Najbardziej rozpoznawalni sportowcy 2018 roku

Adam Małysz, Robert Lewandowski i Piotr Żyła – oto najbardziej rozpoznawalni ludzie związani ze sportem w Polsce. W czołówce są też kierowcy rajdowi. Tak wynika z zestawienia przeprowadzonego przez magazyn „Forbes”.

„Orzeł z Wisły” liderem

Na pierwszym miejscu znalazł się Adam Małysz, skoczek narciarski, czterokrotny medalista olimpijski i czterokrotny mistrz świata. Dzięki jego sukcesom w Polsce doszło do zjawiska zwanego „małyszomanią”. Transmisje telewizyjne z zawodów, w których brał udział, oglądało kilkanaście milionów rodaków. Pisano o nim m.in. „Król Adam I” i „Orzeł z Wisły”.

Trudno się dziwić, że zyskał tak olbrzymią rozpoznawalność. 91,5 proc. badanych rozpoznaje sportowca na podstawie zdjęcia, a 87,5 proc. zna i kojarzy jego nazwisko.

Po sezonie 2010/2011 Adam Małysz zakończył karierę. W 2011 roku odbyła się nawet akcja powiązana z jego benefisem – „Cała Polska nosi wąsy”. Tego dnia kibice, fani, ale także celebryci chwalili się swoimi zapuszczonymi lub doklejonymi wąsami.

Skoczek narciarski obecnie dzieli się swoim doświadczeniem w Polskim Związku Narciarskim.

Lewandowski królem mediów

Rozpoznawalność piłkarza Bayernu Monachium na podstawie zdjęcia wynosi 81,7 proc., a na podstawie nazwiska – 78,4 proc. „Forbes” donosi, że w ciągu ostatniego roku w internecie i prasie o Robercie Lewandowskim pisano niemal 50 tys. razy!

Kapitan reprezentacji Polski odcina kupony od swojej popularności i często występuje w reklamach. Zachwala m.in. szampony przeciwłupieżowe, smartfony czy garnitury jednej z polskim firm odzieżowych.

Piotr Żyła w czołówce

Jak widać, skoczkowie rządzą na podium, bowiem na trzecim miejscu uplasował się Piotr Żyła. 32-letniemu sportowcowi daleko do osiągnięć Adama Małysza, jednak popularności przysparzają mu również zabawne wypowiedzi medialne i publikacje o jego życiu prywatnym.

Na podstawie zdjęcie rozpoznaje go 71 proc. ankietowanych, a jego nazwisko kojarzy 83,9 respondentów.

Cud Roberta Kubicy

Tuż za podium, bo na czwartym miejscu znalazł się Robert Kubica. Kierowca rajdowy i wyścigowy musiał przerwać karierę w Formule 1 w 2011 roku po poważnym wypadku, któremu uległ na torze. Doznał kontuzji ręki, a rehabilitacja była długotrwała.

Pod koniec 2018 roku ogłosił jednak, że wraca do F1. Będzie jeździł w teamie Williamsa. Dziennikarze sportowi z całego świata komentowali decyzję o powrocie jako cud.

Teraz z pewnością jego rozpoznawalność jeszcze wzrośnie. Obecnie oscyluje na poziomie 76,4 proc. (na podstawie zdjęcia) i 78,3 proc. (na podstawie nazwiska).

Ciągle aktywny Krzysztof Hołowczyc

Robert Kubica nie jest jedynym kierowcą, który pojawił się w tym zestawieniu. Na siódmej pozycji uplasował się Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

71,5 proc. badanych rozpoznaje go na podstawie zdjęcia, a aż 76,6 proc. na podstawie nazwiska.
– Ciągle jestem aktywny. Mnie z motosportu może wygonić tylko jakaś poważna kontuzja. Rok przerwy i momentalnie stanę się starym człowiekiem – powiedział Hołowczyc w wywiadzie dla „Vivy!”.

Radwańska, Kowalczyk i Lewandowska

W zestawieniu „Forbesa” znalazły się też panie, m.in. Agnieszka Radwańska (10. miejsce), Justyna Kowalczyk (11. miejsce) czy Anna Lewandowska (16. miejsce).

Zestawienie najbardziej rozpoznawalnych ludzi sportu powstało na potrzeby rankingu 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie, przygotowanego przez „Forbesa” i firmę badawczą Pentagon Research.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe