Bukmacherzy dla nieletnich to niezgodna z prawem praktyka, która nie jest dostępna w polskich realiach. Zakłady sportowe, a co za tym idzie gry hazardowe online, oferowane są tylko dla graczy, którzy ukończyli 18 lat.
Bukmacher dla nieletnich
W polskim systemie prawnym osoba pełnoletnia to taka, która ukończyła 18 lat. Wszelkie formy hazardu z udziałem graczy niepełnoletnich są w naszym kraju zakazane. Bukmacherzy nie mogą przyjmować kuponów od typerów, którzy nie potrafią potwierdzić (udowodnić) tego, że ukończyli 18 lat. To dotyczy tak zakładów stacjonarnych, jak i przez internet.
Obstawianie dla niepełnoletnich jest zakazane przez dokument prawny, jakim jest ustawa hazardowa. Tam jasno określa się, że zakłady bukmacherskie, zdrapki, poker i pozostałe gry hazardowe mogą być oferowane tylko dla pełnoletnich klientów. Operator, który łamałby takie prawo musiałby liczyć się z karami państwowymi, a nawet utratą licencji. Dlatego wszyscy legalni bukmacherzy przestrzegają tego rodzaju zapisów.
Zakłady bukmacherskie dla niepełnoletnich są zakazane również w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby chronić młode osoby przed negatywnymi skutkami hazardu.
Zakłady sportowe dla niepełnoletnich
Bukmacher dla niepełnoletnich posiada ograniczenia, które skutecznie umożliwiają blokadę dostępu do obstawiania. Przede wszystkim w zakładach online nie można anonimowo typować kuponów – to oznacza, że każdy typer jest zobligowany do rejestracji. A gdy już ją wykonuje, to podaje informacje dotyczące daty urodzenia i numeru PESEL. W ten sposób bukmacher może zweryfikować jego pełnoletność. Wpisując błędny PESEL automatycznie pojawi się informacja, że nie ma takiego oznaczenia w systemie. Co ważniejsze, następnie użytkownik musi dokonać weryfikacji poprzez dokument tożsamości (zazwyczaj przed pierwszą wypłatą). To kolejny element, który dystansuje niepełnoletnich od zakładów bukmacherskich.
Obstawianie meczy z pozoru wygląda na rozrywkę, ale nieświadomi, młodzi gracze mogą mieć inne odczucia. W typowaniu dostrzegą oni szansę na łatwy zarobek, co na tak wczesnym etapie ich życia może mieć destrukcyjny wpływ. Dlatego zakłady bukmacherskie dozwolone są wyłącznie dla pełnoletnich osób, które są bardziej dojrzałe i mogą prawnie odpowiadać za popełniane błędy. A i tak przecież bywają sytuacje, w których niektórzy gracze wpadają w szpony uzależnienia od hazardu. Dlatego do typowania należy podchodzić z dystansem i odpowiedzialnością.
Jak zarejestrować się bez dowodu?
Rejestracja bez dowodu u bukmachera jest możliwa, ale nie oznacza to, że mogą wykorzystywać ją osoby niepełnoletnie. Wręcz przeciwnie – tego rodzaju przywilej oferowany jest dla graczy, którzy ukończyli 18 lat. Bukmacher bez dowodu wcale nie oznacza tego, że jest otwarty na niepełnoletnich graczy. Po prostu tego rodzaju firma chce nieco uprościć proces rejestracji, co i tak wymaga od użytkownika podania numeru PESEL, który niejako identyfikuje datę urodzenia klienta. Co ważne, na późniejszym etapie gry konto trzeba zweryfikować dowodem osobistym lub paszportem, co ma potwierdzić tożsamość gracza.
Wszelkie próby obchodzenia prawa są raczej nieskuteczne. Jeśli już niepełnoletni klient utworzy konto, to następnie może stracić wszystkie środki, gdy okaże się, że obstawiał jako osoba, która nie ukończyła 18 lat. To naganna praktyka, która wiąże się ze złamaniem prawa, jakie obowiązuje w Polsce.
Kary za nielegalne obstawianie
Bukmacher dla nieletnich nie może oferować żadnych zakładów, co oznacza, że przez internet, jak i w punkcie naziemnym taka firma ma prawo (a wręcz: obowiązek) wylegitymować uczestnika gry. Wszystko po to, aby mieć pewność, że z jej usług korzysta osoba uprawniona, która ukończyła 18 lat. W przeciwnym razie bukmacher mógłby zmagać się z konsekwencjami prawnymi dotyczącymi tego, że udostępnia gry hazardowe nieletnim osobom.
W polskich realiach licencjonowani bukmacherzy przestrzegają kwestii związanych z odpowiedzialną grą. To oznacza, że żadna firma nie przyjmuje kuponów od niepełnoletnich. Konsekwencje takiej gry byłyby surowe dla bukmacherów, jak i samych graczy. Korzystając z usług nielegalnego operatora zakładów użytkownik łamie zapisy ustawy hazardowej. Czym to może skutkować? Karą grzywny, która maksymalnie może wynosić do 120 dziennych stawek. Co więcej, gracz jest zmuszony też do zwrotu wygranych. Więc po co ryzykować?