Jak obstawiać zakłady sportowe?

Opublikowano dnia 27 marca 2022 
Zaktualizowany 19 lipca 2024

Zakłady bukmacherskie to jedna z najbardziej popularnych rozrywek w historii ludzkości. Literatura z najbardziej zamierzchłych czasów wspomina o zakładach jako wręcz części instynktu człowieka do podejmowania ryzyka: postawienia pieniędzy lub wartościowego przedmiotu w nadziei na wygranie czegoś więcej. Pewien pisarz powiedział nawet, że pieniądze wygrane są lepsze, niż pieniądze zarobione. W zamian za minimum wysiłku każdy może wzbogacić się dzięki udanemu rzutowi kostką albo szczęśliwie otrzymanej karcie. Ciekawi Cię, jak obstawiać zakłady sportowe?

Hazard definiuje się jako ryzykowanie pieniędzy lub innej wartości w celu pomnożenia majątku. W każdym zakładzie mamy do czynienia z 3 elementami: pulą pięniędzy, którą ryzykujemy (stawka), prawdopodobieństwem powodzenia (kursy) i ewentualną wygraną (zwrot). Potencjalny zysk można bardzo łatwo wyliczyć: wystarczy przemnożyć stawkę przez kurs. Wszystkie rodzaje zakładów bazują na tym prostym wzorze.

Dla niektórych hazard jest tematem tabu, a niektóre społeczeństwa i religie wręcz go zabraniają. Nie zaprzeczamy, że istnieją ludzie, którzy mają problem z hazardem, ale to spowodowane jest naturą człowieka, a nie samymi jego zainteresowaniami – bo zasada obstawiania w bukmacherce jest prosta: nie przeginaj. Zakłady bukmacherskie to szeroki na cały świat przemysł rozrywkowy, który jednocześnie zatrudnia mnóstwo ludzi i często podnosi przychody państwa z podatków. Rozwój internetu sprawił, że rynek zakładów bukmacherskich jest w pełni globalny i lepiej kontrolowany, a obstawianie bardziej przejrzyste.

Sprawdź także:Słownik terminów bukmacherskichNajczęstsze błędy w zakładachLegalne zakłady bukmacherskie

Jak obstawiać zakłady?

Zakłady to, najprościej mówiąc, ryzykowanie czegoś w zamian za wygranie czegoś więcej. Gracze szacują szansę na zajście danej sytuacji i jeśli mogą to obstawić po wysokim kursie, zrobią to. Operatorzy tacy jak bukmacherzy albo kasyna, dostarczają możliwości zrobienia zakładu i biorą część pieniędzy jako swoje wynagrodzenie. “Kasjer” zawsze pozostawia sobie pewien matematyczny margines, a to z kolei zachęca do inwestowania w infrastrukturę zakładów jako takich.

Obstawianie 1x2
Zdjęcie: Chatsam via Wikimedia; [CC BY-SA 3.0].

Gracz, aby postawić zakład, potrzebuje pewnego kapitału. Zakłady na kredyt są czasami możliwe, ale generalnie obstawianie odbywa się za pomocą gotówki lub środków dostępnych na koncie bankowym. Niektóre tradycyjne zakłady załatwiało się uściśnięciem dłoni albo dżentelmeńską umową i po dziś dzień niektórzy wielcy gracze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii robią interesy dosłownie skinieniem głowy. Zakłady rozliczane po wynikach wyścigu opierają się na zaufaniu, a nie podejrzliwości.

Zakłady bukmacherskie robi się najczęściej na stronach internetowych lub u bukmacherów stacjonarnych. Historycznie jednak lwia część zakładów odbywała się 1 na 1 jeśli dwoje ludzi miało różne poglądy. W związku z tym pojawiły się giełdy zakładów. Wykorzystały one tradycję 1 na 1 i wyniosły je na wyższy poziom: właściciele giełd zakładów bukmacherskich łączą graczy, którzy chcą postawić zakład z tymi, którzy go chętnie przyjmą.

Istnieje wiele form zakładów, ale najszerzej rozwinęła się gałąź zakładów sportowych. Specjalne kanały sportowe i dostęp do szczegółowych informacji online sprawiły, że sportowe zakłady bukmacherskie stały się bardzo interesującym zajęciem. Możliwe jest teraz robienie zakładów na żywo na tysiące wydarzeń, co graczom daje możliwość częstego składania zakładów w krótkim czasie. Zakłady na żywo są szczególnie promowane w mediach na rynkach, gdzie hazard jest uregulowany prawnie i stały się dzięki temu bardziej akceptowalne społecznie.

Zakłady bukmacherskie są regulowane prawnie i stają się coraz bardziej popularne w krajach o tradycjach hazadrowych, np. w Wielkiej Brytanii. Jeszcze 20 lat temu licencjonowani bukmacherzy nie mogli przyjmować zakładów wieczorami i w niedziele. I chociaż internet zmienił rynek, to w Anglii wciąż spotyka się stacjonarnych bukmacherów na głównych ulicach miast. Przemysł zmienił się bardziej od czasów nadejścia nowego wieku, niż w ciągu poprzednich 100 lat.

A w Polsce? Obstawianie jest regulowane odpowiednią ustawą, która jasno określa, co jest legalne, a co nie. Przede wszystkim aby bukmacher mógł prowadzić działalność w naszym kraju – bez względu na to, czy w internecie, czy w lokalu – musi uzyskać licencję przyznawaną przez Ministra Finansów.

Rodzaje zakładów na sport

Istnieje wiele rodzajów zakładów bukmacherskich, a ich popularność zależy od miejsca na świecie. Są jednak 3 główne rodzaje zakładów sportowych, które opisujemy poniżej. Oprócz tego można też obstawiać inne rzeczy, bardzo popularna jest na przykład rozrywka – chociażby zakłady na Eurowizję cieszą się wielką popularnością, gdy tylko w powietrzu zaczyna pachnieć wiosną. W tym artykule koncentrujemy się jednak wyłącznie na sporcie.

Tradycyjne

Tradycyjne zakłady, zanim na dobre nadeszła era internetu, robiło się u stacjonarnego bukmachera przed rozpoczęciem wydarzenia sportowego. Kiedy już był znany wynik meczu, czy wyścigu, bukmacher rozliczał zakłady wygrane i przegrane. Klient sprawdzał wyniki i wracał do bukmachera po swoją nagrodę, jeśli jego kupon wszedł. Zwrot wyliczało się za pomocą prostego równania: mnożenia stawki przez kurs.

Najbardziej popularnym zakładem tradycyjnym w Wielkiej Brytanii były wyścigi konne, ale teraz równie popularne są zakłady sportowe na inne dyscypliny. Oczywiście brytyjska tradycja wciąż jest kultywowana i bukmacherzy w dalszym ciągu pojawiają się na wyścigach, by na tablicach pokazywać kursy i zachęcić do obstawiania. Zakłady wnosi się w gotówce, a wygrane wypłaca natychmiast – jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego wyścigu. Gracze mogą natychmiast zrobić kolejny zakład zwyczajny (zwany także zakładem “z góry”, który jest tradycyjnym zakładem przedmeczowym na zwycięzcę). Mogą wybrać, czy wolą postawić po kursie, który obowiązuje w momencie robienia zakładu, czy po tak zwanej “Starting Price” (cenie startowej), czyli po kursie, który obowiązuje w momencie rozpoczęcia wyścigu.

Brytyjskie rynki na wyścigi konne są najbardziej podstawowymi i najbardziej tradycyjnymi, a kursy wylicza się na podstawie podaży i popytu. Wpływ na wysokość kursów na zakłady zwyczajne miały sumy wpłacane bukmacherom, które tworzyły pewien miejscowy standard. Ten proces może jednak ulec zanikowi po pojawieniu się zakładów online. Teraz można wpływać na wysokość kursów na ważne wydarzenia nawet z najbardziej odległych miejsc – wszystko dzięki operatorom internetowym. Zakłady w starym stylu rodem z torów wyścigowych wkrótce mogą zniknąć całkowicie, a wraz z nimi jedna z atrakcji brytyjskich wyścigów konnych.

Model zakładów bukmacherskich przed erą internetu opierał się na ustalonych kursach, co wciąż ma zastosowanie u bukmacherów online. Różne kraje i regiony wyrażają kursy na różne sposoby, ale zasady są takie same. Wysokość kursów odzwierciedla prawdopodobieństwo zajścia jakiegoś zdarzenia, a gracze decydują, czy chcą na to postawić pieniądze. Kursy są stałe i znane w momencie zawierania zakładu, ale mogą ulegać zmianom w zależności od spływających zakładów.

Sztuka bukmacherska polega na oferowaniu kursów na takim poziomie, by zachęcały one graczy, a jednocześnie zapewniały operatorowi zysk bez względu na wynik. Margines jest wpisany w kurs, chociaż zawsze jest to zakres teoretyczny i po prostu prawdopodobny – w końcu zakłady robi się na ograniczoną liczbę wyników. Oznacza to, że bukmacher będzie musiał czasem wypłacić większość wpłat, a czasem ani jednej, takie właśnie jest obstawianie. Zależnie od tego, czy matematyka zadziała na jego korzyść, bukmacher uzyska pożądane wyniki. Gracze mogą uważać, że wystawione kursy są wyższe, niż prawdopodobieństwo zajścia samej sytuacji, a zmiana wysokości kursu ich nie zniechęci. Niektórzy fani sportu obstawiają wygraną swojej ulubionej drużyny bez względu na nic, szczególnie jej szanse i wystawione kursy.

Giełda zakładów

Giełda zakładów bukmacherskich opiera się na idei łaczenia ze sobą graczy, którzy chcą złożyć zakład na to, że coś się wydarzy z tymi, którzy chcą przyjąć na to, że taka sytuacja się nie wydarzy. Nazywa się to czasami zakładami peer-to-peer, ponieważ transakcja zachodzi między dwoma osobami, a nie osobą i bukmacherem.

Rynek giełd zakładów zdominował Betfair, który jest liderem od około 2000 roku. To pierwszy bukmacher działający na zasadzie giełdy i wciąż utrzymuje się na topie. Firma wprowadziła koncept składania (odbierania) zakładu do głównego nurtu zakładów bukmacherskich. Każdy może przyjąć rolę albo gracza, albo bukmachera poprzez złożenie lub odebranie zakładu. Betfair i inne giełdy zastosowały odpowiedni mechanizm łączący w pary obstawiających zakłady ZA (“back”) i zakłady PRZECIW (“lay”). Zakład uważa się za przyjęty, jeśli obie strony dogadają się co do kursów.

Kluczem do skutecznego grania na giełdzie zakładów bukmacherskich jest płynność, czyli suma pieniędzy wykładana na rynku. Jednym z powodów, dla których konkurenci Betfair nie są na aż takim plusie, jak lider rynku, jest brak płynności. Betfair to zaufana firma w sektorze giełd zakładów, więc gracze obstawiają na swoich rynkach, co z kolei zapewnia płynność. Duża ilość składających i przyjmujących zakłady zwiększa prawdopodobieństwo dopasowania ofert, a w rezultacie efektywność wymiany. Zakłady można skojarzyć ze sobą w pełni, częściowo lub wcale. Częściowe dopasowanie można anulować albo pozostawić je na giełdzie dopóki nie znajdzie się odpowiednia oferta.

Bukmacherzy działający na zasadzie giełdy nie zarabiają na marginesach pozostawionych w wystawionych kursach, ale na prowizji pobieranej z zakładów. Jej wysokość jest odwrotnie proporcjonalna do wysokości zakładu, a więc im większa suma zostaje wpłacona, tym mniejszą prowizję pobiera operator. Tacy bukmacherzy nie interesują się wynikiem wydarzenia – to zostawiają swoim klientom. Operator zarabia na prowizji zależnej od wartości zakładów na dany wynik. Ten rodzaj bukmacherskiego brokera dostaje gażę za udostępnienie platformy wymiany: strony, oprogramowania i całej struktury, z której mogą korzystać gracze. Giełda przypomina zakłady na żywo. Rynki wciąż są aktualizowane, zarówno te przedmeczowe, jak i live. Kursy zmieniają się, a to oznacza, że gracze mogą zamknąć zakład, aby zgarnąć wyższą wygraną, albo zminimalizować potencjalne straty. Jeśli rynek w danej chwili gwarantuje im zysk zanim zakład wygaśnie albo przeciwnie – grozi porażką – mogą się zabezpieczyć. Sporty takie jak piłka nożna, czy tenis to dyscypliny, w których lepiej wypłacać pieniądze ze względu na wahania punktacji.

Betfair oferuje najszerszą ofertę sportów, lig i innych rynków. Jeśli przewiduje się zapotrzebowanie, Betfair dostarczy możliwości dla każdego chętnego na zakład. Nie wymaga się brokerów jako takich – rynek sam wymusza zmiany wycen. Największe wydarzenia sportowe prezentują największą płynność, więc istnieje duże prawdopodobieństwo sparowania ofert zakładów. To właśnie jest największa atrakcja na giełdzie zakładów bukmacherskich, która sprawia, że obstawianie staje się jeszcze bardziej ekscytujące.

Zakłady typu spread

Zakłady typu spread opierają się na zasadzie, że im bardziej gracz ma rację, tym więcej wygrywa, a im bardziej się myli, tym więcej przegrywa. Chociaż na rynkach polskich to wciąż nowość, to na bardziej dojrzałych rynkach bukmacherskich, jak w Wielkiej Brytanii jest on znacznie bardziej popularny. Warto też dodać, że na przestrzeni ostatnich 30 lat, jest to gałąź rynku bukmacherskiego, która rozwija się najszybciej: według szacunków w samej tylko Wielkiej Brytanii jest ponad 1 milion zakładających się na Spread. Co unikatowego jest w tej formie bukmacherki? O dziwo fakt, że straty mogą być znacznie większe, niż suma zakładu.

Dokładność przewidywania prawdopodobieństwa danego zakładu określa wysokość zwrotu z zakładu typu Spread, ale również potencjalne straty, więc gracze, szczególnie ci nowi, muszą być uważni. Nazwa pochodzi od angielskiego “spread” oznaczającego w tym kontekście zakres wyników, a użytkownik obstawia, czy rezultat znajdzie się powyżej, czy poniżej danego zakresu. Ceny wyrażone są w skali tak, żeby bukmacherzy mogli zarobić niezależnie od tego, czy ostateczny wynik mieści się ponad, czy pod zakresem.

Operatorzy, oferujący zakłady na spread zarabiają na bilansowaniu wypłat i wpłat od “niezgadzających się ze sobą” graczy. Jak w każdym rynku, istnieją tutaj kupujący i sprzedający, a cena wyznaczona za transakcję na dane zdarzenie determinuje zarobki lub straty bukmachera. Ten rodzaj zakładów obejmuje zarówno obstawianie z wyprzedzeniem, jak i na żywo. Kupujący może sprzedać zakład po korzystnej cenie, a sprzedający może go kupić, jeśli przebieg wydarzenia przesuwa cenę na jego korzyść. Pozycje mogą zostać zamknięte zanim wydarzenie się zakończy i dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie straty. Z tej perspektywy zakłady na spread przypominają bardziej obstawianie na giełdzie zakładów, niż tradycyjne obstawianie.

Zakłady na spread są atrakcyjne dla obstawiających, kiedy wydarzenie dotyczy mocnego faworyta, który przyciąga znacznie więcej zakładów. Na samym początku na dany spread obowiązują zasady zbliżone do handicapa, gdzie pieniądze można postawić dwutorowo na faworyta i jego przeciwnika. Siły rynkowe określają ruch spreadu. Kupujący przesuwają linię spread w górę, a sprzedający – w dół. Bukmacher zainteresowany jest równą dwutorową akcją na każdej ze stron spreadu i zarabia na prowizji.

Zakładający się kupują lub sprzedają w oparciu o własne przeświadczenie o wyniku danego spotkania. Kupujący wierzą, że ostateczna suma będzie większa, niż linia spreadu, a sprzedający wierzą, że suma tej linii nie przekroczy. Jeśli jest więcej kupujących, niż sprzedających, cena (spread) wzrośnie. Jeśli będzie odwrotnie i to sprzedający będą w większości, cena będzie spadać. Wynika z tego, że zakłady na spread opierają się wyłącznie na zasadach popytu i podaży i równowagi między kupującymi i sprzedającymi oraz wyrówywaniu ceny.

Zakłady spread są najbardziej popularne na wydarzenia sportowe i wyniki rynków finansowych, a sam pomysł został zaczerpnięty od londyńskich brokerów obstawiających wahania cen na rynku giełdowym i walutowym. Jeśli chodzi o sporty, np. piłkę nożną, gracze mogą obstawiać sumę goli powyżej lub poniżej linii spread, a także inne, częste wydarzenia, jak rzuty rożne i kartki. Zakłady finansowe mogą być znacznie gwałtowniejsze, a straty określa się na podstawie wahań cen, choć można wprowadzić ograniczenia zamykające zakład, w przypadku gdy osiągnięta zostanie dana cena.

Jak działają kursy bukmacherskie?

Podstawą zakładów są kursy lub wyceny sytuacji, w której dane wydarzenie zajdzie lub nie. Na giełdzie zakładów ceny zakładów przeciwko jakiemuś zdarzeniu (tzw. lay bet) są zawsze wyższe, niż zakłady za tym zdarzeniem (back bet). Innymi słowami, kursy, jakie można przyjąć na to, że coś się wydarzy są niższe, niż kursy, które można zaoferować na to, że się nie wydarzy.

Kursy na zakłady typu spread wyraża się w pewnym przedziale, w przeciwnym wypadku kupujący wyrównaliby sprzedających. Tradycyjne kursy wyrażone są jako konkretna wartość i to od klienta zależy, czy się na nią zgodzi, i postawi, czy nie. Fakt, że istnieje mocna konkurencja sprawia, że bukmacherzy moga oferować nieznacznie różniące się od siebie kursy, jednak z zasady kursy typu back lay na giełdzie trzymają poziom spotykany w całej branży.

Wystawiony kurs na konkretny wynik wydarzenia sportowego odzwierciedla, na ile bukmacher wyliczył szansę na zajście takiej sytuacji. Bukmacher ma za zadanie uatrakcyjnić zakłady dzięki wystawianiu kursów na różne mozliwości wyników – w ten sposób sam bukmacher nigdy nie przegra. Operator zawsze zostawia sobie pewną marżę, część puli postawionych pieniędzy, a klienci płacą w ten sposób za możliwość postawienia zakładu. Koło ruletki zostało tak skonstruowane, że “kasjer” szybko odbije sobie ewentualną wysoką wygraną gracza; taka sama idea przyświeca zakładom sportowym. Matematyczny margines procentowy jest wpisany w kurs bukmacherski, a sam bukmacher musi zagwarantować sobie wygraną jednocześnie przyciągając graczy i mnożąc obroty.

Zakłady bukmacherskie bazują na postawionej kwocie i kursach. Zakład dokładny (czyli  po kursie 1/1 albo 2.0) podwoi pieniądze klienta, jeśli mu się powiedzie. Kursy dzielą się zazwyczaj na “kursy przeciw”, jesli prawdopodobieństwo danego zdarzenia wydaje się wynosić mniej, niż 50/50 oraz na “kursy na”, o ile potencjalny rezultat ma większe szanse zajścia niż sytuacja przeciwna.

Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś się wydarzy. Bukmacherzy oczywiście będą, choć rzadko, wypłacać spore kwoty po wysokich kursach. Częściej jednak mają do czynienia z wypłatami mniejszych kwot. Cały biznes polega na wypłaceniu wygranych, ale w mniejszej sumie, niż zostało postawione. Bukmacherowi nie zawsze się to udaje, ale jeśli ma głowę na karku, nie zginie.

Prosta matematyka

10 zł postawionych tradycyjnie, u bukmachera, po kursie 6.00 na czyjąś wygraną daje zwrot 60 zł (i zysk 50 zł: zwort –  stawka = zysk). 10 zł postawionych po kursie 1.50 daje zwrot 15 zł (i zysk 5 zł). Jeśli postawisz 10 zł na zakład, który nie wejdzie, nie wygrywasz nic, a bukmacher zatrzymuje pieniądze dla siebie.

Sprzedany zakład za 10 zł kiedy linia spread wynosi 100 a ostateczny wynik wynosi 90, zwraca 100 zł ((100 – 90) x 10). Taki sam zakład, kiedy wynik wynosi 110 przynosi stratę rzędu 100 zł ((110-100) x 10). Natomiast jeśli chodzi o kupiony zakład za 10 zł kiedy spread wynosi 100 a ostateczny wynik to 110 zwraca 100 zł ((110 – 100) x 10).  I czwarta opcja, kupiony zakład o stawce 10 zł na tę samą linię 100 i wyniku 90 przynosi stratę w wyskości 100 zł ((100 – 90) x 10).

Na giełdzie, wygrywający zakład typu “back” za 10 zł po kursie 6.0 przynosi zwrot w wysokości 60 zł, a przegrany zakład “lay” po tym samym kursie i z tą samą stawką przynosi stratę w wysokości 50 zł.

Kursy bukmacherskie mogą być wyrażane na różne sposoby. Zazwyczaj jako kursy ułamkowe (5/1) lub dziesiętne (6.00). W kursach ułamkowych stawka reprezentowana jest przez drugi element kursu (np. X/1), natomiast kursy dziesiętne pokazują zwrot, w który stawka jest już wliczona.

Obstawianie konkretnych sportów

Piłka nożna

Piłka nożna jest najczęściej obstawianym sportem na świecie, a na każdy mecz dostępne są zakłady na takie rynki:

 • 90 mint 3-drogowo
 • obie drużyny strzelą gola
 • suma goli
 • dokładny wynik
 • suma goli powyżej/poniżej
 • do przerwy/koniec meczu
 • Scorecast
 • Wincast
 • suma kartek
 • rzuty rożne
 • handicapy
 • liczba goli parzysta/nieparzysta

Przy okazji: obstawianie piłki nożnej nie jest wcale łatwiejsze od obstawiania innych sportów tylko dlatego, że to najbardziej popularna dyscyplina na świecie. Do robienia tych zakładów wymagany jest szeroki zakres wiedzy dotyczący klubów, piłkarzy, a nawet sędziów przydzielonych do meczów. Dobranie odpowiedniego rynku jest kluczowym elementem skutecznego obstawiania.

Typy na piłkę nożną

Bardzo pomocnym narzędziem w skutecznym obstawianiu są typy bukmacherskie, czyli prognozy napisane przez ekspertów i znawców sportu. Typy mogą dotyczyć np. zwycięzcy meczu lub wyniku spotkania, ale także jego przebiegu. Poniżej pomożesz zobaczyć typy na piłkę nożną – są one aktualne dla nadchodzących meczów, więc możesz z nich skorzystać!

Typy na Ligę Mistrzów

Nie ma obecnie żadnych typów bukmacherskich. Spróbuj później.

Typy na Ligę Europy

Nie ma obecnie żadnych typów bukmacherskich. Spróbuj później.

Typy na Bundesligę

andrzejszwedzki
Yield: -2.6%
Freiburg vs Borussia M'gladbach
Bundesliga
11/09 17:30
Freiburg to win 1st half
Bardzo interesujące spotkanie w którym faworytem jest drużyna gospodarzy myślę że wygra pierwszą połowę jak i cały mecz Freiburg w tym sezonie ale też poprzednim niespodziewanie zaczęło grać...

Typy na Ekstraklasę

Nie ma obecnie żadnych typów bukmacherskich. Spróbuj później.

Wyścigi konne

Tradycyjnie już wyścigi konne są główną dyscypliną sportową wśród zakładów bukmacherskich w Wielkiej Brytanii. Najważniejszymi rodzajami zakładów są:

 • wygra
 • each way (jednoczesny zakład na to, że koń wygra i zajmie konkretne miejsce)
 • place only (zakłady na miejsce)
 • straight forecast (prognoza prosta)
 • reversed forecast (prognoza odwrócona)
 • tricast (zakład na 3 pierwsze miejsca)
 • ante post (zakład postawiony przynamniej na 1 dzień przed wyścigiem)
Zakłady na tenisa, rakieta, piłka i kort
Zdjęcie: Pexels.com

Tenis

W ostatnich latach zakłady bukmacherskie na tenisa rosną na popularności dzięki zakładom online. Najczęściej obstawia się:

 • wygra mecz
 • wygra set
 • dokładny wynik na pierwszy set
 • handicap
 • wygra set
 • ile gemów
 • gemy: parzyste/nieparzyste
 • Most aces (asy serwisowe)
 • Most double faults (podwójne błędy serwisowe)
 • Ante post outrights (zakład na wynik na min.1 dzień przed rozpoczęciem wydarzenia)

Golf

Golf zawsze cieszył się swego rodzaju popularnością wśród miłośników zakładów bukmacherskich, ale ostatnio jakby odchodził do lamusa. Inne sporty oferują możliwość szybszego zwrotu i wielu szans, ale te zakłady na golfa nie odstępują od innych:

 • wygra
 • each way
 • leader po pierwszej rundzie
 • zwycięski wynik
 • margin of victory (margines zwycięstwa)
 • 18 hole match bets (18 dołków)
 • 72 hole match bets (72 dołki)
 • najlepszy gracz w kraju lub kontynencie

Krykiet

Krykiet to gra, którą sledzi się przede wszystkim w Azji i Australii. Zakłady na krykieta to bogata oferta, a najbardziej popularne są:

 • wygra mecz
 • najlepszy odbijający (Batsman)
 • najlepszy rzucający (Bowler)
 • wynik w pierwszych 6. overach
 • najwięcej szóstek
 • Highest opening partnership
 • Half century in match (Pięćdziesiąt)
 • Century in match (Sto)
Obstawianie krykieta
Obrázek: Lemonlolly via Wikimedia Commons; [CC BY-SA 3.0]

Rugby (league i union)

Obie odmiany rugby przyciągają fanów sportu i zakładów sportowych. Najczęściej obstawiane są:

 • wygra mecz
 • suma punktów
 • first try scorer (zdobędzie pierwsze przyłożenie)
 • First scoring play (zdobędzie pierwszą grę)
 • handicap
 • wynik do pierwszej połowy
 • liczba przyłożeń

Trading i Arbitraż

Zarówno trading jak i arbitraż polegają na wykorzystywaniu przewagi za pomocą operowania kursami. Trading nie zalicza się stricte do obstawiania, a działa raczej na zasadzie stawiania zakładów sobie przeczących w celu osiągnięcia zysku w perspektywie ogólnej, albo na ograniczeniu strat. Niektórzy traderzy będą próbowali zarabiać na każdym meczu piłkarskim, na każdym wyścigu konnym który oglądają. Ci gracze są nastawieni na zarabianie, a nie na czerpanie przyjemności.

Trading polega na obstawianiu zakładu typu “back” po kursie wyższym, niż kursy na zakład “lay”. Tę strategię można też opisać jako kupuj tanio – sprzedawaj drogo i dotyczy również odwrotnego procesu, obstawiania “lay” po niskich kursach i “back” po wysokich. Obstawianie zakładu “back” to obstawianie oparte na przeświadczeniu, że dane zdarzenie będzie miało miejsce, podczas gdy obstawianie “lay” polega na przekonaniu, że konkretne zdarzenie nie zajdzie. Teroia wydaje się dość prosta, ale przykład z życia z pewności ułatwi jej zrozumienie.

Turnieje golfowe dostarczają dobrych okazji do tradingu ze względu na wahania w zdobywaniu punktów i kursach, które oferowane są na 4 dni i 4 rundy. Dobry zawodnik może zacząć turniej na słabym poziomie i wywołać ty samym zmiany kursów. “Lay”-ujący gracze mogą wtedy wystawić przeciwny zakład po kursie wyższym, niż na początku wydarzenia i zagwarantować sobie zysk. Outsider może wystawić niski wynik pierwszej rundy i cena zmaleje. “Back”-ujący mogą wówczas wystawić zakład przeciwny po niższych, niż początkowe, kursach żeby zapewnić sobie wygraną niezależnie od wyniku.

Traderzy próbują stworzyć dla siebie sytuację pozbawioną ryzyka przez zagwarantowanie sobie zysku z zielonych zakładów. Na Betfair cyfry na zielono wyrażają, że opcja będzie rentowna, a na czerwono – scenariusz przegrywający. Traderzy starają się wyeliminować czerwone kolory i wygrywać bez względu na rezultat spotkania. Żeby tak się stało, wydarzenie musi pójść po ich myśli.

Ta strategia może się jednak okazać ryzykowna, ponieważ traderzy też ludzie i też mogą się mylić, więc kursy mogą przesunąć się w złą stronę. Betfair, Ladbrokes, Machbook i inne giełdy zakładów oferują wiele okazji do tradingu, ale niewłaściwa ocena przebiegu danego zdarzenia sportowego może spowodować sytuację, w której uzyskanie przychodu stanie się niemożliwe. W takich okolicznościach, trader musi zdecydować kiedy straty są najmniejsze i zamknąć zakład.

Inną strategią jest próba oceny, jak będzie zachowywać się dany rynek zakładów i podjęcie próby stworzenia sytuacji pozbawionej ryzyka. Istnienie zakładów typu “back” i “lay” angażuje wielu graczy konkurujących ze sobą. Z definicji zakłady peer to peer oznaczają, że kiedy ktoś wygrywa, ktoś inny przegrywa. Jeśli więcej jest graczy backujących, niż layujących, kursy zmaleją, jeśli jest na odwrót, i więcej osób uważa, że dane zdarzenie nie ma szansy się ziścić, kursy będą rosnąć. Giełdy zakładów są bardzo konkurencyjne i dobry trader będzie się starał wykorzystać na swoją korzyść wszelkie zmiany i nieregularnością tego rodzaju zakładach.

Skuteczny trader próbuje dokonać wielu mało ryzykownych transakcji, żeby zbudować budżet. Skromne wygrane gromadzą się i można dzięki nim zacząć “handlować” zakładami na wiele różnych wydarzeń sportowych. Rentowny trading wymaga błyskawicznego łącza i komputera o najlepszych parametrach. Szczególnie, że zakłady sportowe potrafią zmieniać się w mgnieniu oka, a zawsze znajdą się tacy traderzy, którzy będą się starać wykorzystać opóźnienia i wolne łącza na swoją korzyść. Przecież nikt nie lubi, kiedy omija go świetna okazja tylko przez to, że korzysta z mało wydajnego sprzętu, a wywołana tym frustracja i chęć “odbicia się” może wpłynąć na kolejne nietrafne decyzje i kolejne stracone szanse.

Jednym z aspektów tradingu jest wynjadowanie okazji arbitrażowych. Można je znaleźć, kiedy pojawia się zaburzenie równowagi między kursami dostępnymi z tego samego, a częstó również z innych źródeł. W zakładach sportowych oznacza to, obstawianie zakładów “back”-ujących na daną drużynę po kursach wyższych niż niektóre oferują niektóre kursy na zakłady “lay”. Zakłady przeciwne muszą zostać złożone niemal natychmiast, ponieważ istnieje wyłącznie małe okno możliwości na wykorzystanie arbitrażu.

Strategia arbitrażu jest możliwa dzięki stawianiu zakładów u bukmachera i na giełdzie. Różnice mogą być bardzo nieznaczne,  nie będą widniały tam długo, bo wpływające pieniądze na dany zakład bardzo szybko uniemożliwią arbitraż. Zakłady przeciwne muszą zostać złożone szybko, bo jedna z transakcji może nie być już dostępna w korzystnej cenie, ponieważ luka została wyrównana przez czynniki działające na rynek. Okazje do obstawiania arbitrażowego na różnych rynkach i ostrożne, uważne obstawianie pozwoli na granie praktycznie bez ryzyka. Jednak ten typ tradingu jest rentowny jedynie, jeśli możliwe jest szybkie podejmowanie decyzji na sprawnym sprzęcie.

Czy warto płacić za typy?

Zakłady bukmacherskie nieodłącznie przyciągają całe tabuny typerów, szczególnie tych specjalizujących się w wyścigach konnych. “The Racing Post” to branżowa gazeta wydawana w Wielkiej Brytanii, w której codziennie znaleźć można ogłoszenia typerów. Aby w ogóle móc znaleźć się w gazecie, typer musi udowodnić poziom swoich umiejętności w typowaniu jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia poprzez informowanie osoby odpowiedzialnej za monitorowanie skuteczności. Oznacza to, że typerzy, których publikuje gazeta mają udokumentowane i potwierdzone osiągnięcia. Wielu typerów wyścigów konnych posiada dostęp do informacji ze środowiska, a wielu byłych dżokejów oferuje swoje usługi typownicze.

Istnieje ogromny rynek danych klientów, a listy konkretnych nazwisk, adresów oraz maili można nabyć od pośredników. Ci, którzy wyrazili zainteresowanie zakładami na wyścigi znajdą się na wielu listach, którymi handluje się na rynku. Dane osobowe to bardzo cenny towar, szczególnie w przypadku emocjonujących zakładów bukmacherskich.

Usługi typerów potrafią być dostosowywane do pożądanego odbiorcy – wszystko po to, by sprzedać typy. Niektórzy typerzy oferują darmowy okres próbny nawet do 3 miesięcy, aby przekonać potencjalnego klienta, że posiadane przez typera informacje są warte swojej ceny i przyniosą zysk.

Internet umożliwił wypłynięcie na powierzchnię wielu serwisom z typami. Niektóre są darmowe, ale najczęściej należy uiścić miesięczny abonament – ze zniżką dla tych, którzy robią zakłady długoterminowe. Jak to bywa z wieloma innymi usługami oferowanymi online, nikt nie monitoruje jakości serwisów typerskich, a to oznacza, że istnieje wiele niesprawdzonych stron z typami online. Mimo to, niezależne strony recenzujące odpowiednio komentują skuteczność typów z tych serwisów i albo polecą albo odradzą korzystanie z tych typów. W pewnym sensie internet stworzył środowisko kontrolujące typy i typerów. Łatwiej jest wyłapać tych, których skuteczność jest bardzo niska i skorzystać z porad tych, którzy mogą się pochwalić efektywnością i którym warto za to zapłacić.

Uważaj na kasę, czyli zarządzanie bankrollem

Jednym z kluczowych aspektów obstawiania jest zarządzanie pieniędzmi i prowadzenie statystyk wydatków i zysków. Zakłady bukmacherskie mają być zabawą, niemal towarzyską, angażującą. Wystarczy jednak poświęcić chociażby niewiele czasu, by kontrolować i śledzić własne wydatki na zakłady. Naczelna zasada w bukmacherce mówi jasno, aby nie dać się ponosić emocjom i mieć się na baczności przy wydawaniu kolejnych sum na kupony. Często na przykład lekceważy się przegrane i jednocześnie przecenia wygrane. Kontrolowanie własnych wyników i stawianych kwot pomoże w uniknięciu wielu kłopotów. Nikt przecież nie chce ciągle przegrywać, więc warto nadzorować wydatki i własne wyniki, aby mieć nad wszystkim pełną kontrolę.

Większość nieprofesjonalnych graczy obstawia tylko takie kwoty, na ewentualną stratę których mogą sobie pozwolić. Zakłady bukmacherskie to w końcu rozrywka, którego kosztem jest przekazywanie pieniędzy bukmacherowi. Jednocześnie jest to hobby niezwykłe, bo zdarza się, że dostajesz dużo więcej pieniędzy, niż postawiłeś. Wedle statystyk około 2% graczy zalicza w końcowym rozrachunku wygraną. Oznacza to, że w zasadzie 98% graczy wkłada więcej pieniędzy, niż w rzeczywistości wyciąga. To nie stanowi szczególnego problemu dla większości z nas, ale świadomość plusów i minusów na pewno ograniczy ilość przegranych.

Istnieje problem z uzależnieniem od hazardu wśród niektórych graczy, ale firmy bukmacherskie są teraz bardziej świadome i odpowiedzialne. Obstawianie może stać się obsesją, dlatego istnieją organizacje pomagające nałogowym hazardzistom. W Wielkiej Brytanii naciski polityczne zmusiły największych operatorów do działania, którzy stworzyli jedną komórkę do spraw problemów z hazardem. Reklamy w telewizji i w prasie podkreślają potencjalne zagrożenie, a branża traktuje sprawę bardzo poważnie.

Niektórzy gracze operują określonymi stawkami na zakłady, dzięki czemu stawiana kwota jest stała i nie zmienia się bez względu na to, czy zakład był wygrany, czy przegrany. Niedzielny gracz stawia średnio 10 zł na weekendowy wyścig albo mecz piłki nożnej i nie podwyższy ani nie zmniejszy tej kwoty po wygranej lub przegranej. Suma jest stała i nie przekracza budżetu. Ta metoda znana jest jako strategia stałej stawki.

W ludzkiej naturze leży chęć postawienia większej kwoty przy “sprzyjających wiatrach”. Gracz jest najbardziej podatny po wielkiej wygranej; obstawiamy bardziej lekkomyślnie kiedy gramy pieniędzmi otrzymanymi od bukmachera.

To pochodna tego, co określa się jako strategia stałego procenta. W tym przypadku gracz może zainwestować 10% swojego bankrolla na każdy zakład. W miarę, jak rośnie saldo, rośnie także kwota przeznaczona na zakład. To bezpieczna zasada chroniąca gracza przed serią nieudanych kuponów albo szałem sukcesu.

Wyliczenia matematyczne są całkiem proste przy obstawianiu metodą stałego procenta. Jeśli pieniądze, które chcesz zaryzykować wynoszą 10% Twojego bankrolla, to zakład z konta 100 zł wyniesie 10 zł, z 90 zł wyniesie 9 zł, a ze 110 zł: 11 zł. Ta strategia wymaga obserwowania stanu konta. Obserwacje w ogóle mogą zawierać podział na rodzaje zakładów, przez co można stosować wiele różnych strategii zarządzania pieniędzmi. Duże i rzadkie zakłady na ograniczone rynki mogą się sprawdzić przy zastosowaniu jednej metody, zaś mniejsze, ale częste zakłady na większe rynki pewnie sprawdzą się przy innej.

Jak obstawiać mecze przez internet?

Obstawianie przez internet jest w tej chwili dominującym sposobem składania zakładów bukmacherskich. Do graczy przemawia przede wszystkim łatwy dostęp do usługi, szybkość całego procesu obstawiania, no i natychmiastowa wypłata gotówki na konto po wygranej. Bukmacherzy online udostępniają całą paletę rynków przedmeczowych i na żywo, dzięki czemu gracz może decydować, jak obstawiać mecze: pojedynczo, kilka na raz, kto wygra mecz, kto strzeli bramkę, kto wygra gem itd. Dodatkowo dzięki rejestracji internetowej można załapać się na całkiem udane okazje w postaci ubezpieczeń zakładów itp.

Jak obstawiać mecze przez internet?

Jak obstawiać mecze przez internet? Wybierz bukmachera, załóż u niego konto i przetasuj proponowane zakłady na mecz. Kiedy znajdziesz coś dla siebie wystarczy kliknąć umieszczając swój wybór na kuponie. Potem wpisz stawkę, zatwierdź i gotowe, zakład zawarty! To bardzo, bardzo proste.

Porównywanie kursów

Bukmacherzy konkurują ze sobą pod wieloma względami, szczególnie wysokości wycen (kursów), zupełnie jak sklepy na osiedlu. Gdyby każdy bukmacher oferował to samo, świat byłby nudny i odebranoby graczom całą frajdę z obstawiania to tu, to tam. Wydając pieniądze każdy lubi czuć, że skorzystał ze świetnej okazji i zrobił na tym interes. Tak więc informacje wykorzystywane przez graczy muszą być dokładne i aktualne, aby zdążyć przez zmianami kursów i rynków.

Jak powszechnie wiadomo, bukmacherzy zachowują dla siebie pewien margines (marżę) przy wystawianiu kursu. Może on równie dobrze wynosić 1% albo i 50%. Związane jest to z teoretycznym zyskiem 1 zł za każde postawione 100 zł. Albo nawet 50 zł za każde wpłacone 100 zł. To tylko przykładowe i teoretyczne sumy – bukmacher bardzo rzadko ma tak zbalansowaną marżę. W końcu musi sobie zapewnić zysk bez względu na wynik wydarzenia. Większość bukmacherów wyważa pozytywne i negatywne rozstrzygnięcia meczu. Jeśli wszyscy w Anglii postawią na to, że Anglia wygra Puchar Świata i tak się stanie, bukmacher na tym straci bez względu na marżę.

Gracz od samego początku jest nieco stratny z powodu marży kursu bukmachera. To właśnie dlatego priorytetem jest znalezienie korzystnej wyceny zanim kurs się zmieni. W walce o pokonanie bukmachera bronią są porównywarki kursów. Niektórzy gracze kierują się wyceną i na tak zmiennym rynku zawsze decydują o zakładzie na podstawie tego, co zobaczą w porównywarce kursów. A tym internet dał prawdziwe życie. Darmowe zakłady i promocje mają na celu zatrzymać przy sobie gracza, ale większość osób zakłada się dopiero po porównaniu kursów i wyłowieniu tego najlepszego.

Od czego zależy kurs bukmacherów?

Bukmacher przede wszystkim najpierw wylicza prawdopodobieństwo zajścia (lub nie) jakiegoś zdarzenia, np. wygranej Manchesteru United z Leicester City. Później przekłada to na kursy z uwzględnieniem swojej marży, o której dopiero co wspominaliśmy. W Polsce kursy bukmacherskie wyraża się jako ułamki dziesiętne, dzięki którym z łatwością obliczysz, ile wyniesie (potencjalnie) Twoja wygrana, jeśli wejdziesz w zakład z proponowanym kursem. Dodatkowo pojawia się u nas, w Polsce, także kwestia podatku 12%, który bukmacher jest zobowiązany odprowadzać od każdego zakładu – Twoja stawka (a co za tym idzie, również wygrana) będzie więc nieco mniejsza. Czy więc wysokość kursu zależy również od podatku? Nie – kurs bukmacherów nie uwzględnia kwestii podatkowych. Zdarza się jednak, że w ramach specjalnej promocji lub bonusu polski bukmacher weźmie opłacenie podatku (w całości lub częściowo) na siebie i w ten sposób Twoja wygrana będzie wyższa.

Podsumowanie

Zakłady bukmacherskie to stary sposób na spędzenie wolnego czasu i zawsze będzie miało swoje grono miłośników. Internet i technologie mobilne zmieniły sposób, w jaki się zakładamy, ale duch rozrywki pozostał. W zakładach chodzi o ryzykowanie pieniędzy, by je potencjalnie pomnożyć i w zasadzie dostać coś z niczego – a komputery i telefony komórkowe w tym pomagają. Szczęśliwa karta lub rzut kością występują teraz także online. Związek między ryzykiem a zwrotem bazuje na prawdopodobieństwie i wystawionych kursach.

Technologia zwiększyła ilość i dostępność zakładów bukmacherskich. Prawdą jest, że żyjemy w złotym wieku dla graczy, ponieważ konkurencja na rynku wymusza na bukmacherach coraz to większe uatrakcyjnianie ofert. Strony porównujące kursy bukmacherskie pozwalają graczom wybrać prawdziwe perełki. Również rozwój technologii doprowadził do bardziej efektywnych i uzależnionych od daty i godziny wycen. Gracze mają teraz dostęp do ogromnych ilości informacji, które mogą wykorzystać do bardziej świadomego wyboru zakładu.

Pojedynek między graczem a bukmacherem wciąż istnieje. W każdym rodzaju zakładu to bukmacher, “kasjer”, ma matematyczną przewagę, która z drugiej strony finansuje infrastrukturę i generuje zyski. Mimo wszystko rozwój technologiczny i możliwości, jakie dają urządzenia mobilne przechyliły nieco szalę ku stronie gracza. Bez wątpienia bukmacherzy będą próbować odzyskać swoje. I ten właśnie pojedynek będzie trwał wiecznie.

FAQ

Jak obstawiać zakłady, żeby wygrywać?

Przede wszystkim: z głową. Absolutnie nigdy nie próbuj się odkuwać po nieudanym kuponie, zawsze stawiaj tylko z góry zaplanowane sumy i nigdy, przenigdy nie obstawiaj wydarzeń bez wiedzy na temat danego sportu.

Jak działają kursy bukmacherskie?

W największym skrócie: kursy bukmacherskie odzwierciedlają prawdopodobieństwo zajścia jakiegoś zdarzenia. Im kurs niższy, tym bardziej prawdopodobne, że coś się wydarzy (np. wygrana Realu Madryt z Gryfem Wejherowo), ale jednocześnie mniejsza będzie wygrana. Dokładniej wyjaśniamy zasady działania kursów w artykule.

Jak obstawiać mecze przez Internet?

To doprawdy proste: wybierz bukmachera i załóż u niego konto (bezpłatnie) - przy okazji sprawdź koniecznie, czy jest dostępny kod promocyjny dający specjalny bonus powitalny. Potem wpłać depozyt, z którego będziesz pobierać środki na obstawianie!

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe