Zakłady na Eurowizję 2023 – bukmacherzy

Witamy w przewodniku przez zakłady na Eurowizję 2023, która odbyła się w Liverpoolu, jako że po zwycięstwie pochodzącego z Ukrainy zespołu Kalush Orchestra w imieniu ukraińskiego nadawcy konkurs organizuje brytyjskie BBC. Przygotuj się na obstawianie Eurowizji – sprawdź obowiązujące na konkursie piosenki Eurowizja kursy bukmacherskie, informacje o kursach w ubiegłych latach i szanse Polski na Eurowizji. Szykuj się na najbardziej charakterystyczne, tandetne i zabawne widowisko na Ziemi. Nadchodzi Eurowizja 2023! Teraz w edycji z większą ilością muzyki. Może. (Pewnie jednak nie…)Bonusy do 1500 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł

Bonus 100% do 300 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 500 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 700 zł: x2 po 1.91; Cashback 100 zł: x2 po 1.91; Bonus 60 zł: x2 po 1.91

Eurowizja 2023

Kiedy półfinały: 9 i 11 maja
Kiedy finał: 13 maja
Gdzie? Liverpool, Wielka Brytania
Kto wygrał? Szwecja!

W jakiej formie odbędzie się Eurowizja 2023?

Eurowizja 2023 odbędzie się w Liverpoolu. Czy to oznacza, że w 2022 roku wygrał zespół z Wielkiej Brytanii? Cóż, tym razem sprawa wygląda nieco inaczej niż zwykle. Z poprzedniego konkursu możesz słusznie pamiętać efektowne zwycięstwo ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra. Dzięki niemu prawo do zorganizowania tegorocznej Eurowizji przysługiwało Ukrainie, ale ze względu na mającą tam miejsce wojnę, krajowy nadawca Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny (NSTU) uzgodnił z brytyjskim BBC, że zorganizuje ono konkurs w imieniu Ukrainy. Drugie miejsce zajął w zeszłym roku właśnie reprezentant Wielkiej Brytanii, Sam Ryder, więc taka decyzja wydaje się absolutnie zrozumiała. A co będzie w tym roku? Czy w tym roku znowu zobaczymy jakichś sensownych wykonawców? Wygląda na to, że tak, choć po Polsce raczej nie spodziewaj się za wiele…

Kto wygrał Eurowizję 2022?

Uwaga… Fanfary… No dobra, przecież już wiesz, że zwycięzca Eurowizji 2022 to ukraiński zespół Kalush Orchestra, który podbił serca widzów piosenką “Stefania”. Utwór zdobył wybitnie wysoki wynik aż 631 punktów. Po hard rockowej piosence Måneskin z 2021 roku mieliśmy eklektyczny, łączący rap z tradycyjnymi rytmami kawałek, który do tego zaskarbił sobie wsparcie widzów ze względu na sytuację polityczną. No dobrze, już wystarczy tego życia przeszłością. Przejdźmy do teraźniejszości i oby świetlanej przyszłości!

Kto z Polski na Eurowizję 2023?

O tym słyszał już chyba każdy: nasz kraj na Eurowizji 2023 ma reprezentować Blanka Stajkow z piosenką “Solo”. Ale czy rzeczywiście właśnie tak się wydarzy? Trudno powiedzieć… Wokół kandydatury piosenkarki rozgorzała niemała afera. Niektórzy sugerują, że została wybrana w nieuczciwy, może nawet skorumpowany sposób. Pojawiają się wręcz sugestie, by Bianka została zdyskwalifikowana albo sama zrezygnowała z udziału w konkursie. Skąd cały ten ambaras?

Jak wybrano polską reprezentację na Eurowizję 2023?

Nowa reprezentantka Polski do Eurowizji 2023 została wybrana w ramach koncertu preselekcyjnego „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”. Wpływ na podjętą decyzję miało zarówno jury, jak i widzowie, którzy mogli głosować przy pomocy wiadomości SMS. Przebieg konkursu wzbudził jednak liczne kontrowersje.

Eurowizja 2023 kto z Polski
Źródło: Instagram badzmyrazem.tvp

Zdaniem telewidzów wygrać powinien był Jann z piosenką “Gladiator”. Część jurorów, w szczególności Edyta Górniak i Agustin Egurrola, zostało oskarżonych o powiązania z Blanką. Ten drugi miał nawet stworzyć choreografię do piosenki, z którą wystąpiła ona na koncercie. Prywatnie Blanka ma natomiast blisko znać się z synem Edyty Górniak. Do tego zdaniem niektórych komentatorów zasady konkursu zostały zaprojektowane tak, aby widzowie nie mieli zbyt dużego wpływu na wynik. Za pierwsze czy drugie miejsce w głosowaniu widzów przysługują sztywno ustalone nagrody punktowe niezależne od tego, jak wielka nie byłaby różnica w liczbie głosów otrzymanych przez poszczególnych piosenkarzy.

Czy negatywna reakcja internautów ma uzasadnienie, czy to może po prostu fala hejtu? Póki co media zajmujące się Eurowizją wystosowały apel do Prezesa Telewizji Polskiej o zajęcie stanowiska, a Blanka opublikowała na swoim Instagramie post, w którym żali się, że zwycięstwo dało jej “więcej smutku niż radości“. “Byłam uczestniczką konkursu, w którym zasady były równe dla każdego artysty. To nie ja ustalałam regulamin, skład jury, system głosowania i sumowania punktów. Przystępując do preselekcji, jako debiutantka, chciałam przede wszystkim walczyć o realizację swojego marzenia. Jest nim udział w jednym z największych przedsięwzięć telewizyjnych i show na świecie – Eurowizji. Zamiast cieszyć się z tego sukcesu, muszę mierzyć się z falą hejtu i niewyobrażalną burzą. Co gorsza plotki rozprzestrzeniają, pod przykrywką wyrażenia opinii, także osoby publiczne,” napisała piosenkarka.

Temat podłapały już także zagraniczne media, w tym holenderski AD czy belgijski Het Laatste Nieuws. W tym drugim napisano między innymi: “Niechęć do publikacji indywidualnych głosów członków jury sprawia, że wątpliwości nt. uczciwości w polskich preselekcjach są jeszcze większe.” Rzeczywiście organizatorzy konkursu nie chcieli bowiem poinformować, jak głosowali poszczególni jurorzy i ile głosów od publiczności dokładnie otrzymali konkurenci. Będziemy śledzić tę sprawę, ale na tę chwilę nie zapowiada się na żadne zmiany. Blanka ogłosiła, że nie planuje rezygnować z udziału w konkursie.

Czy Polska ma szanse na Eurowizji 2023?

Zeszłoroczny występ Krystiana Ochmana wzbudził ogromne emocje ze zgoła innych względów niż tegoroczna afera wokół Blanki. Jego utwór “River” był po prostu dobry – internauci z wielu krajów życzyli sobie zwycięstwa naszego reprezentanta i ubolewali nad faktem, że znalazł się on poza TOP10, zajmując 12. miejsce w finale. W tym roku sprawa zapowiada się sporo mniej pozytywnie. Piosenka Blanki średnio podoba się internautom, a do tego rozpropagowany przez media międzynarodowe skandal związany z jej wyborem może negatywnie odbić się na odbiorze występu i jej osoby. Niestety trudno nam więc podchodzić do nadchodzącego konkursu z optymizmem. Kursy na polskie zwycięstwo na Eurowizji 2023 wahają się obecnie między 100 a 150, a szanse na brak kwalifikacji do finału są oceniane jako sporo wyższe niż na sukces.

Eurowizja 2023 kolejność występów

Jak doskonale wiadomo, kolejność występów jest jednym z kluczowych czynników decydujących o szansach danego wykonawcy. Nie tylko determinuje, w jakim sąsiedztwie występują dane kraje (przykładowo: ballada może świetnie wypaść w towarzystwie energicznych kawałków, ale utonąć wśród trzech spokojnych piosenek z rzędu), ale wręcz może zaważyć o wejściu do Wielkiego Finału… Na przykład, z nielicznymi wyjątkami, piosenka, która pojawia się jako ostatnia niemal zawsze awansuje do sobotniego koncertu, dlatego tak ważna jest kolejność występów.

Eurowizja 2023 – kiedy Polska pojawi się na scenie?

Jeżeli planujesz postawić zakłady na Eurowizję lub po prostu ekscytujesz się zbliżającym się występem Blanki, to musisz koniecznie dowiedzieć się, z którego miejsca będzie ona startowała. Zdaniem wielu osób ma to duży wpływ na szanse sukcesu na Eurowizji. Na przykład w 2019 roku Polacy wylosowali czwarte miejsce w 1. półfinale, a nie jest to zbyt dobra lokata, niektórzy sądzą wręcz, że ciąży na niej klątwa. Wygląda na to, że może to być prawda… a przynajmniej w ten sposób możemy bezboleśnie wytłumaczyć sobie porażkę Tulii. Od 2008 roku tylko dwa razy udało się wywalczyć awans wykonawcy lub zespołowi, który startował z tej pozycji! Niestety naszym folkowym dziewczynom nie udało się przełamać tego ponurego trendu.

Póki co nie wiemy jeszcze niestety, jaka pozycja startowa zostanie przyznana Blance, ale już jest pewne, że wystąpi ona w drugiej połowie drugiego półfinału. Oto wstępny podział kolejności występów:

1. PÓŁFINAŁ
9.05.2023 r.
2. PÓŁFINAŁ
11.05.2023 r.
FINAŁ EUROWIZJI
13.05.2023 r.
Pierwsza połowa:
Chorwacja
Irlandia
Łotwa
Malta
Norwegia
Portugalia

Serbia

Druga połowa:

Azerbejdżan
Czechy
Finlandia
Izrael
Mołdawia
Holandia
Szwecja
Szwajcaria

Pierwsza połowa:
Armenia
Belgia
Cypr
Dania
Estonia
Grecja
Islandia
Rumunia

Druga połowa:

Albania
Australia

Austria
Gruzja
Litwa
POLSKA

San Marino
Słowenia
Wielka Brytania
Chorwacja
Słowenia
Izrael
Litwa
Niemcy
Norwegia
Ukraina
Mołdawia
Armenia
Belgia
Australia
Czechy
Finlandia
Estonia
Włochy
Albania
Szwecja
Hiszpania
Cypr
Francja
Serbia
Polska
Szwajcaria
Portugalia
Austria

Jak ustalana jest kolejność występów?

Kolejność występów na Eurowizji jest częściowo losowa. Najpierw, podobnie jak w przypadku np. Mistrzostw Świata w piłce nożnej, losuje się z koszyków, który kraj wystąpi w którym półfinale. Natomiast o kolejności występów w każdym z show decyduje już realizator programu.

Dlaczego? Cóż, ze względów praktycznych i artystycznych. Gdyby trafiło się tak, że będzie 5 ballad pod rząd i każda z nich będzie wymagała bogatej w ozdoby scenografii i całych kaskad confetti, widzowie by posnęli, a obsługa sceny nie nadążała ze zmianą wystroju. Są osoby, które uważają, że realizatorzy specjalnie dobierają kolejność występów tak, aby wystawić odpowiedniego kandydata w roli faworyta: jego występ nadać w najlepszym momencie i otoczyć go nudnymi występami tak, by został lepiej zapamiętany. Nie przykładalibyśmy do tego wielkiej wagi. Owszem, dobra pozycja daje pewną przewagę, ale odpowiedni kandydat na zwycięzcę obroni się sam.


Kursy na Eurowizję 2023

Zakłady na Eurowizję dopiero powolutku zaczynają się pojawiać na stronach bukmacherów, póki co tylko jeden znany operator wystawił kursy na Eurowizję. Dzięki nim będziesz wiedzieć, kim są aktualni faworyci konkursu i kto ma największe szanse na to, aby wygrać.

Kursy na Eurowizję 2023
STS

Betcris

BetFan
Szwecja1.451.601.40
Finlandia3.754.204.00
Ukraina11.0012.0014.00
Hiszpania30.0025.0025.00
Francja25.0025.0025.00
Norwegia30.0027.0020.00
Izrael30.0030.0030.00
Austria125.00104.00100.00
Wielka Brytania75.0055.0040.00
Włochy75.0084.00100.00
Estonia250.00301.00300.00
Polska250.00251.00200.00
Australia125.0084.0075.00
Słowenia150.00201.00200.00
Szwajcaria200.00200.00150.00
Cypr200.00201.00200.00
Czechy150.00200.00200.00
Portugalia300.00251.00250.00
Niemcy150.00200.00250.00
Mołdawia150.00251.00250.00
Serbia250.00251.00250.00
Litwa150.00201.00300.00
Armenia125.00100.00100.00
Chorwacja125.00125.00150.00
Belgia125.00100.00100.00
Albania300.00400.00500.00
Kursy na Eurowizję (zwycięzca) z dn. 12.05.2023 r. | Kursy mogą ulec zmianie.

Kursy na Eurowizję na ten rok prezentują się inaczej niż zazwyczaj. Ponownie, jak poprzednio, wrażenie robi bardzo mocna pozycja Ukrainy, która w dużej mierze jest oczywiście związana z sytuacją geopolityczną, ze względu na którą kraj ten może się spodziewać bardzo dużego wsparcia ze strony widzów. Poziom klasycznie trzyma Szwecja, natomiast wiele państw, które znamy z pozycji faworyta w tym roku według bukmacherów mają dość nieduże szanse zwycięstwo. Mowa choćby o Francji, Izraelu czy Szwajcarii. Niestety kurs na zwycięstwo Polski jest astronomiczny. Kibice z naszego kraju są do tego raczej przyzwyczajeni, ale po zeszłym roku, który był dużo lepszy niż zazwyczaj, trudno powrócić do szarej rzeczywistości.

W ramach porównania porozmawiajmy nieco dokładniej o tym, jak wyglądały kursy na Eurowizję 2022, 2021 i wcześniej. Typy bukmacherskie na koncerty w przeszłości były zwykle dosyć trafne. Co prawda w momencie wprowadzenia zmiany zasad przyznawania punktów przez publiczność w finale na moment wszystko się pokiełbasiło – i dobrze, bo wprowadziło to element zaskoczenia – ale specjaliści od bukmacherki szybko ogarnęli temat. Teraz ponownie potrafią całkiem trafnie ustalić top 10 i top 5 wykonawców.

Najlepiej mieć oko na kursy jeszcze na długo przed samym konkursem — nawet jeśli nie są jeszcze znane wszystkie piosenki. Bo widzisz, eksperci nie potrzebują zwykle muzyki, by odczytać trendy i panującą w danym momencie atmosferę. Kiedy zostaje ogłoszony porządek półfinałów i finału (kolejność występów) można zauważyć zmiany w wystawionych kursach na Eurowizję. Tutaj mała podpowiedź: zazwyczaj ci, którzy występują jako ostatni, otrzymują więcej punktów i przechodzą z półfinałów dalej. Tak było np. w 2016 roku z Maltą i z Belgią czy w 2018 z Ukrainą.

W 2019 roku głównym przetasowaniem w kursach była pozycja Holandii. Na początku bukmacherzy nie przywiązywali dużej wagi do szans tego kraju, ale po opublikowaniu piosenki kursy poleciały na łeb, na szyję. Na początku na zwycięzcę typowano głównie Rosję, Włochy czy Szwecję, później także Szwajcarię. Trzeba przyznać, że nie były to złe przewidywania – właśnie te kraje znalazły się ostatecznie w top 5! Na szczycie znalazł się jednak Duncan Laurence z Holandii, na czym wcześnie stawiający zakłady mogli nieźle zarobić.

W 2021 roku Włochy zaskoczyły bukmacherów. Na krótko przed rozpoczęciem konkursu typowali oni na zwycięzcę raczej Francję, Maltę albo Szwajcarię. Ostatecznie Szwajcaria była druga, Francja trzecia, a Malta zajęła dopiero siódmą pozycję. Z kolei na Eurowizji 2022 wygrana Ukrainy wydawała się wielu oczywistością. Było to oczywiście związane nie tylko z prezentującą wysoki poziom piosenką, ale też z aspektem geopolitycznym. Nie było trudno przewidzieć, że Ukraina otrzyma mnóstwo głosów będących realnie wyrazem wsparcia dla trudnej sytuacji tego kraju. Bukmacherzy całkiem nieźle przewidzieli też kolejne miejsca. Zgodnie z prognozami druga była Wielka Brytania. Dalej bukmacherzy typowali Szwecję, Włochy i Hiszpanię. Hiszpania nieco wyprzedziła oczekiwania i zdobyła trzecie miejsce, a Szwecja czwarte. Nieco rozczarowali Włosi, którzy spadli na szóste miejsce. Zaskoczeniem było natomiast piąte miejsce Serbii, która według buków powinna była wylądować nieco niżej. Trzeba jednak przyznać, że bukmacherzy naprawdę nieźle przewidzieli ogólną tendencję oraz TOP1 i TOP2.

Kursy na Polskę

A Polska? No cóż, po zeszłym roku z pozytywnymi prognozami na wynik Krystiana Ochmana… Witamy w domu, kursy na Polskę ponownie są trzycyfrowe. Postawienie na naszą wygraną to bardzo, bardzo ryzykowny pomysł. Jeśli lubisz obstawiać zakłady na Eurowizję właśnie na występ Polaków, rozważ obstawienie na to, czy Blanka wejdzie do finału albo na jej miejsce w stawce.

Eurowizja faworyci i pośmiewiska — czyli kto zaśpiewa na Eurowizji 2023?

Już wstępnie wiemy, jacy są faworyci na Eurowizję 2023, choć do czasu konkursu naprawdę dużo może się zmienić.

Przy nazwiskach znajdują się kursy bukmacherskie dostępne na dzień 04.04.2023 r.

Szwecja — Loreen

Występ Loreen bukmacherzy typują właśnie jako zwycięstwo Szwecji na Eurowizji 2023. Piosenkarka ma wystąpić z utworem “Tattoo”. Dlaczego możliwość jej udziału robi na bukach tak duże wrażenie? Bo właśnie ta gwiazda wygrała dla Szwecji Eurowizję w 2012 roku (“Euphoria” grana w każdym radiu), a teraz ostrzy sobie zęby na kolejny sukces. Może być ciekawie!

Ukraina — TVORCHI

Po zeszłorocznym zwycięstwie Ukraina z pewnością chętnie znowu zdobyłaby serca widzów. Zespół TVORCHI ma wystąpić w Liverpoolu z piosenką “Heart of steel”. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, Ukraina ponownie ma spore szanse na głosy wynikające ze wsparcia. Szczególnie, że utwór “Heart of steel: i cały album, na którym ma się ona znajdować jest poświęcony właśnie toczącej się w kraju wojnie.

Finlandia — Käärijä

Mało znany przed preselekcjami Käärijä ujął widzów szaloną, mieszającą rap z electropopem piosenką Cha Cha Cha. Wygrana była dla niego szokiem. Jeszcze niedawno piosenkarz pracował na pół etatu w firmie swojego brata i nie spodziewał się możliwości realnej kariery w muzyce. Finowie szczególnie podekscytowani są faktem, że tak ciekawy utwór jest wykonywany w ich narodowym języku. Zazwyczaj kraj ten wysyła na Eurowizję piosenki po angielsku z braku wiary w popularność rodzimego języka. Bukmacherzy również doceniają szanse Kääriji na zwycięstwo.

To nie są faworyci Eurowizji — lepiej na nich nie stawiaj!

Potencjalne pośmiewiska można łatwo poznać, patrząc na ich kursy na Eurowizję. Są takie kraje, w których zwycięstwo nie wierzy żaden bukmacher. Obstawione na nie zakłady na Eurowizję mogą przynieść ogromne zyski… Ale tylko w teorii, bo ich szanse na zwycięstwo są równie śmieszne co prawdopodobnie ich występy. Spójrz tylko, jak wysokie liczby wystawiono na niektóre kraje:

 • Eurowizja 2023 kurs STS na Maltę: 350.00
 • Eurowizja 2023 kurs STS na San Marino: 500.00
 • Eurowizja 2023 kurs STS na Rumunię: 500.00

Na kogo głosować na Eurowizję? Podczas każdej edycji – z dala od tego typu opcji! Niestety kursy na Polskę są zwykle podobne do tych przedstawionych powyżej – jesteśmy pośmiewiskiemW zeszłym roku mieliśmy krótką przerwę od takiego postrzegania naszych reprezenantów, ale Eurowizja 2023 to raczej nie będzie nasz rok.


Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce

Nie uszło naszej uwadze, że wielu odwiedzających nas czytelników wciąż ma wątpliwości co do legalności zakładów bukmacherskich w Polsce. Jedni dziwią się, że w ogóle są legalne, inni, że w ogóle jakiekolwiek są nielegalne. Więc jak to w końcu jest?

Zgodnie z zapisami nowej ustawy hazardowej, zakłady bukmacherskie w Polsce są oczywiście legalne, ale warunkiem prowadzenia działalności jest otrzymanie licencji od Ministra Finansów. Można to porównać do sprzedaży alkoholu – jeśli sklep nie ma koncesji, to sprzedaż w tym punkcie byłaby nielegalna. To chyba dość udana analogia, którą każdy Polak łatwo zapamięta i zrozumie.

Legalne zakłady w Polsce prowadzi wielu operatorów, a większość z nich udostępnia też zakłady na Eurowizję. Na bonusowykod.com znajdziesz recenzje wszystkich bukmacherów z polską licencją, dzięki czemu wybierzesz tych, którzy odpowiadają Ci najbardziej. Obstawianie Eurowizji to świetna zabawa, także w Polsce, więc skorzystaj z oferty i baw się dobrze!

Skoro to czytasz, zakładamy, że w jakimś stopniu interesuje Cię Eurowizja i prezentujesz tolerancyjną postawę wobec czasem wątpliwej jakości muzyki, jaka się na niej objawia. Wręcz musisz, jeśli chcesz się dobrze bawić, oglądając konkurs, a szczególnie, jeśli chcesz robić zakłady na Eurowizję. Bo widzisz, obstawianie Eurowizji to nie tylko kwestia Twojego gustu, ale także wsłuchiwania się w piosenki i – przede wszystkim – opinie innych. Być może Tobie nie podoba się występ, ale sprawdź, kim jest artysta, jaka jest jego historia, skąd pochodzi i jaki kraj reprezentuje. Znając takie niuanse, możesz robić zakłady na Eurowizję, nie słuchając większości ze zgłoszonych piosenek. Dużą podpowiedzią są także typy bukmacherów na Eurowizję, które pokazują, kto jest faworytem do wygranej.

Jak robić zakłady na Eurowizję?

Jeśli nie wiesz, jak robić zakłady na Eurowizję, nie przejmuj się – wielu jest tutaj takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Najlepszy bukmacher do zakładów na Eurowizję to naszym zdaniem STS – godny zaufania, popularny bukmacher, którego strona i aplikacja są wyjątkowo proste w obsłudze. Wystarczy przejść 3 kroki:

Krok 1 – Załóż konto na STS

Założenie konta na STS jest bardzo proste. Szczegółowo omawiamy to w naszej recenzji bukmachera, ale tutaj tylko wspomnimy, że wystarczy go odwiedzić i podczas rejestracji wpisać kod promocji MAXBONUS – to zapewni Ci nie tylko pomyślne przejście procesu rejestracji, ale również fenomenalne bonusy na start. Co jest do odebrania od buka? Bonusy do 1500 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł. Jest z czego obstawiać Eurowizję, nie? Tylko pamiętaj, aby wpisać do systemu rejestracyjnego STS kod promocyjny!

Krok 2 – Złóż depozyt

Żeby dokonać wpłaty, musisz kliknąć przycisk “Wpłata” w prawej górnej części ekranu w pobliżu Twojej nazwy użytkownika. Wybierz formę płatności i kwotę, a dalej już podążaj za wskazówkami bukmachera. Kiedy skończysz, możesz postawić zakład!

Krok 3 – Wybierz i postaw zakład

Z panelu po lewej stronie wybierz “Wszystkie dyscypliny”, “Rozrywka” i “Eurowizja”. Wybierz kraj z piosenką, która Twoim zdaniem ma największe szanse na wygraną. Później w kuponie po prawej stronie wybierz stawkę zakładu na Eurowizję (np. 11 zł) i naciśnij żółty przycisk “Obstaw”. I gotowe. Właśnie dodałeś emocji do Eurowizji, która normalnie byłaby tak pasjonująca jak wieczór z poezją śpiewaną w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.

STS kursy na Eurowizję

Gdzie obstawiać Eurowizję 2023?

Wielu jest bukmacherów, którzy oferują kursy na Eurowizję, ale zawsze sprawdzaj i porównuj ofertę zakładów między operatorami – może gdzieś jest specjalna promocja z okazji konkursu albo po prostu akurat jest do odebrania np. ubezpieczony zakład? Każdego roku możesz na pewno liczyć na STS i LV BET – to bukmacherzy, którzy lubią zakłady na Eurowizję. Obaj bukmacherzy oferują świetne bonusy powitalne, jeśli jeszcze nie masz u nich konta. Od STS dostaniesz bonusy o łącznej wartości 1660 zł. W LV BET dostaniesz za to 2060 zł + 14%. Obie oferty możesz wykorzystać na zakłady na Eurowizję!

STS
W STS oferta zwala z nóg!
Bonusy do 1500 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł

Bonus 100% do 300 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 500 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 700 zł: x2 po 1.91; Cashback 100 zł: x2 po 1.91; Bonus 60 zł: x2 po 1.91

LVbet
Nie ma nudy w LV BET
Freebet 3x 20 zł + bonusy do 2000 zł + 14%

Freebet 20 zł z naszym kodem: wygrana x2 po kursie 2.00; Freebet 20 zł za pełną rejestrację: obrót x2 po kursie 2.00; Freebet 20 zł w aplikacji: obrót x3 po kursie 1.75; Bonus 100%: (depozyt + bonus) x4 po kursie 1.75; Bonus 50%: (depozyt + bonus) x3 po kursie 1.75; Bonus mnożnik x25: depozyt x3 po kursie min. 2.50 za cały kupon oraz 1.25 za pojedyncze zdarzenie; +14%: brak obrotu!

Im wyższe kursy, tym większa potencjalna wygrana. Pamiętaj o tym, porównując oferty bukmacherów.

Obstawianie Eurowizji 2023. 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Zebraliśmy najważniejsze porady i kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, kiedy chcesz robić zakłady na Eurowizję – wsadziliśmy je w infografikę, którą widzisz pod spodem. Skorzystaj z niej, gdy przyjdzie Ci zastanawiać się, jak obstawiać Eurowizję 2023. Kto powinien wygrać?

eurowizja 2019 zaklady inforgtafika

Jak skutecznie obstawiać Eurowizję?

Na pytanie jak obstawiać Eurowizję nie ma prostej odpowiedzi. Trzeba mieć smykałkę do wyczuwania nastrojów i zagłębić się w temat, sprawdzić trendy z czasów poprzednich i obecnej edycji. Na przykład po świetnym przyjęciu, jakie otrzymał duet z Holandii w 2014 roku (chociaż ostatecznie nic nie wygrał), w 2015 dostaliśmy istną epidemię śpiewających par. Jest też coraz mniej występów w stylu karnawału w Rio, które ustępują miejsca muzyce i mniej szpanerskim oprawom – chociaż wciąż są takie kraje, którym ciężko się z tym pogodzić (patrz: Rosja 2016 czy Ukraina 2018). Ostatnim liczącym się występem pełnym iskier, ognia, nieziemskich kostiumów i osłupiałych twarzy na widowni był fiński zespół Lordi, który w 2006 roku zagrał “Hard Rock Hallelujah”. Ponad 15 lat temu…

Obczaj te bezbłędne peleryno-skrzydła!

Co więcej: nigdy nie ignoruj tego, co mówią media! Są w nich ludzie, którzy traktują ten konkurs śmiertelnie poważnie i mają niezbędną wiedzę, by przewidzieć, kto wygra. Czerp z tego garściami, kiedy przyjdzie Ci robić zakłady na Eurowizję 2023!

Czy głosowanie na sąsiadów coś zmienia?

Niektórzy uważają, że głosowanie na Eurowizji jest w 90% polityczne i w 10% obiektywne, ale to wcale nie jest takie proste. Istnieje teoria, według której widzowie i jurorzy chętniej głosują na podobieństwa kulturowe, a nie wyznaczone na mapie granice. Przez ostatnich kilka lat zwycięzcy Eurowizji byli mniej etniczni, a bardziej uniwersalni, przez co więcej widzów potrafiło się z nimi identyfikować.

Głosowanie na sąsiadów jest silniejsze w półfinałach. Jeśli kraj bałkański trafi między kraje skandynawskie, nie ma szans dostać od nich “sąsiedzkich punktów”. Pomyśl o zwycięzcach z ostatnich lat: Netta, Sobral, Zelmerlow, Conchita, de Forest, Ell & Nikki, Loreen… Nie ma w nich niczego specyficznego (no dobra, Conchita jest specyficzna, a izraelska laureatka gdacze), a jednak dostali lawiny punktów z krajów, które ciężko nazwać ich bezpośrednimi sąsiadami. W 2016 schemat uniwersalności został złamany przez Jamalę (Eurowizja 2016) i jej piosenkę z przesłaniem (wołaniem?), co jednak bukmacherzy przewidywali i od początku brali pod uwagę. Dla wielu zaskoczeniem był Salvador Sobral w 2017 roku – ot zwykły chłopak w prostym garniturze, bez charakteryzacji, bez tancerzy, bez ognia i fajerwerków, a tylko z pięknym głosem. Bukmacherzy spodziewali się jednak, że Portugalczyk może zajść wysoko, chociaż wyżej cenili występ z Włocha z wesołą, kolorową piosenką, chórkiem i tańczącym gorylem.

Nie da się więc ukryć, że Cypr głosuje na Grecję, San Marino na Włochy, Dania na Norwegię, a Polacy jak chcą… Ale czy w ogólnej punktacji coś to zmienia? Naszym zdaniem niespecjalnie.

Eurowizja: głosowanie polityczne

O wiele ważniejsze wydaje się być głosowanie polityczne. Zawsze możesz spróbować przewidzieć, który utwór zostanie przyjęty lepiej od innych, bazując na tym, jak wygląda sytuacja reprezentowanego kraju. I tutaj na warsztat bierzemy Rosję. Europa nie przepadała w kilku edycjach za tym państwem.

Eurowizja 2014 — Federację Rosyjską reprezentują urocze bliźniaczki syjamskie połączone włosami. Piosenka przeciętna, pomysł na występ jako-taki, ale z drugiej strony nie najgorszy z całego zestawu piosenek. A mimo to Rosja została nawet wybuczana i wygwizdana przez publiczność – nie z powodu jakości wykonania, a przez konflikt na Ukrainie, ten o Krym i wschodnie regiony.

Rok 2015 – Rosja nadal nie jest Miss popularności, ale jakoś sobie radzi. Z pomocą przychodzi uroda i silny głos Poliny Gagariny oraz piosenka apelująca o pokój i jedność, która skradła serca wielu widzów. Przez długi czas punktacja w finale utrzymywała ją na prowadzeniu – to był pojedynek między Gagariną a Zelmerlöwem o najwyższe noty. Ostatecznie to Szwed został zwycięzcą Eurowizji 2015, ale wszyscy wciąż pamiętają rosyjską piękność. Co może być dowodem na to, że ze świetną piosenką nawet Arabia Saudyjska miałaby szansę.

Kolejny przykład — rok później, czyli na Eurowizji 2016, Rosja znów walczyła o sam szczyt, jednak piosenka, która została wysłana na konkurs była zgoła inna od “Million voices”: ot disco o tym, że dziewczyna, że jedyna plus kosmiczne efekty specjalne na scenie. Ostatecznie jednak reprezentant Rosji musiał ustąpić przed Jamalą z Ukrainy śpiewającą wspomnienia jej przodków z okresu II wojny światowej, które mają wciąż być żywe i aktualne w obliczu współczesnych konfliktów zbrojnych. Eurowizja 2018? Prezentująca kontrowersyjne dla wielu przekonania polityczne Julia Samojłowa zaśpiewała bardzo dobrze, publiczność biła jej brawa, ale wokalistka nie dostała się do finału. Kiedy jednak przyszło do kultowego już odczytywania punktów finałowych od jurorów, połączeniu z Rosją towarzyszyło głośne buczenie publiczności zgromadzonej w studio..

Są więc edycje, kiedy polityka wydaje się brać górę nad festiwalem, ale dużo wydaje się zależeć od utworu. Zwycięstwo Ukrainki wielu komentowało jako policzek dla Rosji, która była faworytem imprezy. Czy jurorzy (i część widowni, bo Rosja mimo wszystko dostała od widzów najwięcej punktów) głosowali przeciwko krajowi, który nie ma dobrej reputacji? Tego nie można wykluczyć. Na pewno jednak polityczna afera związana z aneksją Krymu sprawiła, że Rosja zrezygnowała z udziału w Eurowizji 2017. Julia Samojłowa (czyli uczestniczka edycji 2018) oficjalnie poparła działania Rosji na Krymie, wjechała na zajęte tereny na koncert bez zezwoleń, których wymagały władze ukraińskie i w ogóle zrobiło się nieprzyjemnie. Sytuację próbowała załagodzić EBU, ale efekt był taki, że wszyscy byli obrażeni na wszystkich: Rosja nie wystąpiła i nie wytransmitowała konkursu, Ukraina nie chciała się godzić z Rosją, a EBU groziło Ukrainie wykluczeniem z kolejnych edycji. Rodziło to więc pytania o punktację — bez Rosji, która mogła zawsze liczyć na swoich popleczników i z Ukrainą, której wielu wielbicieli Eurowizji miało za złe jeszcze większe upolitycznienie koncertu, więc rozdawanie punktów (szczególnie przez widzów) było naprawdę ciekawe.

W tym roku Rosji na pewno nikt nie wybuczy – Eurowizja 2022 wykluczyła udział rosyjskiej reprezentacji z konkursu z powodu ataku wojennego na Ukrainę. Na Eurowizji 2023 również nie zobaczymy agresorów.

Z tego samego też powodu – chociaż nie ujmujemy wcale piosence i jej wykonaniu! – Ukraina wygrała zeszłoroczną Eurowizję: na znak solidarności, wsparcia i podniesienia na duchu ofiar wojny. Istnieje spora szansa, że ten sukces się powtórzy albo Ukraina przynajmniej wyląduje na podium.

Od polityki nie jest wolna także Eurowizja: Białoruś została zdyskwalifikowana za… polityczna piosenkę.

Wydaje się też, że nawet nasze, Polskie oceny nie są do końca bezstronne — przykładowo Ukraina za każdym razem dostaje od nas przynajmniej kilka punktów. Czy to dlatego, że piosenki są dobre, czy dlatego, że Ukraińców zwyczajnie lubimy? Nie ma w zasadzie jak tego zbadać, ale wiele mówi to, że w 2018 roku widzowie oddali najwięcej głosów na Ukraińca śpiewającego przy trumno-fortepianie stojącym na płonących schodach…

Czy warto obstawiać faworytów — analiza bukmacherska

Wydarzenia takie jak Eurowizja cechowały się jeszcze do niedawna dość dużą dozą przewidywalności. Łatwo jest za to zawsze przewidzieć, że będzie świetne widowisko. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że prezenterzy poszczególnych krajów zbłaźnią się podczas przekazywania punktów. Prawie na pewno Mołdawia będzie zamykała listę piosenek. To wszystko swego rodzaju pewniaki.

Ale nie wszystko można przewidzieć, a szczególnie nie teraz, kiedy głosy widzów mają tak ogromne znaczenie i zmieniają totalnie układ w tabeli! Ani bukmacherzy, ani widzowie nie są wszechwiedzący.

Zakłady z value — Eurowizja 2023

Spójrzmy na trzy ostatnie lata eurowizyjne pod kątem zakładów. Warto było obstawiać Eurowizję 2017.  Bukmacherzy mieli przeczucia co do sukcesu Sobrala z Portugalii. Dziwny, nieobecny piosenkarz śpiewający kojącą, niemal usypiającą piosenkę faktycznie zwyciężył i przywiózł do ojczyzny dziwny i dla wszystkich egzotyczny konkurs muzyczny. Tak czy inaczej, postawienie na Portugalczyka mogło przynieść fajną wygraną — tuż przez finałem kursy na jego zwycięstwo wynosiły 3.25, zaś jeśli postawiło się jeszcze kilka dni wcześniej, kursy na Sobrala wynosiły aż 8.00!

Eurowizja 2018: wygrywa pierwotna faworytka, która za to w dniu koncertu finałowego zajmowała 2. pozycję z kursem 4.20 za Cyprem (2.25). Sytuacja w ostatniej Eurowizji była o tyle ciekawa, że bukmacherzy szaleli z typowaniem zwycięzcy, jakby próbowali odgadnąć nastroje jurorów i widzów. Propozycja z Izraela na długi czas przed rozpoczęciem koncertów była faworytką, ale po próbach, na które zaproszono prasę, okazało się, że nikt nie jest taki pewien, czy gdacząca Netta wygra z gibką Eleni tańczącą w ogniu. Na wariactwie bukmacherów mogli za to skorzystać gracze, obstawiając własnych faworytów po bardzo soczystych kursach!

Eurowizja 2019 : wiemy już gdzie odbywa się tegoroczna edycja, więc nietrudno zgadnąć kto wygrał Eurowizję 2019. Laureatem został typowany jako faworyt uroczy reprezentant Holandii, Duncan Lawrence. Jego piosenka “ Arcade” spodobała się na tyle, że nikt nie miał wątpliwości co do jego wygranej. Kursy wskazywały przede wszystkim na niego (1.70), zostawiając resztę uczestników daleko w tyle. Bukmacherzy niewiele pomylili się co do drugiego i trzeciego miejsca. Według typerów, drugie miejsce miała zająć Rosja i jej reprezentant Sergiej Łazariew, a trzecie miejsce miało należeć do Włoch. W rzeczywistości to właśnie włoski raper Mahmood spodobał się bardziej niż rosyjski amant.

Jak będą wyglądały zakłady na Eurowizję w tym roku? Zobaczymy!

Ciekawe zakłady na Eurowizję

Nie tylko zakłady na zwycięzcę Eurowizji są udostępniane przez bukmacherów. Możesz też wypróbować swoich sił i spróbować przewidzieć takie wyniki jak Top 5, czy będą kraje z sumą 0, a w konkursach eliminacji krajowych, kto będzie reprezentował Polskę, czy Szwecję.

Takie zakłady najczęściej oferuje nasz rodzimy STS, Totolotek albo LV BET. Każdego roku możesz mieć pewność, że któryś z nich wystawi kursy na ciekawe eurowizyjne zakłady. Porównuj oferty i sprawdzaj, gdzie najbardziej opłaca się obstawiać!

Bukmacherzy nie są nieomylni. W 2016 roku typy bukmacherskie na Eurowizję brzmiały: zwycięstwo Rosji. Faworyt bukmacherów przegrał z typowaną na 3 miejscu Ukrainą. Eurowizja 2017 miała zakończyć się zwycięstwem Włoch, a jednak kolejny finał oglądamy w typowanej do drugiego miejsca Portugalii. To sprawia, że obstawianie Eurowizji jest jeszcze bardziej ekscytujące i daje szanse na wysokie wygrane!

Wróćmy jeszcze na moment do Eurowizji 2016, ponieważ tam zamieszanie było najbardziej wyraziste. Ponieważ bukmacherzy przewidywali zwycięstwo Rosji, zakłady takie jak skąd będzie pochodził zwycięzca z opcjami do wyboru: “Zakwalifikowany automatycznie”, “Z pierwszego półfinału” i “Z drugiego półfinału” też były zakładami z value. Rosjanin śpiewał w pierwszym półfinale, więc kursy na ten wybór były niższe (1.61), niż na pochodzenie z półfinału nr 2. (3.00).

Eurowizja 2019 – Zwycięzca – kursy

W tabeli pokazujemy dla przykładu kursy sprzed wszystkich występów na żywo: sprzed pierwszego półfinału, sprzed finału i ostateczny wynik. Łatwo można porównać, jak zmieniały się kursy (im wyższe kursy, nim większa pewność buka, że dane wydarzenie nie będzie miało miejsca) i zderzenie przewidywań z rzeczywistością.

 Faworyci
(09/05/2019)
Kursy
(09/05/2019)
Faworyci
przed finałem

(17/05/2019)
Kursy przed finałem
(17/05/2018)
Ostateczne TOP10
1Holandia2.85Holandia1.71 Holandia
2Rosja6.00Szwecja9.00 Włochy
3Włochy7.00Rosja11.00 Rosja
4Szwecja11.00Szwajcaria12.00 Szwajcaria
5Szwajcaria13.00Włochy15.00 Norwegia
6Malta15.00Islandia21.00 Szwecja
7Islandia20.00Francja29.00 Azerbejdżan
8Cypr29.00Norwegia34.00Macedonia Północna
9Grecja34.00Malta41.00 Australia
10Francja41.00Grecja81.00 Islandia

Wypatrywanie takich zakładów zdecydowanie jest warte poświęconego czasu, ale oczywiście nie ma gwarancji, że kupony nie-na-faworyta będą aż tak udane. W 2015 roku zakłady na Eurowizję były bardzo nudne, bo wszystko było z góry wiadomo – faworyci byli tak wyraźni jak wystający paluch ze skarpety. W 2016 roku Ukraina nieco zaskoczyła swoją wygraną, a Eurowizja 2017 zakłady zmieniała poniżej Top 3. Co się jednak okazało? Że głosowania mocno namieszały! Jeśli ktoś dobrze wyczuwał nastroje i nastawienie przed rozpoczęciem finałów, mógł za każdą postawioną na Portugalię złotówkę zgarnąć aż 8 zł po sobotnim Wielkim Finale! Eurowizja 2018 za postawienie na zwycięstwo Izraela tuż przed finałem nagradzała (no, bukmacherzy nagradzali) wypłaceniem 4,50 zł za każdą złotówkę na kuponie. Z kolei w 2019 roku bukmacherom doskonale poszło przewidywanie zwycięzcy. Już na wiele dni przed finałem (a nawet pierwszym półfinałem!) polscy bukowie jednogłośnie opowiadali się za zwycięstwem Holandii i ostatecznie mieli rację. Na triumfie Duncana można się jednak było dorobić, jeśli obstawiło się wystarczająco wcześnie. Do pewnego momentu typowane było zwycięstwo Rosji, Włoch albo Szwecji, zależnie od daty, i wtedy kursy na Holandię były całkiem smakowite. Nieco gorzej poszło bukmacherom przewidywanie kolejnych miejsc, ale większość faworytów i tak znalazła sobie miejsce w top 10.

Bukmacher potrafi przewidzieć, kto wygra Eurowizję?

Kto wygrał Eurowizję w 2015 roku? Wiadomo – Måns Zemerlöw ze Szwecji. Warte uwagi jest to, że bukmacherzy dokładnie przewidzieli tego roku miejsca 1-5! W punktacji miejsce drugie zajęła Rosja, trzecie – Włochy, czwarte – Belgia, a piąte – Australia. Od tego czasu przez kilka lat bukmacherom przewidywania szły dużo gorzej. Dlaczego? Od 2016 roku zmieniły się zasady przyznawania punktów, przez co – szczerze mówiąc – zrobiło się ciekawiej, bo trudno przewidzieć, jak zmieni się tabela po przyznaniu masywnych głosów od widzów! Pamiętasz Eurowizję 2016? Dzięki zmienionemu systemowi Michał Szpak wywindował z jednej z ostatnich pozycji aż na 8. miejsce!

Wspominaliśmy, że zakłady na Eurowizję były w 2015 roku dość nudne. W zasadzie niemal od początku było wiadomo, kim są faworyci i przewidzieli je bukmacherzy, a kursy na Eurowizję doskonale to pokazywały. Na pierwszym miejscu była Szwecja, która wygrała. Kursy na Szwecję w konkursie piosenki Eurowizji wynosiły w kluczowym momencie 2.00 – 2.10 u najlepszych bukmacherów. Za nimi uplasowała się Rosja: za jej zwycięstwo bukmacherzy obiecywali wypłacić od 3.75 do 4.50 razy postawionej stawki. Na zwycięstwo Włochów obiecywano 5.00 – 6.00 razy więcej, niż się postawiło. Na kolejnym miejscu były dwa kraje: kursy na Eurowizję w Sydney (wygrana Australii) wynosiły 11.00 – 12.00 i tak samo, gdyby Eurowizja 2016 odbywała się w Brukseli – bukmacherzy oceniali ich szanse jednakowo.

Później przez kilka lat typy bywały dużo mniej zgodne z rzeczywistością. Na przykład w 2018 roku kursy na Austrię na parę dni przed finałem wynosiły ponad 50.00, a ostatecznie zdobyła ona trzecie miejsce. W 2017 roku bukmacherzy byli natomiast pewni triumfu Włoch – na przykład Unibet oferował wówczas 1.62 za ich zwycięstwo i tylko 1.16 za miejsce na podium. A ostatecznie zajęli oni dopiero szóste miejsce! To musiało zaboleć bukmachera w portfel.

Wygląda jednak na to, że po kilku latach nauki polscy bukowie coraz lepiej typują zwycięzców Eurowizji. Chyba nauczyli się nowego systemu, a przynajmniej ten rok wydaje się coś takiego sugerować. Wygrana Holandii w 2019 była dla nich pewna już na trochę czasu przed pierwszym półfinałem. Pomiędzy kursami na Duncana Laurence’a a na innych reprezentantów różnica była naprawdę spora. W 2021 wcale nie istniał jednak konsensus co do tego, że wygrają Włochy. Nawet na dzień przed finałem można było zgarnąć niezłą kasę, decydując się na postawienie zakładu na ten właśnie kraj. A 2022, no cóż, ten rok na pewno świetnie pamiętasz, bo Ukraina była praktycznie pewniakiem od momentu rozpoczęcia wojny na terenie tego kraju i właśnie jej zwycięstwem zakończył się konkurs.

Jak zyskać na zmianach

Czy na konkurs Eurowizja 2023 bukmacherzy znów tak dobrze przewidzą ostateczne wyniki? Odkąd zmienił się system przyznawania punktów (rozdzielenie głosowania profesjonalnych jurorów i widzów) bukmacherzy wydają się być trochę zagubieni, ale to świetna wiadomość dla… graczy! Kto postawił na Portugalię podczas Eurowizji 2017, ten zgarnął naprawdę fajną wygraną! Podobnie można było się dorobić, stawiając wystarczająco wcześnie na Holandię w 2019 roku. Czy eksperci bukmacherów wiedzą już, jak przewidywać wyniki i znów będą w formie?

Przekonamy się już niebawem, ale w międzyczasie możesz postarać się zwiększyć swoje szanse na sutą wygraną. Masz wrażenie, że niektórzy lepiej niż Ty ogarniają, jak obstawiać Eurowizję? I Ty możesz wyposażyć się w takie eurowizyjne magiczne oko, nie jest to nic trudnego. Trzeba po prostu dobrze badać nastroje. Nie musisz nawet słuchać tych wszystkich piosenek (chociaż gdybyś zechciał kiedyś spędzić wieczór na odmóżdżaniu się, polecamy!). Warto jednak już pod koniec zimy zacząć śledzić pojawiające się wiadomości i czytywać fora internetowe, gdzie znajdziesz opinie zwykłych ludzi, ale także ekspertów. Dotychczas wstydziłeś się zaglądać na Pudelka? Teraz masz już poważnie brzmiące uzasadnienie: po prostu budujesz bazę informacji, dzięki którym lepiej zainwestujesz!

Oprócz przeglądania internetowych opinii zdecydowanie warto także śledzić kursy na Eurowizję. Czasem o tym zapominamy, ale to bukmacherzy zatrudniają przecież najlepszych ekspertów. Mają w końcu finansowy interes w tym, żeby zakłady na Eurowizję z jednej strony dobrze się sprzedawały i były opłacalne dla użytkowników, a z drugiej strony… żeby były opłacalne także dla buka! Każdy zakład bukmacherski musi więc dokładnie i w oparciu o szczegółowe dane obliczyć prawdopodobieństwo poszczególnych wydarzeń. Więc pssst, wskazówka dla leniuszków: jeśli nie masz ochoty zaprzyjaźniać się z Pudelkami, Kozaczkami i innymi różowymi stronkami, regularnie porównuj po prostu kursy na Eurowizję u różnych bukmacherów i śledź, w jaki sposób zmieniają się one wraz z upływem czasu. W ten sposób upewnisz się, że zakłady na Eurowizję w tym roku pójdą Ci najlepiej, jak to możliwe!

Eksperci nie muszą w zasadzie usłyszeć piosenki z danego kraju, żeby móc ustalić szanse i kursy. Swoje szacunki opierają na historycznych danych, ogólnym poziomie występów w preselekcjach, politycznej reputacji państwa i podejściu danego kraju do konkursu. Np. dla Szwedów Eurowizja to sport narodowy, Brytyjczykom w zasadzie nie zależy, a dla małych krajów to często błazenada i tak też ją traktują.

Eurowizja 2022: kursy bukmacherskie na półfinały

Jak wyglądały kursy w zeszłym roku? Według STS największe szanse na awans z pierwszego finału miały Albania, Grecja, Armenia, Holandia, Portugalia, Norwegia, Szwajcaria no i oczywiście faworyt do wygrania całej imprezy, czyli Ukraina. W drugim półfinale królowały natomiast Szwecja i… Polska po kursie 1.03, takie liczby na temat naszego reprezentanta to my lubimy widzieć! Zdaniem bukmachera zakwalifikować powinny się niemal z pewnością także Serbia, Finlandia, Australia, Estonia, Belgia i Finlandia. Przewidywania poszły bukowi całkiem nieźle, ale pomylił się w kwestii Albanii. Ten kraj odpadł już w półfinale.

Kursy na Polskę w 2023 roku

Oprócz rozważania, kto wygra Eurowizję 2023 i czy będzie to Polska, przed koncertem pozostaje nam zawsze jeszcze jedna, kluczowa sprawa. Czy w ogóle wejdziemy do finału?

Kursy na Polskę w półfinale

U STS kursy na to, czy Polska wejdzie do finału prezentują się następująco:

Zdaniem STS awans Polski do finału będzie co najmniej średniej skali zaskoczeniem… Cóż, co większym optymistom pozostaje trzymać kciuki!

Kursy na wygraną Polski

Eurowizja 2023 kursy na Polskę ma takie, do jakich nasz kraj nas przyzwyczaił. Możesz się spodziewać liczb typu 100.00 czy 150.00, a kto wie, czy jeszcze nie wzrosną.

Eurowizja Junior 2023 we Francji

Po zwycięstwie Lissandro, 14-letniego reprezentanta Francji, tegoroczna edycja odbędzie się właśnie w jego ojczyźnie. Piosenkarz zdobył serca zarówno widzów jak i jurorów, przynosząc Francji zwycięstwo piosenką „Oh Maman!”. Niektórzy twierdzą, że Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Paryżu, ale tak naprawdę nie wiemy na razie gdzie dokładnie, ani w jakiej formie odbędzie się ta edycja.

Dorośli reprezentanci co roku narażają nas na rozczarowania, ale Polska mogła nie tylko w 2018, ale także i w 2019 roku mogła pochwalić się sukcesem. W obu edycjach nasza rodaczka zwyciężyła w młodzieżowej wersji słynnego show. W 2018 była to Roksana Węgiel, a na Eurowizji Junior 2019 to Viki Gabor pokazała, że Polak potrafi — a przynajmniej ten młody i jeszcze pełen werwy! Dzięki tym młodym Polkom w końcu mogliśmy być gospodarzem tego popularnego konkursu aż dwa razy! Pozostaje tylko żałować, że wciąż nie możemy się doczekać u nas dorosłej Eurowizji. Jeśli chodzi o Eurowizję Junior 2022, nasza reprezentantka Laura zajęła na niej 10. miejsce na 16 uczestników.


Najdziwniejsze występy na Eurowizji — bonus!

Ciekawią Cię najdziwniejsze występy na Eurowizji? Co roku dostajemy istną rewię pomysłów artystów, którzy są przekonani (muszą chyba być…), że ich nowatorskie podejście do występu na scenie, często połączone z próbą zaśpiewania dzieła życia jak w operze La Scala w Mediolanie, zapewni im zwycięstwo. Cóż, widzowie przynajmniej świetnie się bawią na widok paździerzastych efektów specjalnych i taniej choreografii. Chcielibyśmy mieć dostęp do wszystkich nagrań od początków Eurowizji, ale i tak jest z czego wybierać. Poniżej największe nieporozumienia.

Czarnogóra 2017

Czy to ptak? Czy to helikopter? Nie, to Slavko!

Ukraina 2007

Jan Niezbędny na prochach?

Mołdawia 2010

Narodziny gwiazdy: Epic Sax Guy!

Australia 2019

A co to za cuda na kiju?

Rumunia 2013

Upiór w operze to pikuś. Cezar w Malmö, to jest gość!

Mołdawia 2016

Republika Mołdowy zatrudniła tego roku pląsającego kosmonautę. Gagarin nie pomógł. Piosenka odpadła.

Ukraina 2018

Ukraina przedstawiła tego roku nowe zastosowanie fortepianu. Polacy (widzowie) dali za to 12 punktów, bo doceniają fachurę.

Eurowizja w wykonaniu AI

A w formie bonusu dla fanów, którzy dotarli tak daleko… Tak wyglądałby eurowizyjny występ, gdyby prawo do udziału miała sztuczna inteligencja!


Czy Eurowizja to obciach? (Samo słowo obciach już jest słabe, ale nie w tym rzecz.) Patrząc na, hm… propozycje powyżej można uznać, że tak. Ale chyba nie w tym rzecz. My patrzymy na to jak na nieszkodliwą wystawę bielizny z cekinu i brokatów, która zdarza się raz do roku (dobrze, że nie częściej), i na której, jeśli się ją dość dobrze zna, można nieco zarobić przez zakłady. I świetnie bawić, śmiejąc się przy tym nieraz do rozpuku!

Za nami 1. półfinał!

Znamy już rozstrzygnięcia pierwszego półfinału Eurowizji 2023. We wtorek wystąpiło 15 reprezentacji, ale tylko 10 z nich mogło uzyskać przepustkę do wielkiego finału. Kto zakwalifikował się do kolejnej rundy?

 • Norwegia,
 • Szwecja,
 • Finlandia,
 • Portugalia,
 • Chorwacja,
 • Szwajcaria,
 • Izrael,
 • Serbia,
 • Mołdawia,
 • Czechy,

Niestety musieliśmy pożegnać piątkę krajów po wtorkowym wieczorze. Wśród nich znalazły się Irlandia, Łotwa, Malta, Holandia i Azerbejdżan. Wśród faworytów bukmacherów na sobotni finał znajduje się Szwecja oraz Finlandia, ale z osądami warto poczekać do drugiego dnia półfinałów.

Po 2. półfinale wszystko jasne

Poza wtorkowymi rozstrzygnięciami poznaliśmy już zwycięzców czwartkowego półfinału nr 2. Wiemy już zatem, jak wygląda komplet finalistów, a spośród drugiego półfinału w tym gronie znalazły się:

 • Polska,
 • Słowenia,
 • Armenia,
 • Estonia,
 • Belgia,
 • Cypr,
 • Austria,
 • Litwa,
 • Australia,
 • Albania,

To były naprawdę spore emocje, gdy na scenie wśród uczestników widzieliśmy artystów reprezentujących Polskę. Możemy być dumni z tego, że pomimo nieprzychylnych zapowiedzi udało się awansować do finału. Takiego szczęścia nie miało 6 innych reprezentacji. Musieliśmy pożegnać Grecję, Gruzję, San Marino, Danię, Rumunię i Islandię. Zwłaszcza tej ostatniej wielu widzów żałowało, ale na to już nie mamy wpływu. Możemy z wypiekami na twarzy oczekiwać sobotniego finału Eurowizji 2023.

Kto wystąpi w finale Eurowizji 2023?

Do grona zespołów, które awansowały z obydwu półfinałów dołączają także kraje tzw. Wielkiej Piątki oraz zwycięzcy poprzedniej Eurowizji. To oznacza, że będziemy mieli okazję posłuchać i zobaczyć występy Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Niemców, Włoch, Francji i Hiszpanii. Z tych wymienionych bukmacherzy największe szanse dają obrońcom tytułu, czyli Ukraińcom. Eurowizja 2023 kursy są jednak bardziej przychylne wcześniej wspomnianym faworytom, czyli Szwedom i Finom. Sprawdźmy pełne zestawienie finalistów tegorocznej Eurowizji:

KrajArtystaUtwór
PolskaBlankaSolo
Wielka BrytaniaMae MullerI wrote a song
WłochyMarco MengoniDue vite
HiszpaniaBlanca PalomaEaea
FrancjaLa ZarraÉvidemment
NiemcyLord of the lostBlood and Glitter
UkrainaTvorchiHeart of Steel
FinlandiaKäärijäCha Cha Cha
SzwecjaLoreenTattoo
AustriaTeya i SalenaWho the Hell Is Edgar?
PortugaliaMimicatAi coração
SłoweniaJoker OutCarpe Diem
BelgiaGustaphBecause of You
MołdawiaPasha ParfeniSoarele și luna
ArmeniaBrunetteFuture Lover
ChorwacjaLet 3Mama šč!
IzraelNoa KirelUnicorn
AustraliaVoyagerPromise
NorwegiaAlessandraQueen of Kings
SerbiaLuke BlackSamo mi se spava
SzwajcariaRemo ForrerWatergun
EstoniaAlikaBridges
CzechyVesnaMy Sister’s Crown
LitwaMonika LinkytėStay
AlbaniaAlbina i Familja KelmendiDuje
CyprAndrew LambrouBreak a Broken Heart

Jakie szanse ma Polska?

W zakładach bukmacherskich nie ma miejsca na sentymenty czy patriotyczne gesty. Jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy, raczej nie stawiaj na to, że Polska wygra Eurowizję 2023 lub zajmie miejsce na podium. Dla naszej reprezentantki już samo znalezienie się w finale jest dużym osiągnięciem i nie ma co być zbyt zachłannym. Oczywiście liczymy na jak najwyższą pozycję Blanki i jej piosenki, ale konkurencja jest na tyle mocna, że nawet uplasowanie się w środku finałowej stawki będzie dla nas sukcesem. Czekamy na sobotni finał i trzymamy kciuki za Polskę!

Aktualizacja po finale Eurowizji 2023: Wszystko już jasne! Polska zajęła 19. miejsce w ogólnym rozrachunku. Żałujemy, że to nie widzowie odgrywają większą rolę w głosowaniu, ponieważ pod tym względem Blanka zgarnęła naprawdę sporo punktów. O niskiej pozycji przesądziły jednak punkty przyznane przez jury z poszczególnych krajów. Pod tym względem Polska znalazła się w ostatniej trójce stawki. Powinniśmy pomyśleć o zmianie regulaminu, ponieważ tylko 7 ekip otrzymało więcej głosów od oglądających widzów od naszej reprezentacji.

Kolejny triumf Loreen

Eurowizja 2023 dała zwycięstwo Szwecji, która zdeklasowała pozostałe reprezentacje. Gdyby jednak większe znaczenie miały głosy widzów, a nie jurorów, na szczycie listy zobaczylibyśmy Finlandię, która otrzymała najwięcej głosów od zwykłych zjadaczy chleba. Na najniższym stopniu podium uplasował się Izrael, którego liczba punktów rozkładała się najbardziej równomiernie z całej trójki. Poniżej prezentujemy tabelę najlepszych z najlepszych wraz z konkretnymi liczbami punktów, które otrzymali od jurorów oraz widzów.

MiejsceReprezentacjaLiczba punktów od juryLiczba punktów od widzówPunkty razem
1.Szwecja340243583
2.Finlandia150376526
3.Izrael177185362

Warto dodać, że Loreen jako pierwsza artystka w historii zwyciężyła w konkursie Eurowizji. Poprzednim razem wygrała w 2012 roku i po 11 latach powróciła, aby ponownie zająć 1. miejsce.

FAQ

Czy w Polsce można stawiać zakłady na Eurowizję?

Jak najbardziej! Legalni bukmacherzy umożliwiają obstawianie Eurowizji. W przeciwieństwie do głosowania konkursowego, można stawiać zakłady także na polskich wykonawców!

Kto jest faworytem Eurowizji 2023?

Bukmacherzy zawsze mają swoje przewidywania. Po kursach bukmacherskich z łatwością zorientujesz się, kto jest faworytem bukmacherów. Im kurs niższy, tym dany wykonawca ma większe szanse w oczach specjalistów. W tym roku faworyci to Szwecja, Ukraina i Finlandia.

Czy sprawdzają się przewidywania bukmacherów?

Bukmacherzy spekulują ze zmiennym szczęściem, chociaż trzeba przyznać, że w ostatnich latach raczej się nie mylili. Daj im jednak troche czasu - najbardziej trafne przewidywania co do tego, kto wygra Eurowizję mają na około 2 tygodnie przed konkursem.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe