Statystyki piłkarskie w zakładach

Opublikowano dnia 28 czerwca 2021 
Zaktualizowany 19 lipca 2024

Czy wiesz, czym są statystyki piłkarskie? I jakie mają znaczenie, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie? Piłka nożna jest w nie obfita i jeśli interesuje Cię obstawianie meczy, musisz mieć choćby minimalne pojęcie o statystykach.

Dlaczego statystyki piłkarskie są ważne w zakładach bukmacherskich

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, piłka nożna jest najczęściej typowana przez graczy u bukmacherów. Jest to nasz sport narodowy, bardzo popularny niemal na całym świecie. Statystyki piłkarskie są nieodłącznym elementem każdego spotkania i nie mówimy tu tylko o rezultatach ostatnich spotkań danych drużyn czy H2H, czyli tym, jak zakończyły się ostatnie mecze pomiędzy tymi konkretnymi zespołami. Jeśli interesuje Cię obstawianie piłki nożnej, masz dwie możliwości: możesz obstawiać „w ciemno” lub swoje typy piłkarskie wyłaniać właśnie na podstawie statystyk. Druga opcja brzmi chyba trochę lepiej, co? Tak czy inaczej, zakłady piłkarskie podparte statystykami są na pewno znacznie pewniejsze, bo obstawianie bez sprawdzenia, jak danym drużynom dotychczas idzie to kompletna loteria.

Dlaczego statystyki piłkarskie NIE SĄ najważniejsze w zakładach bukmacherskich

Zakłady piłkarskie oparte na statystykach są na pewno bardziej prawdopodobne. Ale w tej kwestii nie do końca wszystko jest albo czarne, albo białe. Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, piłka nożna jest ryzykownym sportem – podobnie jak większość innych dyscyplin. Statystyki piłkarskie są bardzo pomocne i na pewno wykorzystanie ich, aby wybrać swój typ, zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Jednak jak to w sporcie – wszystko może się zdarzyć.

Zakłady piłkarskie zawsze niosą za sobą ryzyko. Wielokrotnie okazywało się, że drużyna będąca według statystyk faworytem przegrywała spotkanie. Więc jak obstawiać mecze piłki nożnej? Niestety nie ma na to złotego środka. Statystyki piłkarskie to coś, czym warto się kierować. Nie należy jednak zapominać o innych aspektach. Typując zakłady piłkarskie, powinieneś sprawdzić także między innymi zmęczenie zespołu, kontuzje, czy inne wykluczenia (na przykład przez kartki).

Zakłady piłkarskie u polskich bukmacherów

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, piłka nożna jest najczęściej typowanym sportem. W Polsce znajdziesz ją w ofercie praktycznie każdego buka. W ramach udostępnianych przez serwisy promocji, między innymi takich jak bonus powitalny, możesz otrzymać różnego rodzaju gratisy do wykorzystania na zakłady piłkarskie. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najkorzystniejsze oferty. U wypisanych bukmacherów możesz  oczywiście typować z wykorzystaniem oferowanych bonusów zakłady bukmacherskie. Piłka nożna to znaczący element oferty u każdego z nich!

 1. STS

  Bonusy do 600 zł + cashback 100 zł + bonus 60 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Bonus 100% do 100 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 200 zł: x2 po 1.91; Bonus 50% do 300 zł: x2 po 1.91; Cashback 100 zł: x2 po 1.91; Bonus 60 zł: x1 po 1.91 Pełen reg
 2. Superbet

  Odbierz aż do 3755 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Freebet 35 zł: bez obrotu; Freebet (mobile) 20 zł: bez obrotu; Freebet od depozytu 100% do 200 zł Cashback do 3500 zł Pełen reg
 3. Fuksiarz

  Zwrot 100% do 50 zł bez obrotu + cashback do 200 zł + freebet 10 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Zwrot 100% do 50 zł: brak warunków obrotu! Cashback bez końca: brak warunków obrotu! Freebet 10 zł mobile: brak warunków obrotu! Pełen reg

Statystyki piłkarskie na stronach bukmacherów

Wielu popularnych w Polsce bukmacherów udostępnia statystyki piłkarskie na swoich stronach, abyś nie musiał błądzić w ich poszukiwaniu w zakamarkach internetu. Możesz je sprawdzić między innymi na STS lub Betclic. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci wybrać swoje typy piłkarskie!

Jakie statystyki możesz tam znaleźć? W zależności od rozgrywek bukmacherzy udostępniają różnorodne informacje. Możesz sprawdzić między innymi szczegóły odnośnie poszczególnych zespołów – ich formę (rezultaty ostatnich spotkań), przeciwników, dokładne wyniki, kto strzelał, otrzymane kartki itp. Na STS dostępna jest także liczba zawodników do dyspozycji trenera i ich średnia wieku!

Zakłady piłkarskie możesz też typować na podstawie statystyk H2H. Jeśli drużyny, których mecz chcesz obstawić, mierzyły się ze sobą w przeszłości, możesz sprawdzić jakimi wynikami kończyły się ich wcześniejsze spotkania, ile ich było,  jakie jest prawdopodobieństwo zwycięstwa (% wygranych, przegranych i remisów), najwyższe zwycięstwo/porażkę, sumę bramek strzelonych i straconych czy średnią liczbę goli w spotkaniu. Jest to dużo bardzo przydatnych informacji, aby skutecznie typować zakłady piłkarskie.

Statystyki piłkarskie i jak je wykorzystać w zakładach

Statystyki piłkarskie, mimo że nie gwarantują poprawności Twojego typu, zdecydowanie zwiększają szansę na wygraną. Każde spotkanie, które chcesz obstawić, sugerujemy wcześniej sprawdzić. Najistotniejsze, aby typować zakłady piłkarskie jest H2H drużyn, które biorą udział w meczu, czyli po prostu ich pojedynki bezpośrednie. Warto mieć na uwadze, kiedy miały one miejsce. Jeśli ostatnie spotkanie między sobą rozgrywali na przykład w ubiegłym sezonie albo i dawniej, niekoniecznie wygra drużyna, która odniosła zwycięstwo poprzednio. Choćby ze względu na bardzo prawdopodobne zmiany w składzie, ustawieniu, taktyce.

Istotna jest też forma, czyli po prostu rezultaty ostatnich meczów poszczególnych zespołów. Jeśli drużyna X odniosła zwycięstwo nad drużyną Y w większości ich pojedynków w historii, ale aktualnie wszystko przegrywa, raczej marne szanse, że nastąpi przełom i akurat teraz zwyciężą. Ale oczywiście nie zapominajmy, że w sporcie wszystko jest możliwe. Musisz mieć też w takiej sytuacji na uwadze prawdopodobny skład na to spotkanie. Być może poprzednie mecze rozgrywali rezerwami, a teraz wystawią mocniejszy. A może najlepsi piłkarze nie są dostępni do dyspozycji trenera? Zakłady piłkarskie to trudna sztuka wymagająca dużej wiedzy i mnóstwa analiz, jeśli chcesz robić to dobrze, a nie „strzelać”.

Statystyki zakładów 1×2

Zakłady piłkarskie 1×2 to najczęściej typowany rynek. Jest on zawsze dostępny dla każdego meczu piłki nożnej i teoretycznie najłatwiej o prawidłowy wybór. Polega on na wytypowaniu zwycięzcy: 1 – gospodarze, X – remis, 2 – drużyna przyjezdna. Statystyki piłkarskie zespołów rozgrywających dane spotkanie dodatkowo ułatwiają zadanie. Faworyta możesz też zweryfikować najczęściej dzięki niższemu kursowi, ale to oczywiście jeszcze nie oznacza, że na pewno odniesie on zwycięstwo. Nie od dziś wiadomo, że mecze piłki nożnej lubią dostarczać mnóstwo emocji i zaskakiwać rezultatami.

Draw no bet

W baaardzo dużym uproszczeniu, jeżeli pominiemy umiejętności drużyn i wyobrazimy sobie, że mowa o teście, na którym musisz losowo wybrać odpowiedź – typując zakłady piłkarskie 1×2, masz 33,3 % szans na wygraną. W przypadku zakładów draw no bet (w skrócie DNB) w naszym uproszczonym modelu prawdopodobieństwo Twojego zwycięstwa wzrasta aż do 50 %! Jak to w ogóle możliwe?

W dużym skrócie – DNB to tak zwane zakłady bez remisu. Ale jak bez remisu? A no tak, że wybierasz jedynie między zwycięstwem drużyny 1 lub 2. 50 / 50, pół na pół. No, ale przecież remis też jest możliwy, więc co wtedy? Tak naprawdę chciałoby się powiedzieć, że zupełnie nic. W przypadku remisu, jeśli Twój zakład znajduje się na kuponie typu KOMBI – traktowany jest tak, jakby go nie było. W przypadku zakładu SOLO, cała postawiona stawka zostaje Ci zwrócona. Czy nie brzmi to świetnie? Zdecydowanie. Jest tylko jeden mały haczyk. Kursy na zakład bez remisu są zwykle znacznie niższe właśnie ze względu na większe szanse, że wygrasz albo otrzymasz zwrot, czyli przynajmniej nie stracisz.

Tutaj statystyki piłkarskie też mają olbrzymie znaczenie. Jest to bardzo fajna opcja w przypadku spotkań drużyn, w których historii dominują remisy, ale na przykład wszystkie inne czynniki (takie jak forma czy skład) wskazują na zwycięstwo jednego z zespołów. Albo właśnie kiedy bardzo dużo wskazuje na prawdopodobieństwo remisu, ale jednak któraś z drużyn jest faworytem.

Statystyki zakładów over / under

Zakłady piłkarskie over / under to jak sama nazwa wskazuje z angielskiego powyżej / poniżej. W każdej dyscyplinie sportowej funkcjonują tak samo, mogą jednak dotyczyć innych elementów gry. No dobra, ale powyżej / poniżej – czego i ile właściwie? Wariantów over / under jest mnóstwo, szczególnie w piłce nożnej.

Konkretną liczbę ile mniej czy więcej będzie czegoś w danym spotkaniu możesz wytypować wedle uznania spośród opcji dostępnych w ofercie. A czego? To już zależy od bukmachera – jakie rynki tego typu na dane spotkanie zaoferuje. Najpopularniejszym jest oczywiście liczba goli. W formie powyżej / poniżej możesz wytypować sumę bramek w spotkaniu lub ich liczbę tylko jednej z drużyn (na przykład powyżej 1,5 lub poniżej 2,5).

Ale nie tylko na gole możesz wybierać tego rodzaju typy piłkarskie. Często możesz spotkać zakłady typu over / under na liczbę żółtych oraz czerwonych kartek, fauli, rzutów rożnych, rzutów wolnych i wiele, wiele innych. Ale co w ogóle oznaczają wspomniane połówki w takim rynku? Redukują wątpliwości – powyżej 2,5 to minimum 3, a poniżej 3,5 to maksymalnie 3. Zakłady tego typu mają jednak wiele różnych wariantów. Ze szczegółami możesz zapoznać się w naszym artykule – “Jak działa over / under”.

A gdzie tu miejsce na statystyki piłkarskie? Wbrew pozorom, do tego typu zakładów są one wręcz niezbędne. Jeśli faworyt ma świetną obronę, ale brakuje mu skutecznych napastników i najczęściej do zwycięstwa wystarcza im jedna bramka – już wiesz, co możesz postawić. W przypadku jeśli bramkarz czy obrona jednego z zespołów jest w słabej formie lub część topowych zawodników obronnych została wykluczona z udziału w spotkaniu, a przeciwnik ma króla strzelców w ataku – możesz spodziewać się wielu goli.

Statystyki żółtych i czerwonych kartek

statystyki kartki

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się piłką nożną, powinien wiedzieć o możliwych karach indywidualnych dla zawodników – żółtych i czerwonych kartkach. Piłkarz może otrzymać jedną z nich za przewinienie na przeciwniku. Co istotne, nie każdy faul od razu karany jest żółtą kartką. Jest to zależne od sytuacji i niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie.

W pierwszej kolejności sędzia może zastosować upomnienie. Pojedynczy żółty kartonik pokazany piłkarzowi nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Problem pojawia się w momencie, gdy będzie ich więcej. W większości lig druga żółta kartka dla jednego zawodnika skutkuje czerwoną.

A to z kolei  oznacza opuszczenie boiska i wykluczenie z następnego spotkania. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli sędzia od razu zdecyduje się pokazać czerwony kartonik (za brutalny faul, choćby i było to dopiero pierwsze przewinienie piłkarza). Może się także zdarzyć, że piłkarz nie otrzyma nigdy dwóch żółtych kartek w jednym meczu, ale w całym sezonie nazbiera ich pięć. Po otrzymaniu piątej nie jest wykluczany z bieżącego spotkania, ale nie może wystąpić w kolejnym – konkretna liczba kartek skutkująca taką karą zależy oczywiście od ligi czy turnieju.

Statystyki dotyczące średniej liczby żółtych kartek otrzymywanych przez poszczególne drużyny czy pokazywanych przez konkretnego sędziego też są dostępne na niektórych stronach bukmacherów. Sugerując się informacjami odnośnie ilości fauli czy rzutów rożnych przyznawanych przeciwnikom, także możesz wywnioskować, czy dany zespół gra agresywnie. Te informacje dają Ci dość łatwą możliwość wytypowania over / under żółtych kartek, które dana drużyna zobaczy w meczu. Warto także rzucić okiem na statystyki dotyczące sędziego – jak wiadomo, niektórzy arbitrzy są bardziej surowi, a inni mniej.

Statystyki Head 2 Head (H2H)

H2H, czyli właściwie Head 2 Head to nic innego jak mecze bezpośrednie między dwoma konkretnymi zespołami. Statystyki piłkarskie historii spotkań danych drużyn są niezwykle istotne, aby skutecznie typować niemal wszystkie rynki. Bo co innego lepiej podpowie Ci, czego możesz spodziewać się w danym spotkaniu, jak nie właśnie ich wcześniejsze mecze bezpośrednie? Oczywiście jak w każdym przypadku różnie może się zdarzyć, bo na przykład od ostatniego spotkania mogły zajść w obu klubach duże zmiany. Ale łącząc analizę H2H ze składem i formą zespołów na pewno możesz pozyskać wiele cennych informacji i wytypować znacznie trafniej, niż zrobiłbyś to “ w ciemno”.

Sprawdzając Head 2 Head, możesz poznać nie tylko konkretne wyniki spotkań między danymi drużynami, ale też procent zwycięstw, porażek i remisów, średnią ilość bramek na mecz, ilość goli zdobytych i straconych przez obie strony, ale także wiele innych ważnych informacji, w zależności od tego, jakiego rynku wytypowanie Cię interesuje.

Porównywanie klubów

Wydaje się być oczywiste. Niektórzy tylko na tym opierają swoją analizę celem wytypowania zwycięzcy, inni kompletnie o tym zapominają. Jak możesz porównywać kluby? O każdym z zespołów dostępnych jest tak naprawdę mnóstwo informacji, które możesz wykorzystać do typowania różnego rodzaju rynków w zakładach bukmacherskich.

Na początku sezonu jest nieco trudniej, bo każda drużyna tak naprawdę zaczyna “z czystym kontem”. Możesz jednak zweryfikować, jakie miejsce w tabeli zajęła w poprzednim sezonie i poszukać informacji odnośnie na przykład dokonanych transferów. Czy nie odszedł jakichś z istotnych zawodników? Czy pojawił się ktoś, kto może być dużym wzmocnieniem? Czy zmiany nastąpiły w defensywie, środku pola, czy może w ataku? Wszystko to ma duże znaczenie.

Kiedy już jednak sezon jest w toku, jedną z ważniejszych kwestii jest właśnie miejsce w tabeli. Małe prawdopodobieństwo, że pierwszy przegra z ostatnim. Nie zapominaj jednak, że faworyt może w takiej sytuacji zbagatelizować przeciwnika lub wystawić skład rezerwowy i wynik zaskoczy każdego. Porównując wyniki bieżącego sezonu, nie zapomnij sprawdzić, czy zespoły, których spotkanie chcesz obstawić, mają tyle samo rozegranych spotkań. Może się okazać, że różnica punktów wynika z tego, że jedna z drużyn ma za sobą mecz mniej.

Warto też zawsze sprawdzać kalendarze rozgrywek poszczególnych zespołów. Nawet jeśli na przykład w spotkaniu ligowym jedna z drużyn wydawać się będzie faworytem, może okazać się, że równocześnie bierze też udział w rozgrywkach pucharowych, Lidze Mistrzów czy Lidze Europy – piłkarze będą zmęczeni, a że będzie im bardziej zależało na tamtych turniejach, to w lidze trener wystawi słabszy skład.

Typy piłkarskie a statystyki

W internecie możesz znaleźć wiele wypowiedzi wątpliwych ekspertów odnośnie do typów na zakłady piłkarskie. Nierzadko mogą one nie być podparte żadnymi statystykami a służyć jedynie wzbudzeniu wątpliwości, czy Twoje analizy są słuszne. Oczywiście nie twierdzimy, żebyś absolutnie nie sugerował się takimi podpowiedziami. Nie wyłączaj jednak myślenia i nie wierz im ślepo. Zawsze sprawdzaj też samemu, czy zgadza się to z dostępnymi statystykami.

Jeśli jakiś z ekspertów z wielkim przekonaniem sugeruje postawienie typu z bardzo wysokim kursem a z historii spotkań ani formy drużyny nijak nie wynika, żeby rezultat ten był prawdopodobny – nie ryzykuj. Nawet jeśli raz czy dwa danej osobie się uda, najprawdopodobniej będzie to po prostu szczęście i zupełny przypadek. Sugerujemy zawsze sprawdzanie różnych analiz i porad, ale przede wszystkim konfrontowanie ich ze swoją własną wiedzą i dostępnymi statystykami.

Jak obstawiać mecze bez statystyk

Chciałbyś stawiać zakłady piłkarskie, jednak nie masz czasu ani ochoty na analizy statystyk a Twoja wiedza nie jest wystarczająca do ich odpowiedniej interpretacji i przełożenia na prawdopodobny typ? Żaden problem – zgaduj! Pół żartem, pół serio oczywiście. Absolutnie nie namawiamy do losowego obstawiania niepodpartego żadnymi faktami. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że bez analizy i choćby zapoznania się z podstawami informacjami co do drużyn jest to kompletna loteria, w której nic nie zależy od Ciebie.

FAQ

Czy statystyki piłkarskie przydają się w zakładach bukmacherskich?

Oczywiście, wręcz są niezbędne, aby wytypować jak najbardziej prawdopodobny rezultat.

Jak skutecznie wykorzystać statystyki piłkarskie w zakładach na mecze?

Ważne jest, aby zapoznać się z ich jak największą ilością – nie tylko tymi dotyczącymi interesującego Cię rynku. Nigdy nie zapominaj o statystykach H2H ani formie i wykluczeniach.

Czy typy piłkarskie uwzględniają statystyki?

Część zapewne tak, ale bardzo dużo niestety może nie mieć żadnego odniesienia względem statystyk.

Gdzie najłatwiej znaleźć statystyki piłkarskie?

Statystyki piłkarskie najłatwiej dostępne są bezpośrednio na stronach bukmacherów. Możesz je też znaleźć na różnego rodzaju stronach z wynikami meczów.

18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe