Zakłady na wybory parlamentarne

Już niedługo patriotyczny obowiązek wezwie do urn wszystkich pełnoletnich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – a to oznacza zakłady na wybory! Tak, nie przesłyszałeś się. Polityka i bukmacherka to ciekawa para, więc na dobrej intuicji wyborczej możesz zyskać trochę dodatkowej kasy.

Zakłady na wybory parlamentarne 2019

Masz przeczucie, kto zdobędzie sejmową większość i zastanawiasz się, gdzie najlepiej obstawiać zakłady na wybory parlamentarne w Polsce? Proponujemy rozważenie poniższych dwóch bukmacherów. To znane i pewne marki, które na pewno będą mieć w ofercie odpowiednie rynki. Do tego obie oferują naprawdę opłacalne bonusy powitalne – aż trudno się zdecydować!

STSSTS - legany bukmacher FortunaFortuna zakłady bukmacherskie
Bonusy do 1500 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł Freebety 30 zł + cashback x3 po 100, 200 oraz 300 zł

Sprawdź kod STS

Sprawdź kod Fortuna

Wybory parlamentarne 2019 – kiedy głosujemy?

Ta niezwykle ważna data została już ogłoszona! Kiedy wybory parlamentarne? Zgodnie z przewidywaniami głosowanie odbędzie się 13 października 2019 roku. Jest to oczywiście – jak zawsze – niedziela. Urny wyborcze będą najprawdopodobniej otwarte w godzinach 7.00-21.00. Ciekawostkę stanowi fakt, że z niemal miesięcznego okresu dostępnych dat Prezydent RP wybrał na wybory najwcześniejszy możliwy dzień. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj, żeby przeczytać artykuł.

Wybory parlamentarne 2019 – jak głosować?

Głosować w Polsce można osobiście w komisji wyborczej, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. W przypadku głosowania osobistego po udaniu się do odpowiedniego lokalu wyborczego należy okazać dokument tożsamości i odebrać dwie różnokolorowe karty do głosowania, osobną dla Sejmu i Senatu. Na każdej z nich trzeba postawić wyłącznie jeden znak “X” przy nazwisku wybranego kandydata. Postawienie więcej lub mniej znaków “X” niż jednego unieważnia głos.

Wybory parlamentarne w Polsce

Zdaniem wielu osób to właśnie wybory parlamentarne są najważniejszymi ze wszystkich głosowań organizowanych w naszym kraju, takich jak te do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, a nawet prezydenckich. Skład senatu i sejmu ma rzeczywiście ogromne znaczenie dla politycznego krajobrazu i przyszłości Polski. Dowodzi temu choćby frekwencja wyborcza – zazwyczaj to na wybory parlamentarne motywuje się do pójścia do urn najwięcej Polaków. Podobnie jak co cztery lata, wybierzemy 460 posłów na sejm przy pomocy ordynacji proporcjonalnej i 100 senatorów przy pomocy ordynacji większościowej. Do Sejmu kandydować mogą osoby, które ukończyły 21 rok życia, natomiast do Senatu – osoby po trzydziestce.

Zakłady na wybory – obstawianie wyborów

Jeśli chcesz postawić mądry kupon na wybory, musisz oczywiście wiedzieć, kto w ogóle weźmie w nich udział. Poniżej krótko omawiamy sylwetki głównych partii.

Wybory parlamentarne 2019 partie

 • Prawo i Sprawiedliwość – partia rządząca kadencji, która właśnie dobiega końca. Konserwatyści. Zdaniem bukmacherów ma największe szanse na sukces w wyborach. Kursy na zwycięstwo PiS na STS i na Fortunie na dzień 7 sierpnia wynoszą tylko 1.01! Wskazuje to na bardzo wysoką przewagę tej partii nad pozostałymi w oczach ekspertów.
 • Platforma Obywatelska (jako Koalicja Obywatelska z Zielonymi, Nowoczesną i Inicjatywą Polska) – główna partia opozycyjna. Tworzyła rząd przed PiS. Skupia osoby o różnych poglądach. Bukmacherzy szacują jej szanse na zwycięstwo jako raczej niskie, nie publikują nawet kursów na wygraną PO, a tylko na “zwycięstwo innej partii niż PiS” – i są to kursy wysokie, rzędu 10.00.
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej (jako Lewica z Lewicą Razem i Wiosną) – partia lewicowa, której w poprzednich wyborach małym marginesem nie udało się dostać do Sejmu. Podobnie jak pozostałe partie niebędące Prawem i Sprawiedliwością, zdaniem bukmacherów Lewica ma bardzo niskie szanse na zwycięstwo.
 • Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL-Koalicja Polska, prawdopodobnie z Kukiz’15) – partia centrowa skoncentrowana na potrzebach rolników. Jest prawdopodobne, że działacze Kukiz’15 użyją do startu jej struktur.

Przetasowania przedwyborcze oczywiście wciąż jeszcze trwają. A może zastanawiasz się, jaki powinieneś wrzucić kupon do urny? To znaczy, na którą partię zagłosować w prawdziwych wyborach, a nie na portalu bukmacherskim? Portal Latarnik Wyborczy pozwoli Ci porównać Twoje poglądy do programów wyborczych poszczególnych kandydujących komitetów.

Wybory parlamentarne 2019 kandydaci

Kandydaci na posłów i senatorów znajdują się na listach wyborczych, które mogą zgłaszać komitety wyborcze. Zarówno listy, jak i nazwiska są ponumerowane, stąd typowe plakaty “Głosuj na Jana Kowalskiego, Lista numer 3, Miejsce 5”. Im wyżej dane nazwisko na liście, tym większy prestiż kandydata – tak to zazwyczaj działa. Jedynki w poszczególnych okręgach są najmocniej eksponowane w kampanii wyborczej i mają największe szanse na uzbieranie dużej liczby głosów. Przykładowo w Warszawie zapowiada się na to, że jedynką PiS będzie Jarosław Kaczyński, PO – Grzegorz Schetyna, a Lewicy – Adrian Zandberg.

Zakłady na wybory w STS

Przypatrzmy się, jakie zakłady na wybory proponuje np. STS. Opcji do obstawiania jest całkiem sporo, bo bukmacher przygotował rynki wszystkie 41 okręgi wyborcze, a do tego oczywiście zakłady na to, kto wygra (nawet z handicapem!) oraz zakłady na frekwencję na wyborach.

Kto wygra wybory 2019? Zakłady STS
PiS 1.01
Koalicja Obywatelska 20.00
SLD 100.00
PSL 500.00
Konfederacja 2000.00
Kursy bukmacherskie z dnia 08.10.2019

Jak obstawiać wybory parlamentarne?

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że zakłady stawia się głównie na mecze piłkarskie czy zmagania na tenisowym korcie, ale teraz bukmacherzy oferują wiele, wiele więcej – w tym rynki polityczne. Jak więc przygotować się do inwestycji w obstawianie wyborów, skoro partie polityczne nie mają swoich profili na Transfermarkt, a ruchów posłów po sejmie nikt nie zbiera w heatmapy? Skąd czerpać wiedzę, aby postawić trafnie zakłady na wybory parlamentarne 2019?

 • Sondaże. To pierwsze, co przychodzi do głowy przeciętnemu Polakowi, który chce sprawdzić, kto wygra wybory. Sondaże są przydatnym narzędziem, ale trzeba traktować je w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że pojawiają się różnorakie wyniki – ankiety tworzy wiele firm, które stosują różne metodologie, nie wspominając już o tym, na czyje robią to zlecenie. Jeśli chcesz kierować się sondażami, to koniecznie zwróć uwagę na… liczbę mnogą. Nie można zerknąć na pierwszy link, który wyświetli się w Google, i być przekonanym, że już się wie, jak to wszystko się skończy. Sondaże należy śledzić przez dłuższy okres, porównując je do siebie, zwracając uwagę na zmiany w czasie, i przede wszystkim nie traktując ich jako wyroczni.
 • Dane historyczne. Niestety nie obstawiamy wyborów przeszłych, tylko przyszłe (a szkoda, bo to pierwsze byłoby sporo łatwiejsze). Historia i tak jest jednak nauczycielką życia. Warto sprawdzić archiwalne dane co do tego, jak prezentowały się sondaże przed poprzednimi wyborami i porównać to do ostatecznych wyników. Także frekwencja wydaje się rosnąć z wyborów na wybory (to dobrze!). Na wykresach z ostatnich dekad widać również, że różnice w niej wyraźnie oparte są na rodzaju głosowania (prezydenckie, parlamentarne itd.). Wnioski nie są oczywiste ani pewne, ale i tak warto rzucić okiem na wszelkie dostępne informacje.
 • Wypowiedzi ekspertów. W telewizji czy w internecie wypowiadają się specjaliści w dziedzinach takich jak socjologia, politologia, ekonomia. Różnią się między sobą w prezentowanych opiniach, ale i tak warto zwrócić uwagę na ich przewidywania. Nawet jeżeli nie umieją wróżyć z fusów, to i tak mają ponadprzeciętną wiedzę na temat kalendarza wyborczego, ordynacji czy wewnątrzpartyjnych przepychanek o miejsca na listach. Ich wypowiedzi mogą więc zainspirować Cię lub dodać nową perspektywę. Pamiętaj tylko, żeby zasięgnąć wiedzy z różnych źródeł, także tych niezgodnych z Twoimi osobistymi poglądami.
 • Głową, nie sercem. Tak, każdy z nas ma poglądy polityczne i gorące nadzieje na wygraną określonej partii… I dlatego idziemy na wybory. Pamiętaj jednak, żeby swój kupon postawić z jak najbardziej realistycznym podejściem – dla dobra własnego portfela. Twój kupon, to nie to samo, co Twój głos w urnie!

Co obstawiać podczas wyborów parlamentarnych?

Oczywiście rynków może pojawiać się coraz więcej wraz ze zbliżaniem się daty głosowania – wierzymy w kreatywność bukmacherów!. Jest też jednak para typowych, przewijających się zakładów. Oto ona:

 • Kto wygra wybory? Ze względu na dużą przewagę sondażową Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi komitetami, obecnie bukmacherzy oferują głównie tylko dwie opcje: “wygra PiS” lub “wygra ktoś inny”. Jeżeli jesteś przekonany, że skończy się na tej drugiej ewentualności, to możesz postawić całkiem zachęcający kupon. W sierpniu 2019 za taki zakład oferowane jest aż dziesięć złotych za każdą postawioną złotówkę.
 • Jaka będzie frekwencja? Wydaje się, że z roku na rok coraz więcej Polaków motywuje się do pójścia do urn. Każda kolejna kampania wyborcza wzbudza też coraz więcej emocji, a obywatele zagrzewają się nawzajem do wyjścia z domu przy pomocy nowoczesnych technologii jak media społecznościowe. Czy przełoży się to jednak na rekordową frekwencję? A może będzie ona niska? Jeśli masz na ten temat jakieś przewidywania, możesz postawić kupon. STS udostępnia na przykład możliwość założenia się, że frekwencja wyniesie więcej/mniej niż 54,5%, 57,5% lub 60,5%.

W tym roku pojawiają się także takie rynki jak “Czy PiS zdobędzie samodzielną większość sejmową?”, “Czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem do 31.12.2019 r.?” oraz “Czy PiS uzyska więcej/mniej procent głosów niż X%?”.

Kto wygra wybory 2019? Przygotuj swój kupon!

To jak, czy obstawianie wyborów wydaje Ci się teraz dobrym pomysłem? Na pewno znasz już właściwą dla samego siebie odpowiedź. Jeżeli i tak regularnie śledzisz sondaże i interesujesz się polityką, to zakłady na wybory parlamentarne 2019 mogą okazać się dla Ciebie ciekawym sposobem na dodatkowe emocje i – przede wszystkim – dodatkową kasę. A niezależnie od tego, czy i ile postanowisz wypełnić kuponów: pamiętaj, żeby koniecznie udać się na wybory i wypełnić karty do głosowania!

FAQ

 • Jak obstawiać wybory parlamentarne?

Obstawianie wyborów nie różni się niczym od tradycyjnych zakładów bukmacherskich. Na przykład tych na sport. Obstawiać można między innymi, kto wygra wybory, czy jaka będzie frekwencja wyborcza.

 • Które zakłady bukmacherskie przyjmują zakłady na wybory?

Większość legalnych bukmacherów posiada w swojej ofercie politykę, czyli także zakłady na wybory parlamentarne. O szczegółach można dowiedzieć się na naszej stronie.

 • Czy bonus powitalny można wykorzystać na politykę?

Tak. Śmiało można skorzystać z darmowej kasy, obstawiając zakłady na politykę. Warto skorzystać też z kodów promocyjnych, które gwarantują dodatkowe bonusy, czy podwyższenie obecnych premii.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe