Zakłady na MMA (KSW i UFC)

Obstawianie KSW, UFC i innych walk jest w Polsce bardzo popularne. Typerzy mają swoich ulubionych zawodników, jak również tych, których uwielbiają… nie obstawiać! Czy mają rację? Zobacz, jak robić zakłady na KSW, UFC i inne walki z zakresu MMA!

Zakłady na KSW i inne walki

Wielbiciele sportów walki mają spory wybór, jeśli chodzi o to, jakiego rodzaju spotkania chcą oglądać i obstawiać. Federacje takie jak “polskie MMA”, czyli KSW, czy UFC zrzeszają zawodowców i organizują (zazwyczaj) widowiskowe walki ku uciesze kibiców. Aby jednak uprawiać skuteczne obstawianie KSW i każdej innej “ligi”, należy dobrze znać występujących w niej fighterów oraz… zasady.

W tym poradniku obstawiania nie będziemy oczywiście skupiać się na tym, czy i gdzie dozwolone są łokcie, czy inne zagrania, ale na tym, jak obstawiać walki. Postanowiliśmy nie rozdrabniać się na osobne artykuły poświęcone każdej z organizacji z osobna, bo umówmy się: pod względem strategii zakładów nie różnią się one od siebie. Poradnik ten ma przede wszystkim służyć naprowadzeniu początkującego gracza na właściwe tory w tworzeniu kuponów u bukmacherów: na co zwracać uwagę, jakie zakłady są najlepsze, a których powinien unikać jak ognia itd.

Gdzie obstawiać KSW/ UFC?

Mamy w Polsce wielu legalnych bukmacherów, u których można nie dość, że szukać, to jeszcze znaleźć (!) dobre zakłady na KSW i UFC oraz atrakcyjne oferty bonusowe. Ale jeden z bukmacherów szczególnie dobrze traktuje fanów MMA, a jest to STS. Obstawianie mieszanych sztuk walki to u niego szeroka oferta rynków na gale UFC i KSW! Możesz mieć pewność, że jeśli zbliża się ciekawy wieczór z fighterami z Polski i świata, to bukmacher przygotuje naprawdę solidną baterię rynków do obstawiania!

Poznaj STS Sprawdź STS!

Bonusy na MMA

Jeśli chcesz robić zakłady na MMA, przyda Ci się pomoc z każdej strony, aby były one jak najbardziej lukratywne. Dlatego śledź uważnie oferty bukmacherskie na KSW i UFC, aby móc wykorzystać specjalne bonusy na walki lub po prostu skorzystać z aktualnej promocji, która będzie obejmowała także zakłady na MMA. To także element strategii obstawiania walk!

Czym się różni KSW od MMA i UFC?

To często pojawiające się pytanie, szczególnie wśród początkujących obstawiających lub po prostu będących na początku drogi interesowania się sportami walki. Wyjaśnijmy więc, jaka jest różnica między KSW, MMA i UFC, czyli najczęściej pojawiającymi się literami w tym poradniku.

Co to jest MMA?

MMA, czyli Mixed Martial Arts (ang. “mieszane sztuki walki”), to po prostu dyscyplina sportowa, jak np. tenis. W ramach MMA organizują się więc federacje, które zrzeszają zawodników i umawiają ich walki.

Co to jest KSW?

KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, to polska federacja istniejąca od 2004 roku, która szybko zyskała na popularności, a dzięki podpisaniu kontraktu z Mariuszem “Pudzianem” Pudzianowskim w 2009 roku już na dobre zagościła w kalendarzach entuzjastów walk na ringu. W 2012 roku wprowadzono także walki kobiet.

No właśnie: walki KSW odbywają się na ringu 8m x 8m (na szczególne okazje organizuje się oktagon, czyli klatkę o wymiarach 9m x 9m). Pojedynek to 3 rundy po 5 min., zaś walka o mistrzostwo to 5 rund po 5 min.; ewentualna dogrywka także trwa 5 min.

KSW często określane jest mianem “polskie MMA”, chociaż tak naprawde – jeżeli już – powinno się raczej mówić “polskie UFC”.

Co to jest UFC?

UFC, czyli Ultimate Fighting Championship (ang. “ostateczne mistrzostwa w walce”) to istniejąca od 1993 roku amerykańska federacja MMA. Organizacja sukcesywnie wchłaniała przez lata inne, dzięki czemu rozrosła się do bardzo imponujących rozmiarów, dysponując szeregami zawodników z całego świata. Od 2013 roku (a więc później, niż w KSW!) wprowadzono walki kobiet.

W ramach UFC organizowane są walki w oktagonie, czyli ośmiokątnej klatce. Pojedynek składa się z 3 rund po 5 min., zaś walka o mistrzostwo i walka wieczoru to 5 rund po 5 min.

MMA: obstawianie walk

Co trzeba zrobić, aby obstawiać walki skutecznie? Przede wszystkim naprawdę dobrze znać się na sportach walki i zasadach punktowania/ rozstrzygania pojedynków. Tak samo, jak nie da się sensownie obstawiać piłki nożnej bez znajomości przepisów i zawodników wychodzących na murawę, tak samo nie można absolutnie mówić na poważnie o zakładach na MMA.

Sprawa w przypadku boksu jest może mniej skomplikowana, niż np. w przypadku MMA, ponieważ walki bokserskie nie wykraczają poza zakres technik i ciosów z jednego stylu; mieszane sztuki walki to natomiast zawodnicy posługujący się nie jednym, a całym garniturem ciosów; zawodnik specjalizujący się w parterze stający naprzeciwko doświadczonego rywala uwielbiającego walkę w stójce to przepis na cudowne przeciąganie liny. Tylko który częściej będzie miał węzeł po swojej stronie?

UFC i KSW – obstawianie dobrych zakładów

KSW obstawianie zakładów
Zdjęcie: pixabay / CC0 1.0

Jaki wybrać zakład? “Taki z wysokim kursem!”, zakrzyknie ktoś i pewnie miałby rację, gdyby nie to, że kryterium wysokości kursu powinno być ostatnim, jakie weźmiesz pod uwagę rozważając, co obstawiać.

Jeśli chcesz robić skuteczne zakłady na KSW, czy UFC, musisz wiedzieć, jakie zdarzenia (rynki) chcesz wrzucić na kupon, który bukmacher ma ich najwięcej do zaoferowania i czy możesz przy okazji ugrać coś ekstra, np. specjalny darmowy zakład albo grę bez podatku. Tylko wtedy będziesz mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że wiesz, co robisz i wprowadzasz w życie strategię, dzięki której będziesz mógł dorabiać sobie do pensji na swoim hobby. Bo przecież również o to chodzi w długofalowym obstawianiu, prawda?

Rodzaje zakładów na KSW/ UFC

Ponieważ jest to poradnik skierowany przede wszystkim do początkujących typerów, nie odmówimy sobie zatrzymania się na temacie rynków bukmacherskich, czyli rodzajów zakładów na MMA. Nie będziemy tu oczywiście omawiać dokładnie każdego przypadku, ale skupimy się na tym, czym warto się zainteresować, a jakiego typu zakłady to czyste strzelanie do ruchomej tarczy z łuku domowej roboty.

Zakłady przedmeczowe

Zakłady przedmeczowe to nic innego, jak postawienie kuponu przed rozpoczęciem walki. Rynki udostępnione u bukmachera mogą być oczywiście bardzo różne, ale o nich będziemy mówić za chwilę.

Co trzeba wiedzieć, przy zakładaniu się przedmeczowo? Przede wszystkim dobrze zorientować się w tym, jak wygląda historia poprzednich spotkań obu zawodników, czy znają się poza galami, czy kiedykolwiek trenowali razem lub pod okiem tego samego trenera. Jaki styl lub style walki prezentuje każdy z fighterów i jakim stopniu specjalizuje się w każdym z nich; czy potrafi zrobić użytek z charakterystycznych dla nich technik, czy zna zagrania przeciwnika; na ile ważna jest dla każdego z zawodników ta walka, który z nich ma najwięcej do stracenia i będzie bardziej zdesperowany…?

Jest nad czym myśleć, prawda? Niestety, same parametry typu wyższy, niższy, starszy, młodszy itd. nie wystarczą. Aby robić świadome, a więc bezpieczne dla Twojego portfela zakłady, należy bardzo dobrze poznać wszystkich zawodników zanim zacznie się obstawiać ich walki przedmeczowo. A tym bardziej na żywo.

Zakłady na żywo

KSW, zakłady bukmacherskie na żywo i Ty. Czy to dobra kombinacja? Wiesz już, że robiąc zakłady na MMA absolutną podstawą jest znajomość zawodników i technik, jakimi się posługują, jednak przy obstawianiu live bardzo istotne jest dodatkowo znać na wylot wszystkie zasady, według których sędziuje się spotkania KSW, czy UFC – a pamiętaj, że każda z tych federacji ma własne przepisy! Które ciosy i techniki są niedozwolone? Być może, jeśli sytuacja na ringu lub w oktagonie się zaogni, któryś z zawodników zapomni się i wykona niedozwolony ruch? Czy którykolwiek z wystawionych do walki ma do tego tendencje? A może jeden z nich wykazuje się nieludzkim refleksem i szanse na to, że szybko wykosi przeciwnika i spotkanie zakończy się szybko? Jaka panuje atmosfera na ringu?

Aby obstawiać KSW, zakłady bukmacherskie, zasady sędziowania, zawodnicy i ich techniki nie mogą mieć dla Ciebie żadnych tajemnic. Wszystko dlatego, że zakłady na żywo cechują się dynamicznymi zmianami, czy często szybkim zamknięciem rynku w związku z kierunkiem, w jakim rozwija się pojedynek. Jeśli więc nie czujesz się jeszcze na siłach, by udźwignąć to wszystko na raz, poczekaj, aż Twoja ręka tworząca kupony będzie pewniejsza.

Zakłady wielokrotne – akumulatory i systemy

Zanim przejdziemy do samych rynków, powiedzmy jeszcze nieco więcej o ogólnym podziale zakładów.

Zakłady pojedyncze na pewno znasz, chociaż może nawet o tym nie wiesz. To po prostu założenie się z bukmacherem o jedną rzecz, jedno zdarzenie. Może to być np. kupon na to, że zwycięzcą walki będzie Iksiński. Może to być kupon na to, że Ygrekowski wygra w 2. rundzie. Prosta sprawa.

Zakłady wielokrotne, czyli tzw. akumulatory to z kolei włożenie kilku zakładów pojedynczych na jeden kupon. Zalety: kursy z pojedynczych zakładów składają się na jeden, wielki, soczysty kurs obiecujący pyszną wygraną. Wady: absolutnie wszystkie zakłady pojedyncze z akumulatora muszą wygrać, aby kupon nie przepadł. Wystarczy jeden błąd, jedna przegrana, a wszystkie inne – nawet wygrane – nie będą miały żadnego znaczenia.

Wyjściem z sytuacji jest zagranie zakładów systemowych. To kupony akumulowane, ale z możliwością przegrania zakładu (jednego lub nawet kilku), a jednak wciąż zgarnięcia nagrody. Zalety: bezpieczny akumulator i możliwość wypłacenia wygranej od bukmachera nawet, jeśli nie wszystkie zakłady wejdą. Wady: takie zabezpieczenie drastycznie obniża kurs kuponu, więc nawet jeśli wytypujesz wszystkie zdarzenia prawidłowo, nie zgarniesz wygranej tak wysokiej, jaka byłaby ona w przypadku zwykłego akumulatora.

Coś za coś!

Zakłady 2. i 3. drogowe

Przejdźmy wreszcie do konkretnych rodzajów zakładów. Zakłady 2. i 3. drogowe są najbardziej znane i najczęściej obstawiane, a o ich popularności możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. To nic innego, jak obstawianie zwycięzcy walki lub ewentualnego remisu.

Uporządkujmy.

  • Zakłady 2. drogowe to tzw. 12, a więc zakłady na to, że wygra zawodnik wymieniony jako pierwszy lub ten wymieniony jako drugi.
  • Zakłady 3. drogowe to tzw. 1X2. Różnica między zakładami 2. drogowymi polega na tym, że oprócz zwycięzcy walki możesz postawić także na remis.

Który z tych rynków bardziej opłaca się obstawiać? Cóż, czasami żadnego z nich. Wszystko zależy od tego, kto walczy i jakie kursy na walki wystawiają bukmacherzy. Przy wielkich nazwiskach stoją niestety najczęściej niskie cyfry i wynika to zwyczajnie z dużego zainteresowania. W końcu im więcej obstawiających, tym więcej wygrywających – i tym więcej pieniędzy, które bukmacher będzie musiał wypłacić (w wielkim skrócie).

Czasami jednak zakłady 12 lub 1X2 są jedynymi, które bukmacher wyda na tacy dla mniej ważnych i interesujących walk. Paradoksalnie, to właśnie w takich przypadkach warto szukać dobrej okazji do obstawiania po korzystnym kursie! Jeśli żaden z zawodników nie jest jeszcze znany, a publiczność ogląda walkę tylko dlatego, że tego samego wieczoru mają się zmierzyć ich ulubieńcy, istnieje spora szansa, że bukmacher także zlekceważy ten pojedynek i wyliczy kursy niechlujnie. Ty jednak (dzięki solidnemu przygotowaniu) zauważysz value i postawisz lukratywny kupon!

Zobacz, jak znaleźć zakłady z value!

Zakłady na rundy

W przypadku obstawiania KSW, zakłady na rundy to dość szerokie pojęcie. Może chodzić w nich oczywiście, w ilu rundach zamknie się walka, ale równie często (o ile nie częściej) dodawane są do tego rynku dodatkowe warunki, np. Iksiński wygra w rundzie 1. lub 2. albo Ygrekowski wygra w rundzie 3. lub przez decyzję. Gdy mówimy o zakładach na walki z prawdziwymi gwiazdami, rynki na rundy rozrastają się do różnych innych, wymyślnych wersji.

Kursy na zakłady na rundy są tak różne, jak różne bywają ich opcje, ale zawsze są one wysokie. Co jednak jest najważniejsze, to ostrożność w korzystaniu z fantazyjnych propozycjach bukmacherów. Bo niby dlaczego możesz sądzić, że Pudzian wygra w 2. rundzie przez zrobienie dźwigni? Skąd tak szczegółowa i niemal magiczna wiedza? O ile można w niektórych przypadkach z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć, że walka nie potrwa 3 rund z powodu ogromnej różnicy w doświadczeniu i technice zawodników, tak nie da się na poważnie dojść do wniosków, że całą walkę zakończy taka, a nie inna akcja.

Zakłady specjalne

Bukmacherzy uwielbiają organizować zakłady specjalne obejmujące tak ogólne, jak i szczególne zdarzenia ze świata MMA. Możesz więc dostać okazję, aby postawić na to, czy Floyd Mayweather pokona w walce MMA obecnego lub byłego mistrza UFC i inne. Kursy na zakłady specjalne są w zasadzie zawsze wysokie, ale już wiesz, co to oznacza: wysokie ryzyko. Wyłącznie od Ciebie zależy więc, czy zdecydujesz się w nie wejść, czy jednak odpuścić i zająć się innymi zakładami.

Zakłady na gwiazdy MMA – warto?

KSW zakłady bukmacherskie
Zdjęcie: pixabay / CC0

To zawsze problem, z którym boryka się wielu graczy: czy warto robić zakłady na MMA, kiedy występują gwiazdy? Po pierwsze, wiadomo, że cała gala będzie cieszyć się większą popularnością, jeśli poza walką wieczoru z udziałem wielkich nazwisk pojawią się także inni znani ulubieńcy publiczności. A skoro będzie wielu chętnych, by oglądać, to także spodziewać się można sporego zainteresowania zakładami, a co za tym idzie: bukmacherzy nie wystawią szczególnie wysokich kursów. To zdecydowany minus, ale nie na tyle duży, by od razu przekreślać całe gale UFC albo KSW – obstawianie to przecież nie tylko wysokie kursy! Pomyśl np. o tym, jak możesz z dosłownie kilku przyzwoitych zakładów stworzyć akumulatorek z atrakcyjnym kursem albo jak wykorzystać któryś z bonusów bukmacherskich tak, aby wyciągnąć z teoretycznie średnio opłacalnych zakładów na walki gladiatorów jak najwyższe wygrane!

Czołowi zawodnicy KSW

Skoro o gwiazdach mowa, możemy przy okazji nadmienić, czyje walki na pewno będą generowały spory ruch zarówno przed telewizorami/ ekranami komputerów, jak i w zakładach bukmacherskich. Mistrzowie KSW oczywiście zmieniają się co jakiś czas, nazwiska są także inne w każdej z kategorii wagowych, ale nawet gdy zawodnik straci mistrzowski pas, nadal będzie wokół niego spory szum: w końcu to były czempion, który będzie pewnie szukał szansy rewanżu!

Na kogo warto więc zwracać uwagę?

  • Philip de Fries (waga ciężka)
  • Tomasz Narkun (waga półciężka)
  • Roberto Soldić (waga półśrednia)
  • Mateusz Gamrot (waga lekka)

Oczywiście poza nimi nadal istnieją tacy, którzy zawsze wzbudzają emocje, kiedy pojawiają się na ringu KSW: Pudzianowski, Drwal, Chalidow, Materla, Najman albo Narkun. Bez względu na to, jaką będą prezentować formę, przyciągną uwagę tak niedzielnych oglądaczy, jak i prawdziwych maniaków; z powodu zainteresowania, sympatii lub dla frajdy zasiadania loży szyderców.

Czołowi zawodnicy UFC

Dokładnie tak samo, jak KSW, zakłady na UFC w chwili, gdy pojawiają się w oktagonie gwiazdy MMA, mogą okazać się średnio opłacalne, jeśli nie wykorzystasz odpowiednio szansy na stworzenie akumulatora albo załadowania na kupon bonusu.

Nazwiska, które z pewnością podbijają oglądalność i popularność gali UFC to w tej chwili:

  • Daniel Cormier (waga ciężka i półciężka)
  • Robert Whittaker (waga średnia)
  • Tyron Woodley (waga półśrednia)
  • Chabib Nurmagomiedow (waga lekka)
  • Max Holloway (waga piórkowa)
  • T.J. Dillashaw (waga kogucia)
  • Henry Cejudo (waga musza)

Oraz kobiety:

  • Cristiane Justino (waga piórkowa)
  • Amanda Nunes (waga kogucia)
  • Rose Namajunas (waga słomkowa)

Polacy w UFC

Dla fanów z Polski ważnym wydarzeniem zawsze będzie też pojawienie się polskiego akcentu. Występy Polaków w UFC także sprawiają, że serca widzów (i nieraz typerów) biją szybciej! Kiedyś Tomasz Drwal (pierwszy Polak z kontraktem UFC), a dzisiaj Marcin Tybura, Marcin Prachnio, Bartosz Fabiński, a także panie: Joanna Jędrzejczyk (pierwsza Polka z kontraktem UFC, w dodatku była mistrzyni) i Karolina Kowalkiewicz przyciągają fanów mieszanych sztuk walki do oglądania i obstawiania gal UFC.

Fame MMA – zakłady na YouTuberów…?

Fame MMA okazało się komercyjnym hitem. Dlaczego? Co to? Otóż w oktagonie spotykają się… celebryci, blogerzy i YouTuberzy – i wcale nie muszą to być tacy, którzy faktycznie zawodowo zajmują się sztukami walk. Niektórzy z nich, owszem, są ich entuzjastami i nawet uprawiają tę, czy inną sztukę walki, ale to kryterium ma drugorzędne znaczenie. W ramach Fame MMA organizowane są konferencje, na których uczestnicy chwalą się, prezentują, obrażają – no wiesz, przenoszą się z internetu przed żywą publiczność. Jest też ważenie, chociaż ono także jest symboliczne. W końcu w pierwszej gali ustalono walkę Handke vs Wiewiór (ok. 40 kg różnicy) i nikt nie robił z tego afery.

Podczas Fame MMA obstawianie walk jest… cóż… jakby to… interesujące? Mając do czynienia z zawodnikami, którzy nie mają zazwyczaj wiele wspólnego z profesjonalnym sportem, nie ma się co oszukiwać: zakłady na Fame MMA to najwyżej zabawa i nie ma absolutnie żadnego powodu, by brać je na poważnie. Jeśli masz na luzie kilka złotych, możesz postawić na swojego faworyta, ale nie wciągaj na kupon kilku zdarzeń, ani nie rób wysokich stawek – przecież nie ma tu mowy o jakiejkolwiek strategii obstawiania młócących się celebrytów. Tutaj liczy się akurat tylko show.

Zobacz, jak obstawiać Fame MMA

MMA: zakłady bukmacherskie i typy

Być może znalezienie typów na MMA, by zrobić lepsze zakłady nie jest tak proste, jak wyszukanie typów na piłkę nożną, ale nie jest to niemożliwe. Internet pełen jest entuzjastów debatujących na temat poprzednich i nadchodzących walk, komentujących nowych zawodników i dokonania tych doświadczonych. Jeśli nawet więc nie znajdziesz wiarygodnych typów (“Pudzian wygra bo jest mocny, stawiać po kursie 2.80 bo okazja, elo”), wczytaj się w rozmowy na forach o mieszanych sztukach walki – może nie powiedzą tam, gdzie obstawiać KSW, ale publikowane tam opinie na pewno naprowadzą Cię lub zainspirują do postawienia dobrego zakładu.

UFC/ KSW: obstawianie zakładów – podsumowanie

Czy warto obstawiać MMA? Zakłady bukmacherskie uwielbiają dostarczać graczom kuszących okazji do postawienia kuponu na UFC albo KSW, ale czy jest sens?

Odpowiedź brzmi: jasne, że tak! Przy odpowiedniej strategii obstawiania, możesz wyciągnąć z kuponów na MMA bardzo fajne sumy. Może nie masz ku temu szansy tak często, jak przy obstawianiu np. piłki nożnej, ale w miarę, jak zdobędziesz doświadczenie, nauczysz się rozpoznawać szansę nawet przy najbardziej marnych kursach.

Poczytaj o legalnych bukmacherach w Polsce

FAQ

  • Czy obstawianie MMA jest opłacalne?

Oczywiście, że tak. Zakłady bukmacherskie przyzwyczaiły do wysokich kursów na sporty walki. Niekiedy pojedynki kończą się sensacyjnymi rozstrzygnięciami, co gwarantuje wyższe wygrane.

  • Gdzie znaleźć najlepsze zakłady na MMA?

Najlepsze zakłady to bez wątpienia KSW, Fame MMA oraz UFC. Znaleźć je można u legalnych bukmacherów w Polsce. Przed postawieniem zakładu, warto sprawdzić promocje bukmacherskie.

  • Jak wygląda obstawianie walk MMA?

Postawić zakład można nie tylko na zwycięzcę walki, ale także na sposób jej rozstrzygnięcia (jak chociażby nokaut), czy to w której rundzie pojedynek się zakończy.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe