Tekst zawiera treści reklamowe | 18+ | Obowiązuje regulamin
Zakłady na wybory parlamentarne 2019

Zakłady na wybory parlamentarne 2019

Już niedługo patriotyczny obowiązek wezwie do urn wszystkich pełnoletnich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – a to oznacza zakłady na wybory! Tak, nie przesłyszałeś się. Polityka i bukmacherka to ciekawa para, więc na dobrej intuicji wyborczej możesz zyskać trochę dodatkowej kasy.

Kiedy wybory 2019 || Jak obstawiać wybory parlamentarne? || Jak głosujemy tym razem? || Zakłady na wybory 2019 || Jak wygrać zakłady na wybory 2019?

Zakłady na wybory parlamentarne 2019

Masz przeczucie, kto zdobędzie sejmową większość i zastanawiasz się, gdzie najlepiej obstawiać zakłady na wybory parlamentarne w Polsce? Proponujemy rozważenie poniższych dwóch bukmacherów. To znane i pewne marki, które na pewno będą mieć w ofercie odpowiednie rynki. Do tego obie oferują naprawdę opłacalne bonusy powitalne – aż trudno się zdecydować!

STS
STS - legany bukmacher
Fortuna
Fortuna zakłady bukmacherskie
30 zł free + cashback 30 zł + 100% do 1200 zł cashback do 125 zł + 20 zł w FPK + bonus 100% do 1000 zł

Sprawdź kod STS

Sprawdź kod Fortuna

Wybory parlamentarne 2019 – kiedy głosujemy?

Ta niezwykle ważna data została już ogłoszona! Kiedy wybory parlamentarne? Zgodnie z przewidywaniami głosowanie odbędzie się 13 października 2019 roku. Jest to oczywiście – jak zawsze – niedziela. Urny wyborcze będą najprawdopodobniej otwarte w godzinach 7.00-21.00. Ciekawostkę stanowi fakt, że z niemal miesięcznego okresu dostępnych dat Prezydent RP wybrał na wybory najwcześniejszy możliwy dzień. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj, żeby przeczytać artykuł.

Wybory parlamentarne 2019 – jak głosować?

Głosować w Polsce można osobiście w komisji wyborczej, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. W przypadku głosowania osobistego po udaniu się do odpowiedniego lokalu wyborczego należy okazać dokument tożsamości i odebrać dwie różnokolorowe karty do głosowania, osobną dla Sejmu i Senatu. Na każdej z nich trzeba postawić wyłącznie jeden znak “X” przy nazwisku wybranego kandydata. Postawienie więcej lub mniej znaków “X” niż jednego unieważnia głos.

Wybory parlamentarne w Polsce

Zdaniem wielu osób to właśnie wybory parlamentarne są najważniejszymi ze wszystkich głosowań organizowanych w naszym kraju, takich jak te do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, a nawet prezydenckich. Skład senatu i sejmu ma rzeczywiście ogromne znaczenie dla politycznego krajobrazu i przyszłości Polski. Dowodzi temu choćby frekwencja wyborcza – zazwyczaj to na wybory parlamentarne motywuje się do pójścia do urn najwięcej Polaków. Podobnie jak co cztery lata, wybierzemy 460 posłów na sejm przy pomocy ordynacji proporcjonalnej i 100 senatorów przy pomocy ordynacji większościowej. Do Sejmu kandydować mogą osoby, które ukończyły 21 rok życia, natomiast do Senatu – osoby po trzydziestce.

Zakłady na wybory – obstawianie wyborów

Jeśli chcesz postawić mądry kupon na wybory, musisz oczywiście wiedzieć, kto w ogóle weźmie w nich udział. Poniżej krótko omawiamy sylwetki głównych partii.

Wybory parlamentarne 2019 partie

  • Prawo i Sprawiedliwość – partia rządząca kadencji, która właśnie dobiega końca. Konserwatyści. Zdaniem bukmacherów ma największe szanse na sukces w wyborach. Kursy na zwycięstwo PiS na STS i na Fortunie na dzień 7 sierpnia wynoszą tylko 1.01! Wskazuje to na bardzo wysoką przewagę tej partii nad pozostałymi w oczach ekspertów.
  • Platforma Obywatelska (jako Koalicja Obywatelska z Zielonymi, Nowoczesną i Inicjatywą Polska) – główna partia opozycyjna. Tworzyła rząd przed PiS. Skupia osoby o różnych poglądach. Bukmacherzy szacują jej szanse na zwycięstwo jako raczej niskie, nie publikują nawet kursów na wygraną PO, a tylko na “zwycięstwo innej partii niż PiS” – i są to kursy wysokie, rzędu 10.00.
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej (jako Lewica z Lewicą Razem i Wiosną) – partia lewicowa, której w poprzednich wyborach małym marginesem nie udało się dostać do Sejmu. Podobnie jak pozostałe partie niebędące Prawem i Sprawiedliwością, zdaniem bukmacherów Lewica ma bardzo niskie szanse na zwycięstwo.
  • Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL-Koalicja Polska, prawdopodobnie z Kukiz’15) – partia centrowa skoncentrowana na potrzebach rolników. Jest prawdopodobne, że działacze Kukiz’15 użyją do startu jej struktur.

Przetasowania przedwyborcze oczywiście wciąż jeszcze trwają. A może zastanawiasz się, jaki powinieneś wrzucić kupon do urny? To znaczy, na którą partię zagłosować w prawdziwych wyborach, a nie na portalu bukmacherskim? Portal Latarnik Wyborczy pozwoli Ci porównać Twoje poglądy do programów wyborczych poszczególnych kandydujących komitetów.

Wybory parlamentarne 2019 kandydaci

Kandydaci na posłów i senatorów znajdują się na listach wyborczych, które mogą zgłaszać komitety wyborcze. Zarówno listy, jak i nazwiska są ponumerowane, stąd typowe plakaty “Głosuj na Jana Kowalskiego, Lista numer 3, Miejsce 5”. Im wyżej dane nazwisko na liście, tym większy prestiż kandydata – tak to zazwyczaj działa. Jedynki w poszczególnych okręgach są najmocniej eksponowane w kampanii wyborczej i mają największe szanse na uzbieranie dużej liczby głosów. Przykładowo w Warszawie zapowiada się na to, że jedynką PiS będzie Jarosław Kaczyński, PO – Grzegorz Schetyna, a Lewicy – Adrian Zandberg.

Jak obstawiać wybory parlamentarne?

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że zakłady stawia się głównie na mecze piłkarskie czy zmagania na tenisowym korcie, ale teraz bukmacherzy oferują wiele, wiele więcej – w tym rynki polityczne. Jak więc przygotować się do inwestycji w obstawianie wyborów, skoro partie polityczne nie mają swoich profili na Transfermarkt, a ruchów posłów po sejmie nikt nie zbiera w heatmapy? Skąd czerpać wiedzę, aby postawić trafnie zakłady na wybory parlamentarne 2019?

  • Sondaże. To pierwsze, co przychodzi do głowy przeciętnemu Polakowi, który chce sprawdzić, kto wygra wybory. Sondaże są przydatnym narzędziem, ale trzeba traktować je w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że pojawiają się różnorakie wyniki – ankiety tworzy wiele firm, które stosują różne metodologie, nie wspominając już o tym, na czyje robią to zlecenie. Jeśli chcesz kierować się sondażami, to koniecznie zwróć uwagę na… liczbę mnogą. Nie można zerknąć na pierwszy link, który wyświetli się w Google, i być przekonanym, że już się wie, jak to wszystko się skończy. Sondaże należy śledzić przez dłuższy okres, porównując je do siebie, zwracając uwagę na zmiany w czasie, i przede wszystkim nie traktując ich jako wyroczni.
  • Dane historyczne. Niestety nie obstawiamy wyborów przeszłych, tylko przyszłe (a szkoda, bo to pierwsze byłoby sporo łatwiejsze). Historia i tak jest jednak nauczycielką życia. Warto sprawdzić archiwalne dane co do tego, jak prezentowały się sondaże przed poprzednimi wyborami i porównać to do ostatecznych wyników. Także frekwencja wydaje się rosnąć z wyborów na wybory (to dobrze!). Na wykresach z ostatnich dekad widać również, że różnice w niej wyraźnie oparte są na rodzaju głosowania (prezydenckie, parlamentarne itd.). Wnioski nie są oczywiste ani pewne, ale i tak warto rzucić okiem na wszelkie dostępne informacje.
  • Wypowiedzi ekspertów. W telewizji czy w internecie wypowiadają się specjaliści w dziedzinach takich jak socjologia, politologia, ekonomia. Różnią się między sobą w prezentowanych opiniach, ale i tak warto zwrócić uwagę na ich przewidywania. Nawet jeżeli nie umieją wróżyć z fusów, to i tak mają ponadprzeciętną wiedzę na temat kalendarza wyborczego, ordynacji czy wewnątrzpartyjnych przepychanek o miejsca na listach. Ich wypowiedzi mogą więc zainspirować Cię lub dodać nową perspektywę. Pamiętaj tylko, żeby zasięgnąć wiedzy z różnych źródeł, także tych niezgodnych z Twoimi osobistymi poglądami.
  • Głową, nie sercem. Tak, każdy z nas ma poglądy polityczne i gorące nadzieje na wygraną określonej partii… I dlatego idziemy na wybory. Pamiętaj jednak, żeby swój kupon postawić z jak najbardziej realistycznym podejściem – dla dobra własnego portfela. Twój kupon, to nie to samo, co Twój głos w urnie!

Co obstawiać podczas wyborów parlamentarnych?

Oczywiście rynków może pojawiać się coraz więcej wraz ze zbliżaniem się daty głosowania – wierzymy w kreatywność bukmacherów!. Jest też jednak para typowych, przewijających się zakładów. Oto ona:

  • Kto wygra wybory? Ze względu na dużą przewagę sondażową Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi komitetami, obecnie bukmacherzy oferują głównie tylko dwie opcje: “wygra PiS” lub “wygra ktoś inny”. Jeżeli jesteś przekonany, że skończy się na tej drugiej ewentualności, to możesz postawić całkiem zachęcający kupon. W sierpniu 2019 za taki zakład oferowane jest aż dziesięć złotych za każdą postawioną złotówkę.
  • Jaka będzie frekwencja? Wydaje się, że z roku na rok coraz więcej Polaków motywuje się do pójścia do urn. Każda kolejna kampania wyborcza wzbudza też coraz więcej emocji, a obywatele zagrzewają się nawzajem do wyjścia z domu przy pomocy nowoczesnych technologii jak media społecznościowe. Czy przełoży się to jednak na rekordową frekwencję? A może będzie ona niska? Jeśli masz na ten temat jakieś przewidywania, możesz postawić kupon. STS udostępnia na przykład możliwość założenia się, że frekwencja wyniesie więcej/mniej niż 54,5%, 57,5% lub 60,5%.

W tym roku pojawiają się także takie rynki jak “Czy PiS zdobędzie samodzielną większość sejmową?”, “Czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem do 31.12.2019 r.?” oraz “Czy PiS uzyska więcej/mniej procent głosów niż X%?”.

Kto wygra wybory 2019? Przygotuj swój kupon!

To jak, czy obstawianie wyborów wydaje Ci się teraz dobrym pomysłem? Na pewno znasz już właściwą dla samego siebie odpowiedź. Jeżeli i tak regularnie śledzisz sondaże i interesujesz się polityką, to zakłady na wybory parlamentarne 2019 mogą okazać się dla Ciebie ciekawym sposobem na dodatkowe emocje i – przede wszystkim – dodatkową kasę. A niezależnie od tego, czy i ile postanowisz wypełnić kuponów: pamiętaj, żeby koniecznie udać się na wybory i wypełnić karty do głosowania!

Obstawiaj wybory parlamentarne w STS!