Tekst zawiera treści reklamowe | 18+ | Obowiązuje regulamin
Piotr Pawlak, zaktualizowano 02 sierpnia 2021
Handicap co to znaczy

Handicap: co to znaczy

Każdy, kto zaczyna przygodę z obstawianiem meczy powinien znać pojęcie handicap. Co to znaczy? W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku, z czym wiąże się obstawianie handicapów oraz jakie są jego rodzaje. Zaczynamy!

Handicap: co to znaczy, jak wybrać, jak obstawiać

Handicap to dość znane pojęcie, ale początkujący typerzy nie wiedzą dokładnie jak on działa. Często można go spotkać na stronach bukmacherów, ale jeśli zakłady handicap brzmią Ci obco, lepiej nie ryzykować ich obstawiania. Przynajmniej na razie.

Istnieje wiele jego rodzajów. Na rynkach można spotkać handicap azjatycki, europejski albo nawet ćwiartkowy, więc nie myśl sobie, że ten typ zakładu jest nudny i przewidywalny. A co może Ci dać? Szansę na większą wygraną i dodatkowe emocje. Niektóre takie zakłady potrafią również zmniejszyć ryzyko straty, a gracz dzięki temu ma większe szanse na trafienie.

Handicap niejako wyrównuje szanse rywali poprzez dodawanie lub odejmowanie punktów (całościowych, połówkowych lub nawet ćwiartkowych), a więc obstawianie tego typu zakładów bywa podchwytliwe i często trudne. Jednak nie bez powodu mają swoich fanów i coraz więcej doświadczonych typerów decyduje się na umieszczenie go w na swoim kuponie.

Co oznacza “handicap”?

Z angielskiego tłumaczy się to jako utrudnienie. Termin pojawiał się zarówno w zabawach dziecięcych, jak i w sporcie, a z czasem trafił też do bukmacherki. W tym kontekście pod jego nazwą kryje się wykreowanie przewagi dla jednej z drużyn przed rozpoczęciem starcia. Dokonuje się tego za pomocą dodawania lub odejmowania punktów poszczególnej stronie. Skoro zapoznałeś się już z pojęciem handicap i co to znaczy, pewnie zastanawiasz się, dlaczego wielu bukmacherów decyduje się na ten zakład. Z jakiego powodu zakłady handicap są takie popularne?

Handicap: co to znaczy w zakładach bukmacherskich?

Przejdźmy do konkretów. Pytanie na dziś brzmi: handicap – co to jest? To tak naprawdę liczba punktów (lub bramek) typu -1, -4 albo +2,5, którą bukmacher dodaje lub odejmuje jednej z drużyn rozgrywających spotkanie. Handicap ma za zadanie wyrównać szanse zespołów (lub zawodników, np. w tenisie), które grają przeciwko sobie. Dzięki temu zakład jest ciekawszy. Często nieco upraszcza się tę definicję i kiedy zastanawiasz się nad pojęciem, handicap i co to znaczy, możesz usłyszeć od innych, że to dawanie szansy zawodnikowi, który jest słabszy. Pozwala to też zagrać typerom po wyższym kursie, niż podczas zwykłego zakładu 1X2, nawet jeśli stawiają na faworyta spotkania. Brzmi interesująco? To czytaj dalej, bo mamy jeszcze sporo do powiedzenia w temacie handicapu.

Handicap co to daje grającemu?

Nie bez powodu handicap jest popularny wśród graczy, bo dla nich również ten rodzaj zakładu często bywa korzystny. Przede wszystkim kursy na spotkania są wyższe. Jeśli więc tak czy siak chcesz postawić na faworyta, zastanów się nad wybraniem zakładu handicap. Co to Ci da? Szansę na większą wygraną! Ale zanim zaczniesz stawiać pieniądze, poznaj różne rodzaje handicapu.

Handicap – co to znaczy z punktu widzenia bukmachera?

Bukmacherzy nigdy nie robią niczego z dobroci serca. W swoich działaniach mają różne motywacje, które mają pomóc uzyskać im określone cele. Na przykład zdobycie nowych klientów, “przechwycenie” graczy od konkurencji, zwiększenie liczby wpłat itp. Co mogą zyskać zachęcając do obstawiania handicapów?

Na pewno mogą liczyć na zwiększoną liczbę graczy. Skoro zachęcają typerów do obstawiania mniej ryzykownych spotkań poprzez wyrównanie szans, mogą liczyć na to, że gracze chętniej przystąpią do takiego rodzaju zakładu. Więcej klientów, którzy obstawiają nawet po niewielkiej stawce, to przecież i tak potencjalnie większy dochód. Nie należy zapominać, że takiego rodzaju zakłady zawsze uatrakcyjniają ofertę i stanowią doskonały sposób na przyciągnięcie nowych graczy.

Handicap europejski

handicap europejski
przykładowe zastosowanie handicapu europejskiego w Betclic

Jedną z odmian handicapu jest ten europejski. Nosi również nazwę “trzytorowy handicap”. Co to nam mówi? Że masz 3 opcje wytypowania. Możesz obstawić wygraną pierwszej drużyny (1) , remis (X) lub wygraną drugiej drużyny (2) przy jednoczesnym dodawaniu / odejmowaniu wirtualnie goli itp. Właśnie możliwość obstawienia remisu jest tak charakterystyczna dla tego rodzaju handicapu, w odróżnieniu od handicapu azjatyckiego, o którym będzie za chwilę.

Skoro teorię mamy opanowaną, pora na praktykę. Najłatwiej będzie nam do to przedstawić na przykładzie meczu piłki nożnej, np. Manchester City i Tottenham.

Jeśli obstawisz wygraną Manchesteru City, dodając do tego handicap -1 gol po stronie Manchesteru City (-1:0), musisz liczyć się z tym, że ta drużyna powinna wygrać co najmniej dwiema bramkami. Wynik wówczas mógłby wyglądać tak: 2:0 lub tak: 3:1. Analogicznie będzie to wyglądało w przypadku postawienia na wygraną Tottenhamu z ujemnym handicapem -1 po stronie Tottenhamu (0:-1). Aby wygrać zakład, klub musiałby zakończyć grę z przewagą minimum dwóch goli. W przypadku remisu przy handicapie -1, wygraną zapewni Ci przewaga Manchesteru City jedną bramką, a jeśli postawisz w handicapie na Tottenham – wówczas to Tottenham musiałby mieć o jednego gola więcej od rywala.

Handicap europejski to świetny sposób, aby zwiększyć kurs na kuponie, więc jeśli jeszcze nie obstawiałeś tego typu zakładów, warto spróbować.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki – inaczej: dwutorowy – wbrew pozorom ma o wiele więcej wariantów niż europejski. W przypadku handicapu azjatyckiego zakład opisuje się przy użyciu połówek i ćwiartek punktów, więc postawienie remisu jest w tym przypadku niemożliwe.

Handicap połówkowy

handicap azjatycki połówkowy
przykładowy handicap azjatycki połówkowy w ofercie STS

To jeden z popularniejszych handicapów azjatyckich. Tutaj zamiast całych punktów, przypisuje się punkty połówkowe. Załóżmy, że czeka Cię mecz Polska – Francja.

Twój zakład wygląda następująco:
Polska – Francja z handicapem -1,5 bramki dla Francji. Francja wygra.
Wygrywasz, gdy: Francja zwycięży z przewagą co najmniej dwóch goli (np. 0:2 dla Francji, albo 1:3 dla Francji itp.)

Polska – Francja z handicapem -1,5 bramki dla Francji. Polska wygra.
Wygrywasz, gdy:

 • Francja zdobędzie nie więcej niż jedną bramkę,
 • mecz zakończy się remisem,
 • Polska strzeli dowolną liczbę goli, ale nie mniej od Francji

Oczywiście kurs na Francję w tym przypadku byłby wyższy, ale musisz przyznać, że to i tak ciekawa opcja, prawda?

Handicap ćwiartkowy

To już bardziej zaawansowana zabawa, ale bez obaw, postaramy się wszystko dokładnie wyjaśnić. Tego rodzaju zakłady bez problemu znajdziesz u legalnych bukmacherów, więc możesz przyjrzeć im się nieco bliżej.

Główną zasadą tego handicapu jest to, że wyrażony jest w ćwiartkach, np. +1,25 albo -0,25. W tego rodzaju zakładzie możesz wygrać cały kupon albo połowę kuponu, bo Twoja stawka dzielona na dwie części.

Zakład wygląda tak:
Real Madryt – Borussia Dortmund z handicapem -0,25 gola na Real Madryt, wygra Borussia Dortmund, stawka 100 zł

Można tu powiedzieć, że połowa stawki stawiana jest na handicap o ćwiartkę wyższy niż -0,25, a druga połowa na ten o ćwiartkę niższy, czyli -0,5. Tym sposobem nasza stawka dzielona jest na 2 zakłady: handicap -0,5 i handicap 0.

 • Wygrasz: 100% jeśli Borussia Dortmund zwycięży
 • Wygrasz: 50% w przypadku remisu
 • Przegrywasz: Jeśli zwycięży Real Madryt

Kombinacji jest mnóstwo, dlatego zanim zdecydujesz się na taki handicap, przemyśl dokładnie swoją strategię. Zapoznaj się też z dostępnymi statystykami, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.

Handicap azjatycki: Draw not bet

Ten rodzaj zakładu spotykany jest najczęściej w piłce nożnej lub w hokeju na lodzie. Załóżmy, że postawiłeś zakład na jedną z drużyn, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem. Jeśli to jedyny zakład na Twoim kuponie – środki wrócą na Twoje konto. Jeśli na kuponie dostępne są jeszcze inne wydarzenia, za remis otrzymasz zwrot, natomiast pozostałe zakłady zostają dalej w grze.

To, co wyróżnia handicap azjatycki typu draw not bet od europejskiego, to fakt, że zamiast możliwości postawienia i wygrania zakładu z remisu, otrzymujesz zwrot.

Jak i kiedy grać handicap, żeby wygrywać?

Korzystaj z handicapów, jeśli chcesz podwyższyć kursy bukmacherskie na faworytów spotkania. W momencie odejmowania im konkretnej liczby bramek, możesz otrzymać lepszy, bardziej korzystny kurs. Przestrzegamy jednak, że w takiej sytuacji więcej ryzykujesz. Podobnie też: jeśli chcesz się miło zaskoczyć, możesz postawić na słabszą drużynę i dodać jej wirtualne punkty.

Kluczem do grania na kuponie handicapu i wygrywania są próby. Każdy kolejny kupon postawiony z handicapem powinien być dla Ciebie łatwiejszy i bardziej zrozumiały. Im więcej będziesz stawiał takich kuponów, tym – mamy nadzieję – łatwiej zrozumiesz cały mechanizm.

Jak to mówią, praktyka czyni mistrza. Pamiętaj jednak, by nie grać na zasadzie rewanżu; “teraz się odkuję” nigdy nie przynosi zamierzonych efektów. Z naszej strony dodamy tylko, że korzystanie ze statystyk, analiz czy porad ekspertów niewątpliwie może pomóc Ci podjąć decyzję dotyczącą wygranej drużyny. W końcu zawierają bardzo przydatne informacje, na podstawie których łatwiej jest przewidzieć rezultat meczy. I tyczy się to zarówno zakładów z handicapem, jak i bez.

Gdzie warto obstawiać handicap?

Przestawiamy listę bukmacherów u których opłaca się obstawić handicap. Co to znaczy? Że możesz zagrać naprawdę solidne kupony i przy okazji skorzystać z soczystego bonusu. Nie dziękuj!

BukmacherOferta handicapBonus
STS
STS aplikacja mobilna
Bogata!– 30 zł freebet
– 234 zł cashback
– Bonus za depozyt 200% do 1200 zł

Obstawiaj w STS!

Fortuna
Fortuna zakłady bukmacherskie
Solidna!– Powiększony cashback: 600 zł
– Bonus 100% do 2100 zł
– 20 zł w punktach FKP

Obstawiaj w Fortunie!

Superbet
Superbet zakłady bukmacherskie
Mocna!– 100% do 50 zł
– Cashback 500 zł
– Freebet 34 zł

Obstawiaj w Superbet!

forBET
forbet legalny bukmacher
Warta uwagi!– 14 dni bez podatku
– Bonus do 2080 zł
– Maxizysk do 200 zł

Obstawiaj w forBET!

eWinner
Sprawdź koniecznie!– Zwrot do 110 zł za pierwszy zakład

Obstawiaj w eWinner!

Oczywiście powyższa tabela to nasz własny ranking, który stworzyliśmy samodzielnie testując i porównując poszczególne oferty i bukmacherów. Niemniej jednak zachęcamy Cię do wypróbowania i sprawdzenia, który bukmacher najbardziej Tobie odpowiada. Kto wie, może okazać się, że zmiana wyjdzie Ci na plus?

FAQ

 • Co to znaczy handicap?
  To zakład, w którym wirtualnie (“na niby”) odejmuje się punkty faworytowi albo dodaje drużynie, która ma mniejsze szanse na wygraną.
 • Jak działa handicap?
  Handicap wyrównuje szanse rywali, przez co kursy na wygraną stają się bardziej korzystne.
 • Co to jest handicap europejski?
  To zakład, w którym przyznajesz wirtualną przewagę punktową jednej z drużyn. Możesz obstawić wygraną, przegraną albo remis.
 • Co to jest handicap azjatycki?
  To zakład, w którym oprócz tego, że możesz postawić na wygraną gospodarza lub wygraną gościa, wirtualnie dodajesz lub odejmujesz punkty (całkowite, połówki lub ćwiartki). W tym rodzaju handicapu nie ma zakładów na remisy.
 • Jak wygrywać zakłady handicap?
  Analizuj dostępne dane statystyczne, obieraj strategię i próbuj!