowy i surebet

Czy słyszałeś kiedyś o takim pojęciu jak zakład arbitrażowy? Wielu graczy zastanawia się, w jaki sposób obstawiać, aby zminimalizować ryzyko albo wręcz zapewnić sobie przynajmniej niewielki zysk. Arbitraż bukmacherski oraz surebet to dwa sposoby, które wyjaśnimy w tym artykule.

Co to jest zakład arbitrażowy?

Arbitraż to sposób na to, aby zapewnić sobie pewny zysk z obstawiania poprzez korzystanie na różnicy kursów u różnych buków. Niektórzy wiedzą, że kontra w bukmacherce to obstawianie drugiego kuponu na przeciwne zakończenie meczu niż w pierwszym kuponie. Zakład arbitrażowy działa na podobnych zasadach.
Wyobraź sobie, że eksperci pracujący u dwóch różnych bukmacherów mają odmienne zdanie co do tego, kto wygra mecz Federer-Nadal.

  Kurs na Federera Kurs na Nadala
Bukmacher 1 1.65 2.1
Bukmacher 2 2.1 1.65

Teoretycznie jeżeli postawisz 1000 zł na Nadala u Bukmachera 1 i 1000 zł na Federera u Bukmachera 2, to niezależnie od wyniku meczu wyjdziesz 100 zł na plus. Na pewno stracisz jedno 1000 zł, ale też na pewno wygrasz 2100 zł z tego drugiego tysiąca.

Jak więc widzisz, zakład arbitrażowy nie wymaga doskonałej znajomości sportu i eksperckiego przewidywania, kto wygra. Chodzi tutaj raczej o zrozumienie podstawowych zasad matematyki i działania kursów bukmacherskich. Nie jest jednak łatwo znaleźć taką okazję. Obecnie bukmacherzy często korzystają ze wspólnych źródeł informacji i kontrolują również ofertę swoich konkurentów, aby nie wystawiać się zbyt często na ryzyko arbitrażu.

Niestety należy pamiętać, że w naszym kraju sytuacja z arbitrażami jest sporo trudniejsza niż w powyższym przykładzie, a to z powodu podatku 12%, który jest automatycznie odejmowany od stawki w momencie składania zakładu. W Polsce po obstawieniu 1000 zł na Nadala i Federera u jednego buka przegrałbyś 1000 zł, a u drugiego zamienił 1000 zł na 1848 zł – a to oznacza, że i tak straciłbyś kasę, mimo że arbitraż wyglądał pozornie niezwykle obiecująco.

Czy arbitraż może nie wypalić?

arbitraż ryzyko

Przyjmijmy, że z matematycznego punktu widzenia Twój zakład na pewno się uda i osiągniesz zysk. Czy w praktyce coś może jednak pójść nie tak? Niestety istnieje taka niewielka szansa. Jeden z bukmacherów może na przykład z jakiegoś względu anulować Twój zakład. Jeżeli spotkanie zostanie zawieszone albo przełożone, jest też szansa, że dwaj bukmacherzy rozliczą postawione na nie kupony w inny sposób. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale dobrze, żebyś miał je na uwadze.

Co to jest surebet?

Surebet to kolejny pomysł fanów bukmacherki na to, aby “zarobić, a się nie narobić” – czyli żeby postawić na wydarzenie, które na pewno okaże się prawdziwe. Po prostu kolejny sposób na pewny zysk. W Polsce niektórzy pod parasol terminu “surebet” wrzucają także zakłady arbitrażowe, ale my rozdzielamy te dwa pojęcia. W rozumieniu tego artykułu surebet to tak zwany “pewniaczek” – na przykład zakład na ustawiony mecz albo na jakieś wydarzenie, co do którego posiadasz przeciek i wiesz, jak się ono zakończy.

Więcej przeczytasz na ten temat w naszym artykule o zakładach na ustawione mecze. Z góry zapowiadamy jednak, że surebet to nie jest coś, co łatwo znaleźć. W internecie jest też pewno oszustów, którzy wmawiają ludziom, że mają dostęp do tajemniczych informacji o wynikach przyszłych meczów – zazwyczaj są to jednak zwykłe kłamstwa.

Jak znaleźć arbitraż?

Szukanie arbitrażu nie jest niestety proste – szczególnie w polskich warunkach, jako że istnienie podatku od kuponu w wysokości aż 12% bardzo utrudnia znalezienie kursów, które pozwalałyby na postawienie opłacalnego zakładu arbitrażowego.

Szukaj sytuacji, które przypominają tę poniżej:

  Gracz A Gracz B Stawka Wygrana Twój zysk
Buk 1 1.40 3.00 100 zł 300 zł 69,56 zł
Buk 2 2.30 1.70 130,44 zł 300,12 zł 69,56 zł

Powyższy przykład jest oczywiście poglądowy, w praktyce różnice między kursami oferowanymi przez bukmacherów będą zwykle sporo mniejsze. Dla prostoty ta wymyślona sytuacja nie uwzględnia podatku.
Aby wyliczyć, ile powinieneś postawić na drugim kuponie, należy podzielić kwotę potencjalnej wygranej z pierwszego zakładu przez kurs drugiego zakładu.
Wygrana z pierwszego zakładu / kurs drugiego zakładu = stawka drugiego zakładu, aby wyjść na plus

Jak zagrać surebet?

Jeśli nie masz akurat znajomych z włoskiej mafii lub jakiejś innej równie potężnej organizacji przestępczej, to pewnie nie będziesz mieć stałego dostępu do sprawdzonych surebetów. Gdzie możesz ich jednak szukać i po czym poznać szansę, że dane spotkanie jest potencjalnie ustawione albo ktoś coś przy nim majstruje?

Dobrą wskazówką dla laika są nagłe zmiany kursów. Jeśli na przykład kurs na remis w danym spotkaniu zaczyna bardzo szybko spadać, to oznacza, że bardzo dużo osób postanowiło postawić na takie wydarzenie duże kwoty. A skoro tak, to jest szansa, że miały ku temu powód i to taki bardziej znaczący, niż że po prostu przyśnił im się wynik meczu.

Tego typu wydarzeń warto szukać szczególnie w ligach południowoamerykańskich, w krajach takich jak Wenezuela czy Boliwia. Są one znane wśród typerów jako podejrzane – tamtejsi piłkarze są opłacani dużo słabiej, niż ma to miejsce w Europie, Chinach, USA czy chociażby Brazylii. Szansa na to, że połakomią się na przyjmowanie łapówek i ustawianie spotkań jest więc dużo wyższa – trudniej sobie wyobrazić, że swoją karierę zaryzykuje gracz z europejskiego topu. (Choć nie takie historie się zdarzały… ale to już chyba nie te czasy).

Tak naprawdę jeżeli nie masz szemranych znajomości, to nigdy nie będziesz miał jednak pewności, że dane spotkanie rzeczywiście jest ustawione. Zawsze bierz więc pod uwagę, że zmiany kursów to może być tylko przypadek.

Czy arbitraż bukmacherski jest legalny?

Owszem, nie ma żadnego prawa, które delegalizowałoby zakłady arbitrażowe – oczywiście jeżeli będziesz obstawiać u legalnych bukmacherów. Wciąż nie jest bowiem w Polsce dozwolone stawianie zakładów u buka bez licencji Ministerstwa Finansów

Tyle że prawo prawem, a bukmacherzy wiedzą swoje – i uwierz nam, że bardzo nie lubią oni graczy, którzy stosują arbitraż. Większość buków ma w regulaminie zapis zabraniający angażowania się w tego rodzaju aktywności – zarówno na własnym koncie, jak i na spółkę z kolegą. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się tu gra u dwóch bukmacherów naraz i jest to raczej jedyna szansa na długoterminową zabawę w arbitraż. Firmy bukmacherskie kontaktują się jednak między sobą, więc i tak istnieje szansa, że portal dopatrzy się u użytkownika stosującego arbitraż przewinienia i zablokuje jego konto.

Gdzie szukać najlepszych zakładów bukmacherskich?

Zakłady możesz znaleźć u bardzo wielu legalnych bukmacherów w Polsce. Naszym zdaniem doskonale sprawdzają się usługi poniższych firm:

STS
Fortuna
Superbet
Bonusy do 600 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł Freebety 35 zł + cashback x3 po 100 zł Odbierz aż do 3755 zł
Bierz bonus STS! Bierz bonus Fortuna! Bierz bonus Superbet!

FAQ

  • Co to jest zakład arbitrażowy?

Arbitraż polega na postawieniu zakładów na dwa wykluczające się nawzajem rezultaty w taki sposób, aby wyjść na plus niezależnie od wyniku meczu. Taki efekt można uzyskać w bardzo rzadkich przypadkach gdy pozwalają na to kursy bukmacherskie.

  • Co to jest surebet?

Niektórzy określają tą nazwą także zakłady arbitrażowe, ale oprócz tego słwo to może oznaczyć także zakłady na wydarzenia ustawione lub wudarzenia, których wynik jest pewny ze względu na przecieki.

  • Jak zagrać arbitraż?

Należy porównać kursy oferowane przez różnych bukmacherów i w przypadku odnalezienia odpowiednich ofert wyliczyć kwotę, za którą opłaca się postawić kupony na obu portalach.

  • Gdzie znaleźć surebety?

Trudno je znaleźć i nigdy nie można mieć pewności, że to naprawdę one, ale warto szukać rynków, na które kursy zaczynają spadać w szybki i zaskakujący sposób. Można śledzić także przecieki z lig południowoamerykańskich.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe