Zakłady na wybory samorządowe

Pójść na wybory trzeba – to obywatelski obowiązek. Ale czy wiesz, że możesz nie tylko głosować, ale także obstawiać wybory samorządowe? Jeśli lubisz śledzić wydarzenia i nastroje polityczne w Polsce, rób zakłady na prezydenta Gdańska, czy Krakowa i sprawdź, czy jesteś dobrym prognostykiem!

Gdzie robić zakłady na wybory samorządowe 2018?

STS legalny bukmacherFortuna zakłady bukmacherskieLVbet kod promocyjny
Bonusy do 600 zł + cashback 100 zł + bonus 60 złFreebety 30 zł + cashback x3 po 100 złFreebet 3x 20 zł + bonusy do 2000 zł + 14%

Wybory samorządowe 2018 – kiedy głosujemy?

Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle przypadają tym razem wybory samorządowe w Polsce. Głosować na burmistrzów, prezydentów miast, wójtów oraz radnych będziemy:

 • pierwsza tura: 21.10.2018r. ✔
 • druga tura: 4.11.2018r.

Kampanie wyborcze oficjalnie ruszyły 14.08.201r. i obywatele szybko zaczęli mieć ich dość uważnie je śledzić w mediach. Kto wygrał wybory? Kto przechodzi do II tury?

Kto wygrał wybory 2018?

Bukmacherzy mieli rację! Okazuje się, że eksperci zakładów prawidłowo przewidzieli niemal każdego, kto wygrał wybory samorządowe 2018. Np. w Warszawie kursy na Rafała Trzaskowskiego w STS wynosiły 1.35 (najwyżej w LVbet: 1.60), zaś na Patryka Jakiego 2.75 (najniżej LVbet: 2.10).

Nie będziemy tutaj oczywiście przytaczać pełnych list zwycięzców wyborów, ale zobacz, kto wygrał wybory w największych miastach w Polsce:

 • Białystok: Tadeusz Truskolaski (52%)
 • Katowice: Marcin Krupa (51%)
 • Łódź: Hanna Zdanowska (70%)
 • Poznań: Jacek Jaśkowiak (57%)
 • Warszawa: Rafał Trzaskowski (54%)

Gdzie II tura wyborów?

Nie wszystkie miasta od razu zdecydowały o tym, kto przez najbliższe lata będzie nimi rządził. Kto przeszedł do II tury wyborów i gdzie?

 • Gdańsk: Paweł Adamowicz (36%) i Kacper Płażyński (32%)
 • Kielce: Bogdan Wenta (36%) i Wojciech Lubawski (30%)
 • Kraków: Jacek Majchrowski (44%) i Małgorzata Wassermann (34%)

Nowe zasady wyborów samorządowych

Od tego roku, zgodnie z nową ordynacją wyborczą, wchodzą nowe zasady dotyczące wyborów samorządowych. Wśród nich pojawiły się:

 • dwukadencyjność burmistrzów, prezydentów miast i wójtów,
 • 5-letnia kadencja organów samorządowych,
 • możliwość głosowania korespondencyjnego osób niepełnosprawnych,
 • zmiana definicji znaku “X”, którym głosujemy na kartach.

Więcej szczegółów dotyczących tego, jakie zasady wyborów samorządowych panują od 2018 roku, znajdziesz w znowelizowanym Kodeksie Wyborczym.

Wybory i zakłady bukmacherskie

Kiedy wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, bukmacherzy też szykują swoje urny – na kupony! Obstawianie wyborów jest bowiem coraz bardziej popularne w Polsce, nawet jeśli chodzi o wybory prezydenckie w USA. Polityka wzbudza wiele emocji (spróbuj rzucić jakiś temat na dowolnym spotkaniu z przyjaciółmi lub rodziną – żywa debata przez przynajmniej kolejną godzinę gwarantowana), podobnie jak sport, więc dlaczego nie zorganizować zakładów?

Jeśli chodzi o obstawianie wyborów samorządowych, nie znajdziesz u bukmacherów aż tylu opcji zakładów, co w przypadku wyborów parlamentarnych, ale i tak można się sprawdzić jako typer nastrojów politycznych w największych polskich miastach. Bo dokładnie tak samo, jak nie obstawia się skutecznie piłki nożnej samym sercem, tak samo nie przewidzi się wyniku wyborów kierując się wyłącznie własnymi przekonaniami!

Jak obstawiać zakłady na wybory?

Czy można przygotować się na obstawianie wyborów tak samo, jak np. na obstawianie Ligi Mistrzów? Można, chociaż trzeba się za to zabrać inaczej, bo nie typujesz dyscypliny sportowej, w której wiele zależy od samych zawodników, ale bardziej zjawisko, którego wynik nie jest uzależniony od formy fizycznej i psychicznej kandydatów. Powiedzmy więc, jak obstawiać zakłady na wybory tak, aby kupon wszedł.

Sondaże sondażami

“…a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.”

Pamiętaj, że sondaże to nie ten sam rodzaj statystyk, co skuteczność napastników Lecha Poznań. To, co pokażą raporty z tego typu badań będzie zależało od bardzo wielu czynników: miejsca i momentu przeprowadzenia ankiet, sposobu zadawania pytań, czy okoliczności udzielania odpowiedzi. Poza tym wystarczy jedna poważniejsza wpadka kandydata lub postawa, która na dłuższą metę może się nie podobać wyborcom. Możesz więc zerkać na sondaże tylko pod warunkiem, że dotrzesz do pełnych raportów, dzięki którym poznasz całą metodologię badania i będziesz mógł ocenić, na ile jego wyniki są wiarygodne.

Lokalne poparcie dla partii

Zarówno lokalne poparcie, jak i niechęć do partii, z ramienia której startuje kandydat może mieć wpływ na jego wynik wyborczy. Jeśli większość mieszkańców miasta sprzyja partii X, bardziej prawdopodobne jest, że na burmistrza wybiorą kandydata z opcji X, niż z partii Y. I w drugą stronę: jeśli w danym mieście dominują nastroje anty-X, to reprezentujący partię kandydat ma małe szanse na to, by zasiąść na najwyższym stanowisku w Urzędzie Miasta. Pozostawia to więc spore pole do działania pozostałym pretendentom do fotela burmistrza.

Lokalna lub ogólnopolska sława kandydata

Niemałe znaczenie w wyścigach o stanowiska prezydentów miast ma to, czy ich mieszkańcy wiedzą, kim i jacy są kandydaci. Czas kampanii to oczywiście szansa na przedstawienie się wszystkim wyborcom i przekonanie ich do swojej osoby, ale nie zapominajmy, że chętniej głosuje się na znane twarze, niż na nagle promowanych politycznych celebrytów, którzy pojawili się nie wiadomo skąd.

Co więc kandydat zrobił dla miasta – tego lub innego? Jakie ma doświadczenie w zarządzaniu? W jaki sposób jest związany z miastem i jego mieszkańcami? Czy jest osobą znaną lokalnie lub w skali całej Polski? Odpowiedzi na te pytania mogą zbliżyć Cię do prawidłowego wytypowania nowego prezydenta miasta!

Kiełbasa wyborcza

Wszyscy wypowiadają te słowa pogardliwie, ale nie oszukujmy się: każdy łapie się na kiełbasę wyborczą w ten, czy inny sposób. Oczywiście obietnice wybudowania i otwarcia stacji kosmicznej pod Wrocławiem albo wykopania w ciągu jednej kadencji dwóch linii metra w Krakowie to bzdury, w które uwierzą tylko najwierniejsi wyborcy, ale kandydat, który trafi z programem w grupę potrzeb realnych do zaspokojenia, ma szansę na zdobycie głosów nawet tych umiarkowanie przekonanych. “Może mu się uda”.Zobacz obietnice kandydatów!

Zakłady na wybory prezydenta Warszawy 2018

Najwięcej informacji otrzymujemy z mediów o tym, kto może wygrać wybory na prezydenta Warszawy, co jest oczywiście zrozumiałe. Jak to bywa, o większym poparciu dla jednego kandydata mówiły jedne media, a dla drugiego inne. Na takie doniesienia nie było więc co zwracać uwagi, gdy głos komentatora zakomunikował o przewadze pana Jakiego nad panem Trzaskowskim lub odwrotnie. Walka o fotel prezydenta stolicy do samego końca była intensywna i zaciekła, nie obyło się bez szturchania się obu kandydatów i lawiny komentarzy po każdym spotkaniu z wyborcami.

Zakłady na wybory prezydenta Warszawy nie były łatwe i wymagały od obstawiających naprawdę sporo pracy przy rozeznaniu i śledzeniu przebiegu wydarzeń w stolicy.

Zobacz, co uważali bukmacherzy na temat tego, kto wygra wybory w Warszawie: Patryk Jaki, czy Rafał Trzaskowski.

Zakłady na wybory w Warszawie 2018
Bukmacher Patryk Jaki Rafał Trzaskowski
2.75 1.35
2.60 1.35
2.10 1.60

Zakłady na wybory samorządowe 2018

Od razu zaznaczymy: nie szykuj się na zakłady na wybory wójta w gminie Krzynowłoga Mała; bukmacherzy nie są aż tak szaleni, by oferować typy na każde możliwe stanowisko. W ofercie znajdziesz za to zawsze zakłady prezydentów największych miast w Polsce, np.:

 • zakłady na prezydenta Warszawy,
 • zakłady na prezydenta Wrocławia,
 • zakłady na prezydenta Krakowa,
 • zakłady na prezydenta Łodzi,
 • zakłady na prezydenta Gdańska.

Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy też, gdzie mogłeś obstawiać dane miasta – żeby było Ci wygodniej. Prawda, że jesteśmy fajni?

  forBET LVbet Totolotek Fortuna STS
Zakłady na prezydenta (miasta) Bełchatów
Białystok
Bielsko-Biała
Bydgoszcz
Elbląg
Gdańsk
Gdynia
Lublin
Łódź
Katowice
Kielce
Kraków
Piotrków Trybunalski
Poznań
Radom
Radomsko
Radzyń Podlaski
Szczecin
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Warszawa
Wrocław
Bełchatów
Białystok
Bielsko-Biała
Bydgoszcz
Elbląg
Gdańsk
Gdynia
Gliwice
Gorzów Wielkopolski
Kielce
Koszalin
Kraków
Lublin
Łódź
Opole
Płock
Poznań
Radom
Rzeszów
Sosnowiec
Szczecin
Tarnów
Toruń
Tychy
Wałbrzych
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
Białystok
Bielsko-Biała
Bydgoszcz
Częstochowa
Elbląg
Gdańsk
Katowice
Kielce
Koszalin
Kraków
Lublin
Łódź
Opole
Poznań
Radom
Rzeszów
Słupsk
Sosnowiec
Szczecin
Toruń
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
Bełchatów
Bielsko-Biała
Bydgoszcz
Częstochowa
Elbląg
Gdańsk
Gliwice
Gorzów Wielkopolski
Katowice
Kielce
Koszalin
Kraków
Łódź
Opole
Poznań
Radom
Rzeszów
Szczecin
Toruń
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
Białystok
Bielsko Biała
Bydgoszcz
Częstochowa
Elbląg
Gdańsk
Gliwice
Gorzów Wlkp.
Katowice
Kielce
Koszalin
Kraków
Lublin
Łódź
Opole
Płock
Poznań
Radom
Rzeszów
Słupsk
Sosnowiec
Szczecin
Toruń
Warszawa
Włocławek
Wrocław
Zielona Góra

Rynki na zakłady

Jeśli chodzi o obstawianie wyborów, nie masz co polować na rynki bardziej skomplikowane, niż 12. Pytanie bukmachera w takich zakładach może zostać zadane tylko na dwa sposoby:

 • Kto wygra wybory na prezydenta: Iksiński (kurs), Ygrekowski (kurs)
 • Czy Iksiński wygra wybory na prezydenta: Tak (kurs), Nie (kurs)

Nie ma przecież możliwości, by w przypadku wyborów samorządowych zakłady prezentowały znane Ci z wydarzeń sportowych rynki. Kilku bukmacherów zaszalało i zorganizowało powyżej/poniżej na procentową frekwencję ogólnokrajową w pierwszej/ drugiej turze (np. Fortuna, LVbet), ale większych urozmaiceń raczej się nie spodziewaj.

Zakłady na frekwencję w wyborach 2018

Ciekawym urozmaiceniem obstawiania wyborów są zakłady na ogólnopolską frekwencję. Ponieważ wybory samorządowe często cieszą się większym zainteresowaniem, niż wybory parlamentarne, bukmacherzy wyceniają trafny typ całkiem wysoko. Np. Fortuna wystawiła następujące kursy na frekwencję:

 • poniżej 48,5%: 1.85
 • powyżej 48,5%: 1.80

Kto postawił na powyżej 48,5% zgarnął fajną kasę!

Jak wygrać wybory samorządowe?

Jeśli kandydujesz i zastanawiasz się, jak wygrać wybory samorządowe, to musimy Cię rozczarować: nie o tym będzie ten akapit. Tutaj podsumujemy, jak wygrać wybory u bukmachera, a konkretnie: jak postawić skuteczne kupony.

Przede wszystkim, obstawiaj rozumem, a głosuj przekonaniami, bo to dwie zupełnie różne sprawy. Na wyniki sondaży patrz podejrzliwym okiem – nie żeby miały być zafałszowane, ale dociekaj, na ile są rzetelne. Zwracaj szczególną uwagę na postacie kandydatów: kim są, skąd są, czym zajmowali się do tej pory, co mają do zaproponowania, jakie wzbudzają emocje wśród mieszkańców miast, w których kandydują. Niemałe znaczenie może mieć także ugrupowanie polityczne, z którego występują i to, jak jest ono postrzegane przez lokalną społeczność.

To jak, obstawiamy, kto wygra wybory samorządowe 2018 i zobaczymy w listopadzie, kto miał rację?

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe