Systemy bukmacherskie – jak z nich korzystać?

Systemy bukmacherskie polegają na wysyłaniu zakładów z wykorzystaniem wcześniej ustalonej strategii stawkowania. Ich celem jest uzyskanie jak najwyższej rentowności. Prześwietlamy skuteczne systemy bukmacherskie. Jak i kiedy ich używać?

Szybka ściąga z systemów bukmacherskich

System bukmacherskiJak działaZalety i wady
Progresjapodwojenie stawki po przegranym kuponie

WIĘCEJ
– możliwość szybkiego odbicia się
– konieczność grania wysokich stawek przy serii nietrafionych kuponów
Progresja na remisyzwiększanie stawki po przegranym kuponie (podwojenie lub inny mnożnik)

WIĘCEJ
– szybki zwrot nawet po 1 trafionym kuponie
– niska częstotliwość pojawiania się wyników remisowych
Płaska stawkagranie za stałą stawkę (wyrażona jako procent budżetu)

WIĘCEJ
– ograniczenie ryzyka
– wysokie wygrane tylko przy wysokich kursach
Stawkowanie procentowegranie za określony procent budżetu (stawka jest zmienna)

WIĘCEJ
– dostosowywanie stawki do budżetu
– trudność z nadrobieniem dłuższych strat
Stawkowanie modulowaneoptymalizacja stawki względem ryzyka

WIĘCEJ
– duży zakres dostępnych stawek i kursów
– realny zysk tylko w dłuższej perspektywie czasu
System mnożenia stawekmnożenie stawki po wygranym kuponie

WIĘCEJ
– możliwość osiągnięcia szybkiego zysku
–  duże ryzyko przegranej
System podwajania stawek (Paroli)podwajanie stawki po przegranej, powrót do pkt. wyjścia po 3 wygranych z rzędu

WIĘCEJ
– możliwość szybkiego wzbogacenia się
– wymagana wysoka skuteczność typów
System Lucky 15 (Piętnastka)seria 15 kuponów ze zmienną stawką

WIĘCEJ
– niskie ryzyko
– wymagana wysoka skuteczność typów
System Martingale’apodwajanie stawki po przegranej, odkładanie wygranej na bok

WIĘCEJ
– możliwość szybkiego odbicia się
– ryzyko gry na wysokich stawkach przy seriach nietrafionych kuponów
System Fibonacciegookreślona sekwencja liczb (stawek)

WIĘCEJ
– wysoka skuteczność przy kursach over 2.50
– łatwo wpaść w wir zwiększania stawek
System Labouchere’awykorzystywanie indywidualnego ciągu liczb (stawek)

WIĘCEJ
– zyski nawet przy 30-40% skuteczności
– wysoka stawka przy serii nieudanych zakładów
System Kelly’egoobliczanie stawki według wzoru matematycznego

WIĘCEJ
– możliwość długiej gry z ograniczonym ryzykiem
– wysoka skuteczność jedynie przy valuebetach
System d’Alenbertazwiększanie bądź zmniejszanie stawki o jedną jednostkę

WIĘCEJ
– łatwo obliczyć budżet na grę i ryzyko
– długi czas odrabiania potencjalnych strat
System Oscara Grinde’akorzystanie z całej serii kuponów

WIĘCEJ
– wysoka skuteczność
– realny zysk jedynie w dłuższej perspektywie czasu
System Greenwoodniwelacja strat jednym zakładem

WIĘCEJ
– szybkie odrobienie strat
– wysokie ryzyko “wyzerowania” się

Skuteczne systemy bukmacherskie

Nie ma co ukrywać, że obstawianie meczy to ryzyko. Raz się wygrywa, raz się przegrywa, a ze statystycznego punktu widzenia, druga okoliczność występuje częściej. To dlatego wielu graczy poszukuje sposobu, jak wygrywać zakłady bukmacherskie. Systemy? To ciekawy pomysł!

Dobrym sposobem są właśnie darmowe systemy bukmacherskie. Każdy z nich, w mniejszy lub większy sposób został stworzony na podstawie rachunku prawdopodobieństwa, który pozwala zwiększyć szanse na wygraną. Dzięki systemom, raz na zawsze możesz pożegnać popełniane przez siebie najczęstsze błędy w obstawianiu.

I choć korzystanie z systemów bukmacherskich staje się coraz bardziej popularne, to pamiętaj, że nigdy nie będą one gwarancją 100% wygranej. Takie pojęcie w zakładach bukmacherskich nie istnieje. Systemy pomogą Ci grać, ale wciąż decydująca będzie Twoja wiedza o sporcie, w połączeniu ze sprawną intuicją.

systemy bukmacherskie

Co to są systemy bukmacherskie?

Jeżeli słownik terminów bukmacherskich nie jest Twoją ulubioną lekturą, to podpowiemy, że darmowe systemy bukmacherskie to zbiory zasad, określające jakie zakłady, a właściwie to za jakie stawki obstawiać kolejne kupony. Systemy mają na celu doprowadzić Cię do ogrania bukmachera.

Progresja

Każdy, kto przegląda systemy bukmacherskie, natrafia na pojęcie progresji. Jest to jednocześnie najbardziej popularny, ale i najprostszy system bukmacherski. Na jego wykorzystywanie pozwalają sobie zarówno początkujący, jak i doświadczeni typerzy.

Progresja, jak sama nazwa sugeruje, to zwiększanie stawki wraz z każdym zakładem, a konkretnie jej podwojenie aż do osiągnięcia zamierzonego celu, czyli wygrania kuponu bukmacherskiego. W przypadku wygranej, gracz wraca do stawki początkowej i rozpoczyna jej progresję od nowa.

Co najważniejsze, zaleca się umieszczanie na kolejnych kuponach zakładów o takim samym, bądź zbliżonym kursie bukmacherskim. Jedynie wówczas obstawianie meczów z progresją ma sens. Możesz stawiać zakłady na jedną i tę samą drużynę, ale nie jest to warunkiem koniecznym. Wielu graczy wykorzystuje progresję, ponawiając zakłady na zwycięstwo konkretnej drużyny, wierząc, żę w końcu sprawi niespodziankę i da zielony kupon.

Spójrz na poniższy przykład, jak działają te systemy bukmacherskie w praktyce.

 • 1. kupon – stawka 50 zł, kurs 2.00
 • 2. kupon – stawka 100 zł, kurs 2.00
 • 3. kupon – stawka 200 zł, kurs 2.00
 • 4. kupon – stawka 400 zł, kurs 2.00

Jeżeli rozpoczniesz od stawki 50 zł i nie trafisz swojego zakładu, możesz się odbić, wygrywając kolejny kupon. Progresja działa tak, że nawet trafienie dopiero 3 czy 4 kuponu, przy przegraniu wszystkich wcześniejszych, spowoduje, że będziesz na plusie. 

Zalety systemu progresji

Nie ma co ukrywać, że gracze wybierają takie systemy bukmacherskie, ze względu na ich prostotę i zrozumiałe zasady, ale nie tylko. Progresja potrafi być bardzo wdzięcznym systemem bukmacherskim. Kiedy nie trafisz kilku kuponów z rzędu, na kolejnym możesz odbić sobie z dużą nawiązką wszystkie te straty.

Wady systemu progresji

Jak każde darmowe systemy bukmacherskie, tak samo progresja ma swojego wady. Przede wszystkim, należy być przygotowanym na duże wydatki. Nie trafienie kilku kuponów z rzędu może spowodować, że będziesz musiał głębiej sięgnąć do kieszeni, chcąc kontynuować progresję stawki.

Progresja na remisy

Za skuteczne systemy bukmacherskie uważa się także progresję na remisy. Jak już się domyślasz, to kolejna metoda, polegająca na podwajaniu stawki. Choć w przypadku progresji na remisy, mnożnik kolejnego kuponu może być także nieco inny. Wszystko zależne jest od kursów bukmacherskich i potencjalnego zwrotu.

Progresja na remisy polega na obstawianiu wyłącznie wyniku remisowego i najczęściej w tym celu wybiera się konkretną drużynę czy drużyny na podstawie wcześniejszej analizy ich statystyk. Progresja na remisy popularna jest szczególnie w przypadku piłki nożnej, ale też hokeja na lodzie, gdzie takie wyniki są rzadkością.

Jak już napisaliśmy, stawka na każdym kolejnym zakładzie powinna zostać podwojona (lub zastosowany inny mnożnik), żeby jego wygranie nadrobiło z nawiązką wszystkie wcześniejsze straty. Spójrz na poniższy przykład.

 • 1. kupon – stawka 20 zł, kurs 5.00
 • 2. kupon – stawka 40 zł, kurs 4.90
 • 3. kupon – stawka 80 zł, kurs 5.10
 • 4. kupon – stawka 160 zł, kurs 4.95

Zalety systemu progresji na remisy

Jak to w przypadku progresji bywa, największą zaletą jest fakt, że wygranie dowolnego kuponu w serii, spowoduje, że będziesz na plusie. Nawet, jeśli wszystkie wcześniejsze przegrałeś.

Wady systemu progresji na remisy

Niewątpliwą wadą jest fakt, że remisy to wciąż rzadkość i celne trafienie takiego zakładu może nie być takie proste. Co za tym idzie, być może będziesz musiał poświęcić sporo pieniędzy, zanim będziesz się cieszył z wygranej. Zastanów się, czy Twój budżet jest na to gotowy.

Płaska stawka

Obstawianie meczów z wykorzystaniem płaskiej stawki nie jest niczym skomplikowanym. Zasady są tutaj bardzo proste i polegają na tym, że każdy kolejny kupon grasz dokładnie za taką samą, jak początkowa, stawkę.

Zgodnie z założeniami tego systemu bukmacherskiego, wysokość stawki powinna wynosić od 2 do 5% całego budżetu na grę. W przypadku 2% mówi się o standardowym, a w przypadku 5% o agresywnym sposobie gry. Przy czym, pamiętaj, żeby na każdym kuponie grać dokładnie za taki sam procent bankrolla.

W tym systemie nie określono wymagań kuponu bukmacherskiego, ale oczywiście, jest to też ważne. Dlaczego wielu graczy wykorzystuje prostą stawkę do grania kuponów akumulowanych z niską stawką i wysokim kursem łącznym.

 • 1. kupon – stawka 2 zł, kurs 11.50
 • 2. kupon – stawka 2 zł, kurs 14.20
 • 3. kupon – stawka 2 zł, kurs 13.60
 • 4. kupon – stawka 2 zł, kurs 10.90

Zalety systemu płaskiej stawki

Grając płaską stawkę ryzykujesz niewiele. Podczas gry za 2% bankrolla, możesz wysłać aż 50 kuponów, a prawdopodobieństwo, że przynajmniej mała część z nich okaże się wygrana, jest duże. W związku z tym takie, jak ten systemy bukmacherskie, zalecane są dla początkujących graczy, którzy dopiero co rozpoczynają przygodę z bukmacherką.

Wady systemu płaskiej stawki

Naturalnie wadą tego systemu jest fakt, że przy niskiej stawce, Twój kurs powinien być odpowiednio wysoki, żeby zapewnić sobie rentowność przy wygraniu tylko części z wysłanych kuponów bukmacherskich. W związku z tym, nie nastawiaj się, że trafisz większość zakładów, a ich liczba może być naprawdę sporadyczna.

Stawkowanie procentowe

Niektóre systemy bukmacherskie są do siebie podobne. Właśnie taka sytuacja zaistniała pomiędzy płaską stawką, a stawkowaniem procentowym. W obu przypadkach gramy za z góry określoną stawkę. Na czym polega zatem różnica?

Typowanie meczów z wykorzystaniem strategii stawkowania procentowego oznacza, że nie gramy za stałą stawkę, a za stały procent, stanowiący część naszego budżetu na grę. Najczęściej jest to od 2% do 5% wspomnianego budżetu.

Co za tym idzie, stawka nominalna rośnie, kiedy wygramy (mamy więcej pieniędzy) oraz maleje, kiedy przegrywamy (mamy ich oczywiście mniej). Spójrz na przykład.

 • Budżet na grę 1000 zł
 • 1. kupon – stawka 20 zł (2% z 1000 zł), przegrana
 • 2. kupon – stawka 19,60 zł (2% z 980 zł), przegrana
 • 3. kupon – stawka 19,20 zł (2% z 960,40 zł)

Jak zatem widać, w przypadku serii przegranych, stawka każdego kuponu maleje. Inaczej dzieje się w przypadku wygrywania.

 • Budżet na grę 1000 zł
 • 1. kupon – stawka 20 zł (2% z 1000 zł), wygrana, stan konta 1550 zł
 • 2. kupon – stawka 31 złotych (2% z 1550 zł)

Zalety systemu stawkowania procentowego

System procentowy pozwala dostosować stawkę zakładu do posiadanego budżetu na grę, co jest bezpośrednio powiązane z liczbą możliwych do wysłania kuponów. Takie, jak ten, systemy bukmacherskie bardzo chętnie wykorzystywane są przez początkujących graczy.

Wady systemu stawkowania procentowego

Obstawianie meczów z wykorzystaniem stawkowania procentowego potrafi być monotonne. Musisz trzymać się ustalonego schematu, obranego na początku gry. Także w przypadku dłużej serii niepowodzeń, odrobienie strat może wymagać wygrania kilku kuponów.

Stawkowanie modułowe

Czy stawkowanie modułowe zalicza się do kategorii skuteczne systemy bukmacherskie? Zdaniem wielu graczy, zdecydowanie tak. Zrozumienie, a przede wszystkim, wykorzystywanie tego systemu nie jest jednak proste. Wymaga dużej wiedzy bukmacherskiej i skuteczności typów.

Na samym początku należy określić swój budżet na grę, a następnie ustalić maksymalną kwotę, jaką chciałbyś posłać na jednym kuponie. Określana jest jako 10 stawek. I na tym właśnie polega stawkowanie modułowe. W przypadku pewnych zakładów, wykorzystuje się najczęściej 5-7 stawek, a w przypadku ryzykownych zakładów od 1 do 3 stawki. Niektórzy typerzy grają też za więcej, niż 7 stawek, a nawet i za maksimum 10. Jest to jednak bardzo ryzykowne i stosowane wyłącznie w przypadku wyjątkowo, ich zdaniem, pewnych zakładów bukmacherskich.

Spójrzmy, jak wygląda stawkowanie modułowe w praktyce.

 • Budżet na grę 1000 złotych
 • Maksymalna stawka na zakład 20 zł (10 stawek)
 • 1 stawka = 2 złote
 • 1-3 stawki w przypadku ryzykownego zakładu: od 2 do 6 zł.
 • 5-7 stawek w przypadku “pewnego” zakładu: od 10 do 14 zł.

Zalety systemu stawkowania modułowego

Stawkowanie modułowe pozwala mieszać ze sobą różne kupony. Raz możesz zagrać mniej, a raz bardziej ryzykowny. W praktyce stawkowanie modułowe w określonym formacie stosuje każdy z typerów, który zastanawia się, jaką stawkę ustalić dla kuponu z określonymi zakładami i kursem bukmacherskim.

Wady systemu stawkowania modułowego

Na zakłady bukmacherskie systemy, jak stawkowanie modułowe, przeznaczone są dla zaawansowanych typerów. Są one czasochłonne i wymagają dokładnej analizy. Nie zawsze też przynoszą spodziewane efekty już na początku, co może zniechęcać początkujących typerów. Zwłaszcza, kiedy trzeba odrabiać straty i odpowiednio obliczyć proporcje stawki.

System mnożenia stawek

Zastanawiając się, jak ograć bukmachera, można spojrzeć też w kierunku systemu mnożenia stawek. To zaawansowana odmiana progresji, która wykorzystywana jest równie często w zakładach bukmacherskich, co w kasynie online, na przykład w przypadku ruletki.

System ten określany jest także jako 1-3 2-6, składa się z czterech etapów (tyle kolejnych kuponów trzeba wysłać w ramach mnożenia stawek) i może zakończyć się trzema wynikami: wygraną, zwrotem lub przegraną wszystkiego.

Teoria może być ciężka do zrozumienia, ale tutaj wchodzimy już w bardziej zaawansowane systemy bukmacherskie. Dlatego poniższy przykład powinien wszystko wyjaśnić.

 • Na potrzeby systemu przygotowaliśmy budżet 200 zł i będziemy grać zakłady o stawce 2.00.
 • 1 kupon – stawka 100 zł (50% bankrollu), wygrywamy i mamy 300 zł oraz  przechodzimy do kolejnego kuponu lub przegrywamy i mamy 100 zł + zaczynamy raz jeszcze od 1 kuponu. W przypadku kolejnej porażki, kończymy grę, nie mając już środków na kolejny kupon.
 • 2 kupon – stawka 300 zł (całość), wygrywamy i mamy 600 zł, przechodzimy do kolejnego kuponu lub przegrywamy i kończymy grę ze stanem konta 0.
 • 3 kupon – stawka 200 zł (33% bankrollu), wygrywamy i mamy 800 zł, przechodzimy do kolejnego kuponu. Jeżeli przegramy, kończymy grę, mając 400 zł (zysk 200 zł).
 • 4 kupon – stawka 600 zł (66% bankrollu), wygrywamy i mamy 1200 zł. Jeżeli przegramy, mamy 200 zł, a więc jesteśmy w punkcie wyjścia.

Zalety systemu mnożenia stawek

Jeżeli masz trafne typy bukmacherskie, a więc dobrego nosa, to metoda ta może przynieść Ci dużo wygranych. To niewątpliwie te systemy bukmacherskie, które stosują zaawansowani typerzy, posiadający wysoką skuteczność.

Wady systemu mnożenia stawek

System wymaga dużego ryzyka i postawienia kilku kolejnych kuponów bukmacherskich. Kiedy pomylisz się przy pierwszym kuponie, możesz spróbować raz jeszcze. Jeżeli jednak popełnisz błąd ponownie lub przy drugim kuponie, stracisz wszystko i zostaniesz z zerem.

System podwajania stawek (Paroli)

Omawiając darmowe systemy bukmacherskie, nie można zapominać o systemie Paroli. Stosowana jest tutaj metoda rosnącej progresji, a kluczowe jest wygrywanie kolejnych zakładów. Choć metoda ta zyskała swoją popularność w ruletce i obstawianiu koloru, to chętnie jest także wykorzystywana do obstawiania meczy.

Stawka jest podwajana po każdym wygranym zakładzie, a w przypadku trzech wygranych zakładów z rzędu, wracamy do punktu początkowego. Co jeśli przegramy? Także wracamy na początek.

 • Stawka początkowa 20 zł, gramy po kursie około 2.00
 • 1. kupon – stawka 20 zł, w przypadku wygranej stawiamy 2. kupon, jeśli przegramy wracamy na początek
 • 2. kupon – stawka 40 zł, w przypadku wygranej stawiamy 3. kupon, jeśli przegramy wracamy na początek
 • 3. kupon – stawka 80 zł, w przypadku wygranej kończymy i zaczynamy od początku

Zalety systemu podwajania stawek (Paroli)

W tym systemie łatwo o duże wygrane, niemniej jednak należy trafić trzy kupony z rzędu, bowiem właśnie trzeci jest najbardziej decydujący. Warto zatem zadbać o trafne typy bukmacherskie.

Wady systemu podwajania stawek (Paroli)

Przegranie kilku zakładów może być trudne do odrobienia za pomocą jednej serii, trzech wygranych kuponów z rzędu. Jest to system skierowany do cierpliwych typerów, którzy nie załamują się po serii przegranych, licząc, że los się odwróci.

System Lucky 15 (Piętnastka)

Gracze, którzy używają systemy bukmacherskie, chętnie korzystają także z Lucky 15, znanego również pod inną nazwą, a mianowicie piętnastka. Jest to odmiana progresji z dodatkowym zabezpieczeniem, która wymaga trafienia 15 kuponów bukmacherskich z rzędu. Stawka zakładu jest zmienna. 

Spójrz na poniższy przykład. Przyjęliśmy ze zaczynamy od stawki 2 zł, a kurs każdego kuponu wyniesie dokładnie 2.00

 • 1. kupon – stawka 2 zł, stan konta po wygranej 4 zł
 • 2. kupon – stawka 2 zł, stan konta po wygranej 6 zł
 • 3. kupon – stawka 4 zł, stan konta po wygranej 10 zł
 • 4. kupon – stawka 4  zł, stan konta po wygranej 14 zł
 • 5. kupon – stawka 8 zł, stan konta po wygranej 22 zł
 • 6. kupon – stawka 8 zł, stan konta po wygranej 30 zł
 • 7. kupon – stawka 16 zł, stan konta po wygranej 46 zł
 • 8. kupon – stawka 16 zł, stan konta po wygranej 62 zł
 • 9. kupon – stawka 32 zł, stan konta po wygranej 94 zł
 • 10. kupon – stawka 32 zł, stan konta po wygranej 126 zł
 • 11. kupon – stawka 64 zł, stan konta po wygranej 190 zł
 • 12. kupon – stawka 64 zł, stan konta po wygranej 254 zł
 • 13. kupon – stawka 128 zł, stan konta po wygranej 382 zł
 • 14. kupon – stawka 128 zł, stan konta po wygranej 510 zł
 • 15. kupon – stawka 256 zł, stan konta po wygranej 766 zł

Jak zatem widać, co dwa wygrane kupony, podwajamy stawkę. Pozwala to konsekwentnie zdobywać coraz większą wygraną przy teoretycznie niższym ryzyku. Gdyż przy jednym wygranym zakładzie, część puli odkładamy na bok. System kończy się po 15 wygranym kuponie. 

Co jeśli przegramy zakład? Po jednym przegranym zakładzie, ponawiamy kolejny kupon o takiej samej stawce, korzystając ze środków odłożonych na bok. Jeżeli przegramy dwa zakłady z rzędu, cofamy się o jeden krok, zmniejszając stawkę. 

Obstawianie meczów tym systemem kończy się w momencie wygrania 15 kuponów lub kiedy skończą się środki na grę.

Zalety systemu Lucky 15 (Piętnastki)

Niewątpliwą zaletą, którą cechują się takie systemy bukmacherskie, są niskie stawki, a więc małe ryzyko, połączone z możliwością osiągnięcia wysokiej końcowej wygranej.

Wady systemu Lucky 15 (Piętnastki)

15 zakładów oznacza długą grę, ale też konieczność wysokiej skuteczności typów. Wobec tego system nie zawsze jest tak skuteczny, jakby każdy chciał. Owszem, istnieje tutaj zabezpieczenie w postaci części puli odkładanej na bok po trafieniu jednego zakładu, ale znów, przyczynia się to do przedłużania gry i czasu wymaganego do osiągnięcia końcowego wyniku.

System Martingale’a

Omawiając systemy bukmacherskie, nie można zapominać o niezwykle popularnym systemie Martingale’a. W tym przypadku obstawianie meczów polega na podwajaniu stawki po każdym przegranym zakładzie. Kiedy zakład okaże się wygrany, zysk odkładamy na bok, a kolejny stawiamy za identyczną stawkę.

Spójrzmy na przykład. Ustalmy, że nasz budżet to 1000 zł, a stawka początkowa to 10 złotych, a będziemy grać po kursie 2.00.

 • 1. kupon – stawka 10 zł, wygrana, stan konta 1020 zł
 • 2. kupon – stawka 10 zł, wygrana, stan konta 1030 zł
 • 3. kupon – stawka 10 zł, przegrana, stan konta 1020 zł
 • 4. kupon – stawka 20 zł, przegrana, stan konta 1000 zł
 • 5. kupon – stawka 40 zł, wygrana, stan konta 1140 zł
 • 6. kupon – stawka 10 zł, wygrana, stan konta 1150 zł
 • 7. kupon – stawka 10 zł, wygrana, stan konta 1160 zł

Jak zatem widać po trafieniu pierwszego, ale też drugiego kuponu, kolejne graliśmy po identycznej stawce. Kiedy trzeci zakład okazał się przegrany, podwoiliśmy stawkę na czwartym kuponie i znów się nie udało. Podwoiliśmy też stawkę na piątym kuponie, a wygrana sprawiła, że odbiliśmy straty z nawiązką i wróciliśmy do stawki początkowej 10 złotych.

Zalety systemu Martingale’a

W tym systemie bardzo szybko idzie odrobić straty, dzięki podwajaniu stawki po przegranym kuponie. Co za tym idzie, nawet jeden wygrany zakład pozwoli wyrównać budżet po 2-3 wcześniej przegranych kuponach.

Wady systemu Martingale’a

Fakt ten może być jednak zgubny, ponieważ cała seria przegranych kuponów, wymaga dużego budżetu, żeby spróbować się odbić. Może to zniechęcać zwłaszcza początkujących typerów, których interesują dużo bardziej bezpieczne darmowe systemy bukmacherskie.

System Fibonacciego (ciąg Fibonacciego)

Nie ma co ukrywać, liczne systemy bukmacherskie oparte są o progresję, a zwłaszcza progresję malejącą. Taka sytuacja ma miejsce właśnie w systemie Fibonacciego. To ciąg liczb, z którym miałeś prawdopodobnie do czynienia na lekcjach matematyki. 

Sekwencja ta stosowana jest przez zaawansowanych typerów i wszystkich tych, którzy z matematyką są za pan brat. Nie jest to najłatwiejszy sposób na typowanie meczów, ale bywa niezwykle skuteczny.

Na czym więc polega? Zacznijmy od tego, że każda kolejna liczba w ciągu Fibonacciego jest sumą dwóch poprzednich liczb. Sekwencja zaczyna się od 0 i 1, a więc ciąg ten wygląda następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 33, 55 i tak dalej, aż w nieskończoność

Jak go wykorzystać w zakładach bukmacherskich? W przypadku przegrania zakładu bukmacherskiego, stawkę następnego zwiększamy na odpowiadającą sumie dwóch poprzednich zakładów. Jeżeli nasz typ okaże się skuteczny, cofamy się o jeden poziom, a w przypadku dwóch wygranych zakładów z rzędu, wracamy na sam początek ciągu Fibonacciego. Spójrz na zastosowanie tego systemu bukmacherskiego w praktyce.

 • 1. kupon – stawka 2 zł – przegrana
 • 2. kupon – stawka 2 zł – przegrana
 • 3. kupon – stawka 4 zł – przegrana
 • 4. kupon – stawka 6 zł – wygrana
 • 5. kupon – stawka 4 zł – wygrana
 • 6. kupon – stawka 2 zł – przegrana

Jak zatem widać, w przypadku przegranej, podwajamy stawkę jako sumę dwóch poprzednich stawek, a w przypadku pojedynczej wygranej cofamy się o krok. Kiedy wygramy dwa razy z rzędu, wracamy do punktu wyjścia. 

Zalety systemu Fibonacciego

Przy graniu kursów powyżej 2.50, systemy bukmacherskie, jak ciąg Fibonacciego potrafią być niezwykle skuteczne. Zwłaszcza, kiedy grasz na wysokim procencie skuteczności.

Wady systemu Fibonacciego

Choć taka metoda, jak ciąg Fibonacciego, to owszem, skuteczne systemy bukmacherskie, to w przypadku lawinowego przegrywania kuponów, wymagają wyraźnego zwiększania stawki i posiadania odpowiedniego budżetu na grę.

Przy stosowaniu tego systemu należy być też niezwykle czujnym, by nie pomylić żadnego kroku, bowiem istnieją aż trzy warianty wysłania następnego zakładu. Wielu początkujących graczy może się pogubić przy tejże strategii.

System Labouchere’a

Typowanie meczów z wykorzystaniem malejącej progresji jest szczególnie popularne, a kolejnym tego przykładem jest system Labouchere’a. Na czym polega i jak go stosować w praktyce? 

Wykorzystując na zakłady bukmacherskie systemy takie, jak ten, należy na samym początku ustalić konkretny budżet na grę i cel naszego obstawiania, a więc pożądaną wygraną. Następnie należy rozbić wartość oczekiwanej wygranej na ciąg sześciu, dowolnych liczb, które będą naszymi stawkami zakładu. Dodajmy też, że takie systemy bukmacherskie sprawdzają się najlepiej w przypadku stawek w okolicach 2.00.

Tradycyjnie już, żeby zrozumieć, jak ograć bukmachera z wykorzystaniem tego systemu, spójrz na przykład.

 • Budżet na grę 1000 zł
 • Oczekiwana wygrana 500 zł
 • Ustalony ciąg liczb: 30, 30, 60, 80,120,180

Pierwszy zakład stawiamy za sumę pierwszej i ostatniej liczby, a więc 210 zł. Jeżeli wygrasz, wykreślasz z ciągu obie te liczby. Stawką kolejnego zakładu znów będzie suma pierwszej i ostatniej liczby, a więc 150 zł. Co jeżeli przegrasz? Do ciągu wpisujesz sumę liczb, za którą grałeś na przegranym kuponie. I znów zaczynasz grę, stawiając zakład za sumę pierwszej i ostatniej liczby w swoim ciągu.

Zalety systemu Labouchere’a

Można powiedzieć, że jest to dość przewidywalny system i dodatkowo, nie wymaga wysokiej skuteczności. Nawet 30-40% trafionych zakładów potrafi przynieść pewne zyski. Owszem, systemy bukmacherskie tego rodzaju nie zagwarantują wysokiego zysku bez wysokiej skuteczności.

Wady systemu Labouchere’a

W przypadku kolejnych przegrywanych zakładów, suma kolejnego może znacząco rosnąć. W ten sposób szybko można wyzerować swoje konto gracza.

System Kelly’ego

Jak zatem widzisz, skuteczne systemy bukmacherskie opierają się o królową nauk, a więc matematykę. Dokładnie tak samo jest w przypadku systemu Kelly’ego, gdzie kluczowy jest wzór matematyczny, pozwalający obliczyć ocenę ryzyka i wybrać optymalną stawkę zakładu.

Jak wygląda zatem wspomniany wzór, na podstawie którego obliczyć stawkę konkretnego zakładu? 

 • Stawka = [stan konta * (prawdopodobieństwo * kurs – 1)] / (kurs – 1)

Kluczowe w tym przypadku jest obliczenie prawdopodobieństwa danego zakładu. W tym celu można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów bukmacherskich.

Zalety systemu Kelly’ego

Dobre wykorzystywanie systemu Kelly’ego pozwala na długą i owocną grę, nawet kiedy przegrałeś kilka kuponów z rzędu.

Wady systemu Kelly’ego

Przyjęło się, że systemy bukmacherskie, jak Kelly’ego skuteczne są zazwyczaj przy okazji grania valuebetów. Taka sytuacja występuje wówczas, kiedy iloczyn prawdopodobieństwa i kursu zakładu wynosi powyżej 1.

System d’Alenberta

Opisywane przez nas systemy bukmacherskie dzielą się na te trudniejsze i łatwiejsze do zrozumienia. Z drugą kategorią zdecydowanie mamy do czynienia w przypadku Systemu d’Alenberta.

Polega on na prostej zasadzie, gdzie ustalasz stawkę pojedynczego zakładu. Powinna wynosić około 2% w przypadku zachowawczej i około 5% w przypadku agresywnej gry. Po każdym przegranym zakładzie stawka wzrasta, a w przypadku wygranego kuponu, maleje o jedną jednostkę. Spójrz na przykład.

 • Budżet na grę 1000 zł
 • Stawka 20 zł
 • 1. kupon – stawka 20 zł – przegrany
 • 2. kupon – stawka 30 zł – wygrany
 • 3. kupon – stawka 20 zł – przegrany
 • 4. kupon – stawka 30 zł – przegrany
 • 5. kupon – stawka 40 zł – wygrany
 • 6. kupon – stawka 30 zł – wygrany
 • 7. kupon – stawka 20 zł – wygrany

Zalety systemu d’Alenberta

Jest to bardzo prosty system, polegający na dokładaniu bądź odejmowaniu jednej stawki zakładu. Ważne jest jednak, by grać porównywalne kursy, celem osiągnięcia wymiernego zysku. Wówczas, nawet jeden czy dwa kupony mogą przynieść spodziewany efekt, nawet jeśli wcześniej przegrałeś większą ilość zakładów.

Wady systemu d’Alenberta

Jeżeli niekoniecznie będziesz miał trafne typy bukmacherskie, to łatwo się “napędzić” i wpaść w całą serię przegranych kuponów, a wówczas jeden czy dwa wygrane zakłady mogą nie dać nie tyle profitu, co nawet powrotu do punktu wyjścia.

System Oscara Grinde’a

Skuteczne systemy bukmacherskie to nie tylko te, które dają spodziewany efekt już od razu, po wygraniu jednego czy dwóch kuponów, ale też takie, wymagające cierpliwości. Ta przyda się w przypadku grania systemem Oscara Grinde’a.

Metoda opiera się o założenie zysku w dłuższej perspektywie czasowej, która jest ustalana indywidualnie przez każdego gracza i może wynosić przykładowo 5 czy 10 pojedynczych cykli.

Wykorzystując na zakłady bukmacherskie systemy takie, jak ten, należy dokładnie określić swój budżet, oczekiwany zysk i stawkę pojedynczego zakładu. Warto też grać zakłady w granicach stawki 2.00.

Załóżmy, że nasz bankroll wynosi 1000 zł i zaczniemy od stawki 20 zł, ustalając pięć cykli. W przypadku przegranego kuponu, stawka pozostaje na takim samym poziomie. Kiedy jednak wygrywamy, powinna zostać podwojona. Spójrz na przykład.

 • 1. kupon – stawka 20 zł – przegrany
 • 2. kupon – stawka 40 zł – przegrany
 • 3. kupon – stawka 80 zł – wygrany
 • 4. kupon – stawka 80 zł – wygrany
 • 5. kupon – stawka 80 zł – przegrany
 • 6. kupon – stawka 160 zł – wygrany
 • 7. kupon – stawka 160 zł – wygrany
 • 8. kupon – stawka 160 zł – przegrany
 • 9. kupon – stawka 320 zł – wygrany
 • 10. kupon – stawka 320 zł – wygrany

Zalety systemu Grinde’a

System jest dość przewidywalny, żeby nie napisać, że banalny. Kiedy masz trafne typy bukmacherskie, stawka stoi w miejscu, kiedy się pomylisz, podwajasz ją. Łatwo więc obliczyć budżet, jaki potrzebujesz na grę, żeby pokonać wszystkie, ustalone przez siebie cykle.

Wady systemu Grinde’a

System Grinde’a daje zyski w dłuższej perspektywie czasu, a więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli nie trafisz kilku kuponów w serii, musisz przygotować się na znaczny wzrost stawki zakładu. W związku z tym pomyłka przy obliczaniu budżetu na grę może być niezwykle kosztowna.

System Greenwood

Jedne systemy bukmacherskie są mniej ryzykowne, a drugie bardziej. System d’Alenberta wpisuje się właśnie w tę drugą charakterystykę. Jak ograć bukmachera tym systemem? Wszystko polega na prostej zasadzie: kiedy przegrasz, następny zakład musi zniwelować wszystkie Twoje straty.

W związku z tym, należy ustalić swój budżet na grę i spodziewaną wygraną, a następnie trzymać się strategii, w której każdy kolejny kupon pozwoli zniwelować poprzednie straty. 

Zalety systemu Greenwood

Jeden wygrany kupon pozwoli Ci nadrobić straty czy zgarnąć wysoką wygraną (kiedy stosujesz system na kuponach AKO).

Wady systemu Greenwood

Należy przygotować duży bankroll, bowiem stawkowanie, zwiększając stawkę każdego kolejnego po przegranym zakładu, wiąże się z dużym ryzykiem.

Które systemy bukmacherskie są więc najskuteczniejsze?

Jak widzisz, opisaliśmy wiele metod obstawiania. W tym miejscu możesz mieć mętlik w głowie i zastanawiać się, które z nich, to tak naprawdę skuteczne systemy bukmacherskie?

Początkującym typerom polecamy korzystanie z takich systemów, jak płaska stawka, stawkowanie procentowe, progresja oraz Kelly. Przy stosunkowo niewielkim ryzyku i dość prostych regułach, potrafią sprawić, że będziesz zadowolony. Bardziej zaawansowani gracze sięgają po bardziej “wtajemniczone” systemy, a nawet i stosują naprzemiennie dwa lub i trzy różne systemy bukmacherskie, celem osiągnięcia spodziewanego efektu.

Czy istnieją bezpieczne systemy bukmacherskie?

Czy skuteczne systemy bukmacherskie są bezpieczne? Absolutnie nie. Zakłady bukmacherskie to wciąż ryzyko. I tak samo, jak możesz wygrać, tak samo możesz przegrać wszystko.

Wiele zależy od Twojego wtajemniczenia w zakłady bukmacherskie. Systemy nie są cudownym środkiem na wygrane, a jedynie podpowiedzią, jaką drogę obrać, żeby zwiększyć swoją skuteczność. 

Nie zapominaj przy tym wszystkim o chłodnej głowie, odpowiednim zarządzaniu bankrollem i analizie swoich zakładów. Tylko trafne typy bukmacherskie w połączeniu z jednym z systemów dadzą wygrane.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe