Rodzaje zakładów bukmacherskich

Opublikowano dnia 22 czerwca 2022 
Zaktualizowany 19 lipca 2024

Artykuł ten został stworzony z myślą o tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki jako typujący wyniki zdarzeń sportowych i chcą się dowiedzieć jakie rodzaje zakładów bukmacherskich są popularne wśród graczy. Jeżeli właśnie zacząłeś swoją przygodę z obstawianiem, to ten przewodnik powinien Ci się spodobać.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Jeżeli uważasz, że zakłady bukmacherskie to stosunkowo młody wynalazek, to musimy wyprowadzić Cię z błędu. Źródła, takie jak wikipedia, podają, że początków bukmacherki możemy doszukiwać się już około 4000 lat p.n.e! W Babilonii popularne były zakłady na wyścigi konne, a Rzymianie zakładali się o to, który gladiator wygra walkę. W czasach antycznych królowała również gra w kości. Jednak za kolebkę współczesnej bukmacherki uchodzi Wielka Brytania, a za pierwszego profesjonalnego bukmachera uznawany jest niejaki Harry Ogden. Z kolei w 1996 roku, gracz pochodzący z Finlandii, Jukka Honkavaara, był pierwszą osobą, która postawiła zakład przez internet. Fin wygrał wówczas dwa dolary.

Ty z pewnością masz dużo większe aspiracje i chcesz widzieć na swoim koncie nieco wyższe wygrane. Jeżeli jesteś nowicjuszem w stawianiu zakładów, to koniecznie zapoznaj się z resztą naszego artykułu. Postaramy się w jasny i dostępny sposób, przedstawić Ci rodzaje zakładów bukmacherskich, ponieważ jest to pierwszy krok do tego, aby zacząć skutecznie i z sukcesem obstawiać zdarzenia sportowe.

Zakłady na zdarzenia

zakłady na zdarzenia

Jeśli jesteś nowicjuszem w obstawianiu, na początku wszystko może wydawać  Ci się nieco skomplikowane, ale spokojnie, to tylko pozory. Z pewnością wdrożenie się świat zakładów zajmie Ci trochę czasu, jednak kiedy już to zrobisz, dziwacznie brzmiące nazwy i skróty przestaną być dla Ciebie zagadkowe i z łatwością będziesz mógł się poruszać na stronach bukmacherów.

Zakłady bukmacherskie polegają generalnie na tym, że przewidujesz wynik danego spotkania sportowego, na które bukmacherzy przygotowali kursy. Następnie wybierasz stawkę i tworzysz kupon. Potem już tylko czekasz na ewentualną wygraną. Głównym czynnikiem, od którego zależy wysokość kursów jest prawdopodobieństwo wygranej – drużyny, bądź zawodnika. Im wyższy kurs, tym te szanse są mniejsze.

W obecnych czasach większość bukmacherów oferuje Ci zakłady online. Jeżeli jednak lubisz tradycyjne podejście do sprawy, to możesz spokojnie obstawiać z punktów stacjonarnych.

Zakłady proste, kombinowane, systemowe

Najpopularniejszym, a zarazem najłatwiejszym rodzajem zakładu jest tzw. singiel, czyli inaczej zakład prosty. Polega on na tym, że obstawiasz wynik i jeżeli Twoje przewidywania się sprawdzą to wygrywasz. Twoja wygrana jest wynikiem pomnożenia kursu bukmacherskiego oraz wniesionej przez Ciebie stawki.

Zakład kombinowany, nazywany również kumulacyjnym, polega na tym, że na kupnie jest umieszczonych dwa lub więcej zdarzeń. Kurs całkowity w takim wypadku jest wynikiem mnożenia wszystkich kursów zdarzeń pojedynczych. Jak się pewnie domyślasz, zawierając taki zakład, możesz wygrać znacznie więcej niż stawiając singla. Trudność polega na tym, że aby odebrać wygraną, wszystkie typowane zdarzenia na kuponie muszą “wejść”. Maksymalna ilość typów jakie możesz umieścić na takim kuponie to aż dwadzieścia.

Zakłady systemowe są trochę podobne do kombinacyjnych, ale z tą różnicą, że nie musisz trafić wszystkich, żeby odebrać wygraną. Pamiętaj jednak, że im więcej typów znajduje się na kuponie, tym więcej musisz trafić i Twoja stawka powinna być relatywnie wyższa, aby odczuć wygraną. Na takim kuponie musi się znaleźć od trzech do ośmiu zdarzeń.

Zakłady przedmeczowe i zakłady na żywo

zakłady na żywo

Co wziąć pod uwagę wybierając zakłady bukmacherskie? Z pewnością oprócz promocji, które tak wszyscy lubimy, należy przeanalizować ofertę buka. Generalnie na stronach bukmacherskich możesz obstawiać zdarzenia, które dopiero się odbędą lub te, które właśnie trwają. Te pierwsze to zakłady przedmeczowe, a te drugie to po prostu zakłady na żywo. Każdy z obstawiających ma własne preferencje. Ci, którzy cenią sobie emocje, szybkie tempo i częste zmiany akcji, z pewnością wybiorą typowanie live. Nie ma co ukrywać, zakłady na żywo to kwintesencja bukmacherki. Jeżeli zdecydujesz się na obstawianie zdarzeń live, warto wybrać zakłady bukmacherskie online, które mają w swojej ofercie legalny streaming.

Najpopularniejsze zakłady: 1×2 / 12

Jeżeli interesuje Cię obstawianie meczy i masz już za sobą pierwsze próby typowania, to na pewno spotkałeś się z zapisem 1×2. Nie, nie jest to zwykłe działanie matematyczne. W zapisie na stronie buka wygląda to właśnie tak, ale jedynka będzie oznaczała tu wygraną drużyny pierwszej drużyny, bądź zawodnika, X to oczywiście remis, a dwójka to po prostu wygrana drugiego zespołu. Możesz również spotkać się z określeniem gospodarz-remis-gość ( Home-Draw-Away).

Jeżeli za to natkniesz się na zapis 12, będzie to oznaczało, że masz tylko dwie możliwości wyboru. Takie zakłady są zazwyczaj spotykane przy zdarzeniach, gdzie remis jest praktycznie nierealny (np. koszykówka czy tenis). Bardzo często znajdziesz go przy zakładach specjalnych, gdzie do walki stają ze sobą dwaj zawodnicy. Może to być np. walka bokserska, albo mecz tenisa.

Podwójna szansa

Podwójna szansa, znana również pod wdzięczną nazwą “podpórka”, nie jest może tak popularnym zakładem jak 1×2, ale też ma swoich zwolenników. Pozwala Ci ona wytypować dwa z trzech możliwych wyników: wygraną drużyny 1, wygraną drużyny 2, lub remis. Ten typ zakładu ma parę wariantów. Możesz obstawić np. 1x, x2 czy też 12.

Załóżmy, że spotkanie jest rozgrywane pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Na swoim kuponie zaznaczyłeś opcję 1x. Co to oznacza? Jeżeli wygra Legia lub drużyny zremisują, Twój kupon będzie wygrany. Jeżeli natomiast to Lech zejdzie z boiska jako zwycięska drużyna, wtedy niestety nie będziesz miał powodów do radości. Przegrałeś.

Tak to w skrócie wygląda. Chyba sam przyznasz, że nie jest to jakiś bardzo skomplikowany system.

Zakłady over/ under

Kolejnym terminem, na który możesz natknąć się podczas obstawiania, są zakłady over/under, czyli poniżej/powyżej. Jest to tak naprawdę bezpieczniejsza opcja niż klasyczne 1×2. W takim zakładzie możesz obstawiać m.in.: liczbę strzelonych bramek, zdobytych punktów, kartek lub gemów. Możliwości jest tu naprawdę sporo. Takie typy zakładów sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku obstawiania zdarzeń w piłce nożnej. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się oglądać spotkanie, które wygrała drużyna radząca sobie na boisku zdecydowanie gorzej od jej przeciwnika. Każdy był chyba świadkiem  tzw. bramki “z niczego” lub niesłusznie podyktowanego rzutu karnego. Wtedy zakład na np. rzuty rożne, będzie doskonałym rozwiązaniem. Możesz również pomyśleć o nim w sytuacji, kiedy podczas spotkania trudno jest przewidzieć faworyta.

Więcej o over/under dowiesz się klikając link poniżej, który przekieruje Cię do całego artykułu na ten temat.

Rodzaje zakładów handicap

Teraz przyszła kolej, żeby przyjrzeć się zakładom typu handicap. Wielu graczy korzysta właśnie z nich, ponieważ jest to dosyć ciekawy system, który polega na tym, że dodajemy punkty lub bramki do wyniku danej drużyny. W kolejnych akapitach przedstawimy Ci dwa podstawowe zakładu typu handicap.

Handicap europejski

Jeżeli na stronie bukmachera zobaczysz symbol EH, to będzie to handicap europejski. Jest on związany z obstawianiem meczy piłki nożnej i ma zawsze tylko trzy opcje do obstawienia: wygraną gospodarzy lub gości oraz remis, uwzględniając handicap punktowy. Spróbujmy może wyjaśnić to na konkretnym przykładzie.

Załóżmy, że odbędzie się mecz pomiędzy drużynami z Hiszpanii: FC Barceloną i Realem Madryt. Przed spotkaniem bukmacher proponuje następujące kursy na wygraną-remis-wygraną (1X2): 1.91/3.25/2.72. Powiedzmy, że drużyna przyjezdna (Real) będzie miała na początek jedną bramkę przewagi, czyli będzie to handicap 0:1. Wtedy kursy bukmacherskie również się zmienią. Mogą wyglądać np. tak: 3.95/3.85/1.45. Co to oznacza?

Jeżeli drużyna gospodarzy, w tym przypadku będzie to FC Barcelona, wygra różnicą dwóch bramek, wtedy kurs 3.95 będzie tym zwycięskim, ponieważ biorąc pod uwagę handicap 0:1 dla Realu, to i tak Barca będzie w tym przypadku drużyną wygraną.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki możesz spotkać na stronach buków jako skrót AH/AHO. Ma on tylko dwie opcje wyników: wygraną i przegraną. Jeśli spotkanie zakończy się remisem, operator zwróci Ci postawione środki. Taki zakład będzie rozliczany po kursie 1.0, chociaż zdarzają się i tacy operatorzy, którzy remis w handicapie azjatyckim rozliczają po kursie 0.9. Przy tego rodzaju zakładach, handicap może mieć wartość połówkową. Takiej możliwości nie ma przy handicapach europejskich.

Zakłady specjalne

W dzisiejszych czasach z bukmacherami możesz zakładać się praktycznie o wszystko… Jeżeli chodzi o piłkę nożną, to spokojnie na jakieś ważne spotkanie dobry buk może przygotować nawet kilkadziesiąt rynków. No ale oczywiście nie samym futbolem człowiek żyje. W zakładce zakłady specjalne możesz znaleźć takie perełki jak zakład na to, czy Robert Lewandowski jest istotą pozaziemską. Tutaj również pojawiają się niesportowe typy bukmacherskie na zdarzenia ze świata show businessu, filmu czy też polityki. Jeżeli jesteś chociażby fanem “Tańca z Gwiazdami”, to co tydzień możesz typować parę, która opuści program. Także kinomani i znawcy muzyki mają szansę pobawić się w bukmacherkę: zakłady na Oscary czy też Grammy prawie zawsze znajdują się w ofercie operatorów. Możesz być również pewien, że jeżeli w świecie polityki dzieje się coś bardzo ważnego np. wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, to bukmacherzy postarają się stworzyć zakład z tym związany. Uwierz nam, że w tym przypadku “only sky’s the limit”. Niektórzy operatorzy (na szczęście nie z Polski, tylko z Kazachstanu) mają taką chorą fantazję, że potrafią wystawić w ofercie zakład na zamach terrorystyczny czy też katastrofę lotniczą. Na szczęście bukmacherzy z Europy mają trochę zdrowsze poczucie humoru.

Inne rodzaje zakładów bukmacherskich

Jeżeli chodzi o typy zakładów bukmacherskich, to można by na ten temat napisać podręcznik. W tym artykule skupiliśmy się na podstawowych regułach obstawiania. Jeżeli zrozumiesz na czym one polegają, później będzie Ci już tylko łatwiej. Wspomniane wcześniej rodzaje zakładów bukmacherskich, to tylko wierzchołek góry lodowej. U każdego buka znajdziesz ich naprawdę dużo więcej. I bardzo dobrze! Dzięki temu gra staje się bardziej emocjonująca, a ty możesz się wykazać istną wirtuozerią, stosując systemy grania i wybierając najlepsze typy bukmacherskie. Warto też wspomnieć, że pewne rodzaje zakładów są tak jakby przypisane do danej dyscypliny. Spójrz, co jeszcze możesz znaleźć na stronach naszych buków.

 • Spread
 • Each way
 • Draw no bet
 • Moneyline
 • Next goal
 • Rzut karny: Penalty kick
 • Żółte i czerwone kartki: Yellow and red cards
 • Pierwsze zdarzenie
 • Czas
 • BTS, DW i wiele innych.

Dokładny wynik

Dokładny wynik to coś, co zakłady bukmacherskie bardzo lubią. Tak jak pewnie się domyślasz, polega to na tym, że obstawiasz ile dokładnie bramek lub punktów zdobędą drużyny biorące udział w rozgrywce. Taki sposób typowania jest szczególnie popularny wśród osób zawierających zakłady na piłkę nożną. Oczywiście, że przewidzenie dokładnego wyniku spotkania nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego zazwyczaj kursy będą w takiej sytuacji wysokie. Jeżeli zdecydujesz się zagrać właśnie w ten sposób, to przy stosunkowo małym nakładzie środków, możesz zgarnąć całkiem sporą wygraną. Jest jeden warunek: Twój typ musi wejść w stu procentach.

Żeby odnieść sukces i przewidzieć dokładny wynik spotkania, musisz mieć naprawdę sporą wiedzę na temat obydwu grających drużyn. Powinieneś śledzić ich poczynania od dłuższego czasu i zebrać najważniejsze informacje na ich temat.

 • Skup się przede wszystkim na formie zespołu i poszczególnych zawodników.
 • Weź pod uwagę specyfikę ligi.
 • Przeanalizuj historię wyników.
 • Na koniec przyjrzyj się jakie strategie stosują obie drużyny w poszczególnych etapach spotkania lub w stałych fragmentach gry.
 • Wyposaż się w kryształową kulę i karty tarota, bo powyższe i tak pewnie niewiele da.

Tak jest. Nie polecamy tego typu zakładów.

Zakłady na połowy

Obstawianie meczy piłki nożnej może być nie lada wyzwaniem. W tym artykule zostały już przedstawione podstawowe typy zakładów. Teraz kolej na ostatni, czyli: zakłady na połowy. Jest on w sumie podobny do tego omawianego w poprzednim akapicie. Tak samo i w tym przypadku, musisz się wykazać prawie ekspercką wiedzą na temat zespołów, które biorą udział w spotkaniu, a które Ty wybrałeś do typowania. Tutaj nie ma miejsca na zdawanie się na łut szczęścia. Jeżeli chcesz prawidłowo obstawić wynik, znowu musisz wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą miały wpływ na to co się wydarzy na boisku.

Jak taki zakład wygląda w zapisie? Zaznaczając na kuponie “drużyna gospodarzy/drużyna gospodarzy”, stawiasz na wygraną gospodarzy w obydwu połowach. Natomiast zapis “drużyna gości/drużyna gospodarzy” będzie oznaczał, że typowałeś przejęcie prowadzenia przez zespół przyjezdny tylko w pierwszej połowie. W takim wypadku ostateczny wynik, to wygrana gospodarzy.

Jak się pewnie już zorientowałeś, dokładny wynik i granie na połowy, to rodzaje zakładów bukmacherskich, które są ściśle związane z piłką nożną. Jednak nawet jeżeli jesteś wytrawnym znawcą tej popularnej dyscypliny, nie polecamy Ci obstawiania dokładnego wyniku spotkania. Ciężko jest tutaj wypracować sobie jakąś strategię i ryzyko przegranej jest naprawdę wysoce prawdopodobne.

Które rodzaje zakładów bukmacherskich są najskuteczniejsze?

Na pytanie postawione w tytule tego akapitu nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Pod uwagę musisz wziąć zarówno trudność samego zakładu, jak i wysokości kursów. Jeżeli wybierzesz najpopularniejszy zakład 1×2, to stosunkowo łatwo możesz przewidzieć wynik spotkania, ale w takich przypadkach kursy będą raczej niskie, a co za tym idzie Ty też się nie wzbogacisz. Możesz wybrać, również bardzo popularny, zakład na dokładny wynik. Poprawne obstawienie będzie tutaj dużo trudniejsze, ale za to jeżeli trafisz, to możesz wygrać naprawdę wysoką kwotę.

Ważne jest również to, jaki rodzaj zakładu wybierzesz. Czy będzie to singiel, czy może kombi? Pamiętaj, że podstawą odnoszenia sukcesów w bukmacherce jest również umiejętność zarządzania kapitałem oraz gromadzenie wiedzy na temat sportu, dlatego śledź analizy i statystyki. Warto również wybrać jedną dyscyplinę i skupić się właśnie na niej. W ten sposób, będziesz mógł sprawnie eliminować te typy bukmacherskie, które nie mają szans żeby “wejść” i dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i pieniądze.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe