Zakłady z value

“Zakłady z value”, “betvalue” lub po prostu “value”. Bez względu na to, jak się je nazwie, brzmi ono cudownie dla uszu typera. Nie da się za to jednocześnie ukryć, że za każdym razem, gdy mówimy o zakładach, należy liczyć się z podejmowanym ryzykiem. Ale czy jest lepsze uczucie, niż ogranie bukmachera?

Co to jest value?

“Value” to z angielskiego “wartość”. Kiedy mówi się więc o tym, że w bukmacherce liczą się przede wszystkim zakłady z value, oznacza to, że chodzi o zakłady prezentujące faktyczny zysk. Wielu graczy popełnia ten błąd, że utożsamia zysk z obstawianiem faworytów lub ich przeciwników nie biorąc pod uwagę tego, co tak naprawdę jest w tym najważniejsze – wartości kursów.

Value jest prostym, ale niełatwym do wychwycenia, związkiem między wystawionym przez bukmachera kursem, a faktycznym prawdopodobieństwem zajścia zdarzenia. Kursy można całkiem łatwo przeliczyć na procent (prawdopodobieństwo) dzięki przeznaczonym do tego kalkulatorom, które znajdziesz w internecie.

Kursy a prawdopodobieństwo

Pokażmy to na najłatwiejszym przykładzie: powiedzmy, że na mecz Arsenal – Tottenham bukmacher wystawił kurs 2.00 na zakład powyżej 2,5 bramek. Oznacza to, że prawdopodobieństwo takiego wyniku wynosi 50%.

Kursy a value

Ale może też być tak, że chociaż bukmacher wystawił kurs 2.00 (prawdopodobieństwo 50%) na powyżej 2,5 bramek w starciu Arsenal – Tottenham, to jednak Ty wiesz, że obie drużyny 60% meczów w sezonie rozegrały z wynikiem powyżej 2,5 goli. Wystarczy więc wrzucić 60% w kalkulator i wychodzi, że kurs na takie zdarzenie powinien wynieść 1.67. Skoro więc bukmacher daje 2.00, czyli znacznie więcej, niż powinien, możesz (jeśli sięgniesz) poklepać się po plecach – właśnie znalazłeś zakład z value!

Zakłady z value

Kiedy NIE MA value?

Manchester City gra w Premier League z Bournemouth. Zdajesz sobie świetnie sprawę z tego, że nie ma opcji, by drużyna grająca u siebie miała przegrać, nawet po wzięciu pod uwagę czasu doliczonego. Bukmacher też to wie, więc wystawił kurs 1.15 na zwycięstwo Man City. Słusznie? Tak, bo szanse na to, że Bournemouth wygra są doprawdy niewielkie. Czy jest to w takim razie zakład z value? Nie.

Ocena szans odzwierciedlona w kursach to nie tak łatwa sztuka, jak mogłoby się wydawać, ale na dobry początek musisz wyzbyć się myślenia tylko w kategoriach siły drużyny i dostrzegać prawdziwą wartość zakładu. Pamiętaj, że nie jesteś statystykiem, czy ekspertem, którego jedynym zadaniem jest wyliczenie i znalezienie balansu pomiędzy prawdopodobieństwem a kursem. Owszem, nie jest łatwo ich pokonać w tym co robią, ale przy stosowaniu się do odpowiednich wskazówek, możesz zwiększyć swoje szanse i znaleźć zakłady z value.

Kalkulator kursów online

Poszukując zakładów z value najlepiej zacząć od znalezienia bukmachera, który zazwyczaj proponuje najwyższe kursy spośród konkurentów. W takim miejscu najłatwiej o dobry zarobek, więc nie masz po co kręcić się tam, gdzie kursy są niskie. Warto jednak mieć konto u kilku bukmacherów, ponieważ nigdy nie jest tak, że tylko jeden z nich na zawsze najwyższą ofertę. A kiedy przyjdzie już do porównywania kursów na mecz, z pomocą przychodzi internet i kalkulator kursów.

Na zakłady 1X2 wpisz kursy dla każdej z opcji, a zobaczysz teoretyczny zwrot z takich zakładów (o nim niżej).

Jak znaleźć dobre zakłady? – Teoretyczny zwrot

Powiedzmy, że nadchodzi mecz Korona Kielce – Wisła Kraków. Kursy wystawiono następujące:

  • Korona 2.50
  • Remis 3.45
  • Kraków 3.00

Jeśli wpiszesz je w kalkulator teoretycznego zwrotu (to też ten wyżej), zobaczysz, że wynosi on 97,73%. To znaczy, że stawiając na nie stówę, będziesz w plecy 2,27 zł. Kiepsko? Pewnie tak, ale z drugiej strony bukmacherzy nigdy nie wystawiają kursów, które przyniosą dodatni teoretyczny zwrot graczowi.

Cała zabawa polega więc na tym, aby znaleźć zakłady, których teoretyczny zwrot wyniesie jak najbliżej 100% i powód, dla którego bukmacher to zrobił – bo zrobił to źle. Tutaj właśnie nadchodzi czas na kolejny ruch z Twojej strony: żmudna praca polegająca na obliczeniu Twojego prawdopodobieństwa oraz kursu i przeciwstawieniu go temu, które wyliczył bukmacher.

Jak wyliczyć kurs i szanse?

Kiedy więc już sprawdzisz teoretyczny zwrot od bukmachera i prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia, przyjdzie czas na porównanie wystawionej oferty z Twoimi oczekiwaniami. Do tego niezbędne jest dokładne przeanalizowanie meczu. Poniżej znajdziesz czynniki, które musisz wziąć pod uwagę.

Siła drużyny

To prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o zakładach na dany mecz. Czy drużyna #1 może się mierzyć z drużyną #2, gdzie w tabeli znajduje się zespół #1, a gdzie zespół #2 itd. Ale musisz zdawać sobie sprawę, że nie zawsze tak to w sporcie działa…

Stosunek wzajemnych sił

Tabele mogą mówić wiele, ale nie mówią wszystkiego. Być może spotykające się w meczu drużyny to lokalni rywale albo łączy ich długa historia współzawodnictwa nawet pomimo faktu, że dzieli ich przepaść sił na murawie. Dobrym przykładem jest tu Barcelona i Real Sociedad w La Lidze.

Niektóre zespoły zdobywają punkty w pięknym stylu, gdy grają u siebie, natomiast na wyjazdach tracą je jak przez sito. W Premier League niewiele jest na przykład drużyn, które lubią grać ze Stoke u gospodarzy, chociaż nie jest to zespół, który zwykle plasuje się wysoko w tabeli.

Aktualna forma

Co oczywiste, trzeba koniecznie wiedzieć, czy drużyna, na którą chcesz postawić jest teraz u szczytu formy, czy może jednak zalicza ostatnio zjazd. Równie ważne w szacowaniu wyniku jest sprawdzenie ostatnich kontuzji i wykluczeń z gry.

Niemałe znaczenie mają także inne czynniki mogące mieć wpływ na zaangażowanie drużyny w mecz. Być może za kilka dni ma rozegrać jeszcze ważniejsze spotkanie, więc zawodnicy będą oszczędzać siły. A może, pomimo kiepskiej ostatnio kondycji lub kontuzji kluczowego zawodnika, drużynie grozi relegacja z ligi, więc musi się naprawdę spiąć i będzie przyzywać wszystkie siły kosmosu, by wygrać? Motywacja do gwałtownego zrywu może zdziałać naprawdę wiele!

I cała reszta

Najbardziej cenieni zawodnicy na świecie to po prostu ludzie. Często egocentryczni, żyjący w innym świecie i narcystyczni, ale wciąż ludzie. Być może więc drużyna na papierze jest najlepsza na świecie, ale zła atmosfera w zespole potrafi wszystko zepsuć. Pewnie wiesz, jak to jest pracować z ludźmi, którzy się nie lubią?

Przypomnij sobie, co działo się z Francją podczas Pucharu Świata 2010:

Zawodnicy zbuntowali się przeciw swojemu trenerowi, Domenechowi. Kilku piłkarzy zostało wysłanych do domu, a Francja zakończyła turniej 1 punktem po meczach grupowych z Urugwajem, Meksykiem i RPA. Zachowanie piłkarzy było bardzo nieprofesjonalne i nie fair w stosunku do kibiców, ale pokazuje to doskonale, że nawet na tak wysokim szczeblu animozje w drużynie potrafią zmienić naprawdę wiele. Teraz wyobraź sobie, co może się dziać w klubach krajowych lig, szczególnie tych niższych. A bukmacher nie zawsze wie o takich szczegółach, więc możesz to wykorzystać!

Jak oblicza się kursy bukmacherskie?

“Ale jak oblicza się kursy?” zapytasz. Kiedy już zbierzesz wszystkie informacje, czas obliczyć szanse, a wraz z nimi sprawdzić, czy w zakładzie jest value. Wszystko opiera się o czystą matematykę i kalkulację ryzyka. Przy ocenianiu wysokości kursów pod uwagę bierze się wiele czynników w tym:

  1. poprzednie spotkania obu drużyn
  2. statystyki w domu i na wyjeździe
  3. formę zespołów
  4. kontuzje i wykluczenia

Spróbujmy więc na przykładzie. Powiedzmy, że chcesz obstawić mecz Real Madryt – Barcelona w La Lidze. Dla naszych potrzeb ustalmy, że ostatnich 10 spotkań tych klubów rozkłada się na 5 zwycięstw Realu, 1 remis oraz 4 zwycięstwa Barcelony (punkt 1.) Szanse rozkładamy więc jako 50%, 10% i 40%, a więc Real jest faworytem. Oczywiście to niesamowicie uproszczone spojrzenie na sprawę, ale działamy tutaj tak, by wyjaśnić, jak oblicza się kursy.

No więc Real ma 50% szans na zwycięstwo. Do tego dokładamy wszystkie inne ważne czynniki, aby oszacowanie prawdopodobieństwa było możliwie najbardziej dokładne. Sprawdzamy więc bardziej szczegółowo i widzimy, że 5 ostatnich spotkań u siebie z Barceloną, Real wygrał tylko 2 razy, a 3 przegrał (punkt 2). Wychodzi więc na to, że oba zespoły grają lepiej na wyjazdach. Matematycznie przeliczając, Real Madryt (gospodarz meczu) ma 40% szans na zwycięstwo i 60% na porażkę. Biorąc więc to pod uwagę, można nieco zredukować oszacowane wcześniej prawdopodobieństwo wygranej Realu do 47%.

Idziemy dalej – sprawdzamy formę (punkt 3.). Forteca Realu Madryt, stadion Santiago Bernabeu, nie wydaje się przynosić wiele szczęścia, bo klub przegrał 2 ostatnie mecze u siebie. To też ma wpływ na nasze kalkulacje. Zniżamy więc pułap prawdopodobieństwa do 45%.

No dobrze, a kontuzje i wykluczenia (punkt 4.)? Sergio Ramos faulował kijem golfowym zawodnika z Sevilli w poprzednim meczu, a gwiazda Barcelony, Lionel Messi, spadł w domu z taboretu podczas wymiany żarówki i skręcił małżowinę uszną, więc też nie gra. Dla obu drużyn to dotkliwe straty, ale skoro Messi wyrządzał Realowi większe krzywdy, niż ośmiorniczki Sikorskiemu, to należy to policzyć na korzyść gospodarzy. Nadalibyśmy temu około 3 punktów procentowych, więc teraz szanse na wygraną Realu szacujemy na 48%.

Jak znaleźć zakłady z value?

Czas porównać kursy z prawdopodobieństwem. Pamiętaj, że chodzi tu o przeciwstawienie sobie kursu bukmachera i Twoich wyliczeń – bo to w ten sposób ustalasz, czy jest to zakład z value, czy nie.

Powiedzmy, że najlepsze kursy na mecz Real – Barca ma STS, wystawiając 2.25 na zwycięstwo gospodarzy. Liczymy więc na kalkulatorze (który wbrew słowom matematyczki zawsze miałeś w kieszeni), że 48 x 2.25 = 108% Wychodzi więc na to, że zysk wynosi tu aż 8% – to bardzo dużo!

Gdyby wynik wyniósł poniżej 100%, oczywiście podziękowalibyśmy bukmacherowi za grę.

Gdzie są zakłady value?

Istnieje wiele, naprawdę wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę. Najlepiej zahaczyć o jakieś sportowe forum, gdy chcesz poszukać nieco głębiej, by obliczyć najbardziej wiarygodne prawdopodobieństwo wyrażone w kursach. Mamy jednak nadzieję, że już teraz, po naszym przewodniku jak znaleźć zakłady z value, masz już większą świadomość, jak obliczane są kursy bukmacherskie i skąd się w ogóle biorą. Do dzieła i powodzenia!

FAQ

Co oznaczają zakłady z value?

W dużym skrócie mówiąc jest to faktyczne prawdopodobieństwo zysku na danym zakładzie. Value trafić jest niezwykle ciężko, ale jeśli już się pokaże, to wręcz nie wypada ominąć takiego zakładu.

Gdzie znaleźć dobre kursy bukmacherskie?

Kilku bukmacherów w Polsce posiada wysokie kursy. Warto przeglądać ich oferty na bieżąco. Warto pamiętać także, że na rynku dostępne są różne promocje podwyższające wygrane. Mowa tutaj chociażby o Super Ofercie, która zwiększa kursy na najciekawsze wydarzenia dnia.

Który bukmacher oferuje zakłady z value?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście może zdarzyć się, że u jednego buka znajdziemy 10 zakładów z value, a u drugiego wcale. Wszystko jednak zależy od konkretnego dnia.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe